PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.09.2022
Rodzina i przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych, reprezentanci organizacji skupiających środowiska twórcze, aktorzy i aktorki oraz dziesiątki wielbicieli i wielbicielek Franciszka Pieczki uczestniczyli w ostatniej drodze wybitnego aktora. Jego kreacje na stałe zapisały się w historii polskiej kinematografii, teatru, telewizji i Teatru Polskiego Radia.
Trudno sobie wyobrazić w Polsce poważny film o Śląsku i śląskości bez obecności w nim Franciszka Pieczki. Tego wyjątkowego człowieka i wybitnego aktora. Kawalera trzech najwyższych polskich odznaczeń nadanych przez różnych prezydentów Rzeczpospolitej. To się nie zdarza i to nie jest przypadek - podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.


fot. Piotr Molęcki/East News/SFP

List od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego przeczytała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka. - Wiadomość o śmierci Franciszka Pieczki pogrążyła w smutku i żalu środowisko artystyczne w naszym kraju oraz sympatyków Jego talentu. Żegnamy wspaniałego człowieka, wielkiego aktora i mistrza słowa. Nestora scen polskich, zapamiętanego z wielu wybitnych kreacji teatralnych, filmowych i telewizyjnych - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Daniel Olbrychski odczytuje list Jacka Bromskiego, prezesa SFP, fot. Piotr Molęcki/East News/SFP

W imieniu Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Franciszka Pieczkę pożegnał Daniel Olbrychski.

- Z wielkim smutkiem żegnamy dzisiaj Franciszka Pieczkę, jednego z najbardziej kochanych polskich aktorów. Głęboki głos, niezwykła charyzma, skromność, poczucie humoru i szacunek, jakimi darzył cały świat – to cechy, którymi zjednywał sobie innych ludzi. Mawiał: Najważniejsze to przeżyć godnie życie i po drodze nikogo nie skrzywdzić.

Uwielbiał grać. Występował w filmach, serialach, na teatralnych deskach, w słuchowiskach radiowych i dubbingu. W czasie trwającej 60 lat kariery tchnął życie w ponad pół tysiąca postaci - Jańcia Wodnika, Świętego Piotra, Gustlika, Mateusza czy Japycza – w kilka sekund był w stanie uwieść każdego widza. Wyjątkowy talent pozwalał Mu bowiem wejść na szczyt aktorskiego rzemiosła.

fot. Piotr Molęcki/East News/SFP

Urodził się na Górnym Śląsku, dlatego akcentu do postaci Gustlika nie musiał się uczyć, miał go we krwi. Angaż do załogi „Rudego 102” stał się źródłem ogromnej popularności i otworzył nowy etap w Jego karierze aktorskiej. Kiedy opuścił ciasne wnętrze czołgu mógł lepiej zaprezentować całą paletę swoich umiejętności. Na ekranie mogliśmy obserwować go w „Żywocie Mateusza”, „Perle w koronie”, „Weselu”, „Austerii”, „Ziemi obiecanej", „Konopielce”, „Quo vadis” czy „Ranczu”.

Tutaj, w Falenicy mieszkał od 1969 roku. „Dookoła lasy, świeże powietrze, przyroda. Do tego sprzedający kusił ceną, niezbyt wygórowaną na tamte czasy. Nie można się było zbyt długo zastanawiać” - wspominał po latach. Dlatego to właśnie w tej ziemi zdecydował się spocząć na wieki.

Żegnamy dzisiaj szlachetnego Człowieka i Wielkiego Artystę. Chcę wierzyć, że dzięki stworzonym przez Niego kreacjom ta rozłąka będzie odrobinę mniej bolesna.

Żegnaj, Franciszku.

Jacek Bromski
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Franciszek Pieczka to laureat Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przyznawanej członkom SFP za dorobek życia. Otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień, między innymi Polską Nagrodę Filmową Orzeł, nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, nagrody Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor i Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie, Nagrody Kulturalnej Śląska. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2017 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP Order Orła Białego.

Msza święta żałobna Franciszka Pieczki odbyła się o godzinie 12.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po mszy trumna z ciałem znakomitego aktora została odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie. Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat.
rajan
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.10.2022
Zobacz również
fot. Piotr Molęcki/East News/SFP
Gwiazda Feliksa Falka w Alei Sław. Świat to szachownica
Międzynarodowa premiera „Drogi” Edyty Wróblewskiej we Francji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll