PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Festiwal jest nowatorskim na skalę światową przedsięwzięciem, pokazującym poprzez film życie na emigracji. EMiGRA to impreza o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie, to spotkanie Polaków ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską.
Ważnym nowym elementem EMiGRY będą filmy o imigrantach, mieszkających w Polsce – o tym, jak z ich punktu widzenia wygląda życie obcokrajowca w naszym kraju. W programie EMiGRY 2014 pokazane zostanie 20 filmów z całego świata. Ze względu na aktualną sytuację polityczną, w tegorocznej edycji festiwalu szczególna uwaga zostanie poświęcona Ukrainie. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu widzowie obejrzą dokument "Rewolucja godności", zrealizowany przez młodą ekipę "Kuriera Galicyjskiego" ze Lwowa. Nie zabraknie też egzotycznej dla widza polskiego, bo tak mało wciąż znanej Białorusi, jak też Ameryki Południowej oraz krajów "typowo emigracyjnych" –  Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Aby zwrócić uwagę polskich filmowców, w jak różnorodny sposób można poruszać tematy emigracyjne we współczesnym kinie, organizatorzy zaprezentują dwa filmy fabularne z Niemiec –  komedię "Almanya" w reżyserii Yasemin Şamdereli oraz poetycko-filozoficzną fabułę "Na krawędzi nieba", w reżyserii Fatiha Akina, z udziałem dwóch aktorek polskiego pochodzenia –  Hanny Schygulli i Patrycji Ziółkowskiej. W ramach retrospektywy zaprezentowane zostanie należące już dziś do klasyki filmowej "Jezioro Bodeńskie" Janusza Zaorskiego. Film, którego bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie po wojnie na pytanie: czy pozostać na Zachodzie, czy wrócić do kraju na Wschód? Dzisiaj nadal zadajemy sobie te „emigracyjne” pytania, tylko w odwrotnej kolejności – czy wyjechać na Zachód czy pozostać na Wschodzie?
                                                         
Podczas EMiGRY 2014 odkryjemy nowe, nieznane karty historii Polski. Z filmu "Ref Ren spod Monte Cassin" w reżyserii Piotra Latałło dowiemy się, że tantiemy za muzykę do Czerwonych maków pobiera dzisiaj kancelaria prawna w Monachium. Animacja "Kazik i Kommander's Car", z muzyką Katy Carr, opowie historię brawurowej ucieczki z obozu w Oświęcimiu samochodem głównego komendanta. "Księżniczka z Leicą" to artystyczny film fotograficzny o Zofii Chomętowskiej –  wybitnej polskiej fotografce XX-lecia międzywojennego, artystce niezwykłej, zapomnianej dzisiaj postaci polskiej kultury. "Mały palec", zrealizowany w Studiu Munka, według scenariusza Tadeusza Rawy ze Szwecji, to trzymający w napięciu moralitet o tym czego możemy się nauczyć od cudzoziemców żyjących w naszym kraju, zwłaszcza w wietnamskim barze na przedmieściach Warszawy, od byłego oficera Królewskiej Armii Wietnamskiej.                                   
                                
Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA odbędzie się w dniach 24-26 października 2014 roku w Oranżerii Pałacu w warszawskim Wilanowie.
AK
EMiGRA
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2014
Zobacz również
fot. EMiGRA
[wideo] "Zbliżenia" już w kinach
"Nasza klątwa" nagrodzona w Stanach Zjednoczonych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll