PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film „Lokatorki” Klary Kochańskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi zakwalifikował się do półfinału rywalizacji o nominacje do nagrody Studenckiego Oscara w kategorii obcojęzyczny film fabularny. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 1.749 filmów.
Do walki o Nagrodę Studenckiej Akademii Filmowej (działającej przy Amerykańskiej Akademii Filmowej) Studenckiego Oscara, zgłoszono rekordową liczbę 1749 filmów. Do półfinału, którego listę laureatów ogłoszono po raz pierwszy (dotychczas wyłaniano wyłącznie finalistów), przeszło 5 procent filmów, czyli około 80 tytułów.

Nazwiska zwycięzców Studencka Akademia Filmowa ogłosi najprawdopodobniej we wrześniu. Zwycięzcy mają prawo ubiegać się o nominację do Oscara regulaminowego w kategorii krótkometrażowy film aktorski.


Julia Kijowska i Klara Kochańska na planie "Lokatorek". Fot. www.facebbok.pl/Lokatorki.

Klara Kochańska urodziła się w 1984 w Krakowie. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako współautorka sesji zdjęciowych oraz współtworzyła nowy wizerunek Teatru Dramatycznego w Warszawie. W 2009 roku rozpoczęła studia reżyserskie w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie pracuje nad scenariuszem i pre-produkcją pełnego metrażu. Jest autorką  filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach w Polsce i za granicą oraz emitowanych w telewizji takich jak:  „Królowa Śniegu, „Zmartwychwstanie”, „10 Apgar” oraz współautorką scenariusza filmu „Flora i Fauna” (reż. Piotr Litwin) i realizatorką teledysków do utworów „The Cliff” i „Enchanted” Klary Jędrzejewskiej.

"Lokatorki" to 30-minutowa fabularna etiuda dyplomowa Klary Kochańskiej.

"Lokatorki" - historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Justyna, singielka po trzydziestce, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu zamienia się w koszmar.


Kadr z filmu "Lokatorki" - Julia Kijowska. Fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.

W roli głównej występuje Julia Kijowska. W filmie zagrali również m.in.: Beata Fudalej, Diana Zamojska, Paweł Królikowski i Sławomir Orzechowski. Opiekę artystyczną nad filmem sprawowali reżyserzy Wojciech Marczewski i Robert Gliński oraz operator filmowy Jerzy Zieliński.

Scenariusz napisała wspólnie z Kasperem Bajonem reżyserka Klara Kochańska. Autorką zdjęć jest Zuzanna Pyda, a scenografii Anna Marzęda.

Sukcesy na wielu festiwalach

Podczas 31. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego film został wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym - otrzymał Short Grand Prix. "Lokatorki" nagrodzono także w Hongkongu podczas Global Chinese Universities Student Film and Television Festival w Hongkongu - Złotą Nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Film był pokazywany na 51. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, gdzie wziął udział w programie Future Frames, który ma zwrócić uwagę branży filmowej na młodych twórców - wartych obserwowania.


Kadr z filmu "Lokatorki" - Beata Fudalej. Fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.

Student Academy Award istnieje od 1972 roku

Corocznie Studencka Akademia Filmowa przyznaje nagrody w 4 kategoriach: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny. Równolegle obok kategorii dla studentów szkół filmowych z USA istnieją kategorie dla studentów zagranicznych i tu właśnie znalazła się polska produkcja.

Laureaci tzw. Studenckiego Oscara otrzymali aż 46 nominacji i 8 statuetek "głównych" Oscarów. Należą do nich m.in. reżyserzy Robert Zemeckis i Spike Lee.

Polscy filmowcy już kilkakrotnie zdobywali nominacje do Studenckiego Oscara

Byli to: w roku 1982 Dorota Kędzierzawska za film "Jajko", w 1986 r. Łukasz Wylężałek za "Domokrążcę", w roku 1996 Iwona Siekierzyńska za film "Pańcia", w 2001 r. Sławomir Fabicki za "Męska sprawę", a w 2006 r.  Filip Marczewski za "Melodramat".


Kadr z filmu "Lokatorki" - Julia Kijowska i Beata Fudalej. Fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.
TS
Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  11.07.2016
Zobacz również
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
Akson Dystrybucja - nowy gracz na rynku
Nominowani do 9. edycji Nagród PISF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll