PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.09.2015
Tak brzmi hasło przewodnie 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, która rozpoczyna się już 4 września 2015 roku.
Osią tegorocznej edycji jest film Krzysztofa Kieślowskiego  "Przypadek" z 1981 roku. Natomiast filmem dokumentalnym, wokół którego skupia się program prezentowanych w tym roku dokumentów, jest "Życiorys" z 1975 roku. Wśród gości festiwalu nie zabraknie – jak co roku – najważniejszych twórców związanych z filmem głównym. Będą to aktorki występujące w trzech kolejnych wariantach życiorysu głównego bohatera (w tej roli Bogusław Linda): Marzena Trybała, Bogusława Pawelec-Małek i Monika Goździk. Festiwal odwiedzą także członkowie ekipy: Michał Żarnecki, Rafał Waltenberger, Jacek Szeligowski, Violetta Buhl, Sylwia Pakulska oraz Irena Strzałkowska.

W Kinoteatrze Zdrowie i w dwóch kinach plenerowych, a także w salach siedziby Międzynarodowego Laboratorium Kultury w odrestaurowanej części zabytkowego Sanatorium dr. Brehmera, zostanie wyświetlonych ponad czterdzieści filmów w pięciu blokach filmowych. Blok główny to Są przypadki, blok dokumentalny Są życiorysy, oraz bloki: Uczniowie Kieślowskiego, Nowe kino czeskie, Młode kino. Poza projekcjami filmowymi odbędą się spotkania z twórcami, m.in. z Waldemarem Krzystkiem i Adamem Woronowiczem ("Fotograf" w bloku Są przypadki), Krzysztofem Magowskim ("Sen o Warszawie" w bloku Są życiorysy), Karoliną Bielawską  ("Mów mi Marianna" w bloku Są życiorysy), Markiem Pawłowskim ("Dotknięcie anioła" w bloku Są życiorysy), Marcinem Bortkiewiczem i Małgorzatą Zajączkowską ("Noc Walpurgi" w bloku Młode Kino), Miroslavem Jankiem, Jarmilą Polakovą („Olga” w bloku Nowe Kino Czeskie).
 
Festiwal Hommage à Kieślowski  to także wystawy, a najważniejszą z nich jest prezentacja unikatowych materiałów archiwalnych z zasobów Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Są to oryginalne dokumenty autorstwa reżysera, związane przede wszystkim z „Przypadkiem”, a także pokaz multimedialny związany z jego twórczością i obecnością w Sokołowsku. W ramach wystawy pokazany zostanie premierowo dokument zrealizowany przez studentów Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego „Studencki życiorys”, a także film „Różne przypadki – o filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek", w którym wypowiadają się m.in. Hanna Krall, Bogusław Linda, Marzena Trybała, Maciej Drygas, Violetta Buhl, Elżbieta Kurkowska, Andrzej Titkow. Wystawa zagości w przestrzeniach Sanatorium dr. Brehmera i potrwa do końca listopada 2015 roku.


 
Festiwalowi towarzyszą także wystawy fotografii zaproszonych artystów: Macieja Wysockiego „Niech mówią nieme obrazy” (Kinoteatr Zdrowie), „Asocjacje” Michała Piotrowskiego (palmiarnia sanatorium Biały Orzeł), Szymona Łaszewskiego „Okna” (przestrzeń Sokołowska) oraz projekt „Lewa połowa twarzy” Leszka Krutulskiego (Kinoteatr Zdrowie). Podczas uroczystej gali, która obędzie się w sobotę wieczorem (5 września, Kinoteatr Zdrowie), goście festiwalowi będą mieli okazję wysłuchać koncertu jazzowego saksofonisty Macieja Obary i pianisty Dominika Wani, znakomitych muzyków, którzy w czerwcu br. zagrali w Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku, na najbardziej prestiżowej scenie jazzowej świata.

Z okazji 5. jubileuszowej edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski  warto przypomnieć, że podczas czterech dotychczasowych edycji Sokołowsko na Dolnym Śląsku – nazwane przez dziennikarzy „polskie Karlowe Wary” – odwiedziło wielu znakomitych, twórców, artystów, osobowości świata filmu, m.in. Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland, Marin Karmitz, Zbigniew Preisner, Katarzyna Figura, Artur Barciś, Zbigniew Zamachowski, Borys Szyc, Magdalena Łazarkiewicz, Marcel Łoziński, Mariusz Grzegorzek. Co roku w ciągu trzech dni festiwalowych w projekcjach i dyskusjach uczestniczy ponad 2000  widzów. Pełny program festiwalu i szczegółowe informacje są dostępne na stronie
www.hommageakieslowski.pl oraz na www.facebook.com/HommageaKieslowskiMZ
Hommage à Kieślowski
Ostatnia aktualizacja:  3.09.2015
Zobacz również
Tomasz Karolak zaprasza na "Klub włóczykijów"
Plenery Film Spring Open
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll