PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trwają zdjęcia do filmu Roberta Wichrowskiego "Syn Królowej Śniegu". W rolach głównych występują: Michalina Olszańska, Anna Seniuk, Franciszek Pieczka, Rafał Fudalej i Ewa Szykulska. Autorem scenariusza jest Paweł Sala. „Syn Królowej Śniegu” łączy w sobie cechy dramatu i współczesnej baśni, w której dobro walczy ze złem.
Zdjęcia do "Syna Królowej Śniegu " trwają od 7 czerwca i potrwają do połowy lipca 2016 roku. Scenariusz filmu, autorstwa Pawła Sali, znalazł się przed laty w finale konkursu Hartley-Merrill. Za zdjęcia odpowiada Mirosław Kuba Brożek, a za reżyserię Robert Wichrowski.

Film łączy cechy dramatu i współczesnej baśni. Część jego akcji rozgrywa się w przenośni poetyckiej, na granicy fantazji i rzeczywistości.


Maciej Bożek. Fot. Marta Gostkiewicz/Ursa Major.

Główną bohaterką filmu jest dwudziestokilkuletnia Anna (Michalina Olszańska), która samotnie wychowuje syna Marcina (Maciej Bożek). Żeby mieć pieniądze na wynajem pokoju u Zofii (Anna Seniuk) i utrzymanie, pracuje w centrum handlowym i knajpie. Próbując przypodobać się otaczającemu ją światu, zapomina o tym, co najważniejsze; w myślach zaciera się granica między dobrem, a złem.


Maciej Bożek i Michalina Olszańska. Fot. Piotr Rewucki/Ursa Major.

Sześcioletni syn Anny, spragniony ciepła i miłości, dzięki mieszkającemu po sąsiedzku Kazimierzowi (Franciszek Pieczka), ucieka do świata baśni. Tam, oddzielony parawanem fantazji od rzeczywistości, w której się nie odnajduje, czuje się szczęśliwy. Gdy Anna pozna Kamila (Rafał Fudalej), pojawi się nadzieja na lepsze jutro. Ale czy młoda matka dokona właściwego wyboru?


Rafał Fudalej i Michalina Olszańska. Fot. Marta Gostkiewicz/Ursa Major.

W obsadzie znaleźli się także m.in.: Ewa Szykulska i Robert Czebotar. Zdjęcia powstają w Warszawie, Poznaniu i Szamotułach - gdzie osadzona jest akcja filmu.

"Syn Królowej Śniegu" wykracza poza ramy znanych gatunków filmowych

To dramat baśniowy, w którym przeplata się ze sobą świat bohaterów baśni Hansa Christiana Andersena i współczesna rzeczywistość. - Po przeczytaniu scenariusza, wydaje mi się, że tematyka filmu jest jak najbardziej na czasie - uważa Franciszek Pieczka - W świecie pędzącym w nieprawdopodobnym tempie, potrzebujemy refleksji na temat siebie, swoich poczynań, dobra i zła. Gram w tym filmie starszego, wyciszonego człowieka, który przeżył okres burzy i naporu. Wybrał sobie jako przyjaciela i współtowarzysza młodego, sześcioletniego chłopca. Dusza starca i dusza dziecka znajdują wspólny mianownik - podobną wrażliwość na otaczający świat.


Maciej Bożek i Franciszek Pieczka. Fot. Marta Gostkiewicz/Ursa Major.

- Ujęło mnie spojrzenie na tę historię; to opowieść poetycka - mówi Anna Seniuk - Nie będziemy epatować grozą i strachem, opowiemy coś o duszy dziecka, człowieka. O ludziach, którzy są dobrzy. Interesująca jest konstrukcja mojej postaci (Zofia, tak jak Kazimierz, którego gra pan Franciszek Pieczka, jest trochę jak z bajki). Zofia to ciekawie ujęta postać. Staram się ją grać dosyć realistycznie, pokazać, że w środku jest dobra wróżka, a na zewnątrz baba stojąca twardo na ziemi. Ona nie fruwa gdzieś z różdżką, jej atrybuty to wałek i pralka. Stara się uczestniczyć w życiu lokatorów, których ma – Anny i jej syna Marcina. To jej rodzina zastępcza.


Anna Seniuk i Franciszek Pieczka. Fot. Piotr Rewucki/Ursa Major.

- Chciałoby się grywać częściej w takich filmach, ale perspektywa czasowa nie jest już zbyt błyskotliwa - mówi Franciszek Pieczka - Mam świadomość, że czas mojej egzystencji nie jest długi. Wcale się z tego powodu nie smucę, nie dlatego że potępiałbym ten świat. Młodzi kształtują go według swojej wyobraźni. Jakiego piwa naważą, takie będą pić. Ja już nie, chyba że w postaci deszczu, który od czasu do czasu będę puszczał z góry na rozpalone głowy.


Franciszek Pieczka i Maciej Bożek. Fot. Mirosław Kuba Brożek/Ursa Major.
 
Film ma szansę wejść na ekrany kin jeszcze przed końcem 2016 roku

Drugim reżyserem "Syna Królowej Śniegu" jest Krzysztof Zbieranek. Kierownictwem produkcji zajmuje się Magda Kobierzycka. Producentem wykonawczym jest Anna Moczulska. Producentem jest Piotr Mikołajczak i firma Ursa Major. Koproducentami Apella S.A. oraz Fundacja im. Franciszka Stefczyka. Film współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Mecenasem jest Kasa Stefczyka.


Maciej Bożek i Anna Seniuk. Fot. Mirosław Kuba Brożek/Ursa Major.
TS
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  29.06.2016
Zobacz również
fot. Piotr Rewucki/Ursa Major
Koniec zdjęć do kobiecego "Pitbulla"
Letnie Tanie Kinobranie w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll