PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.09.2014
Po raz pierwszy na początku października 2014 roku odbędzie się w Olsztynie festiwal, którego tematyka krążyć będzie wokół wielokulturowości, ekologii i glokalizmu. Centralnym wydarzeniem WAMA Film Festival będzie międzynarodowy konkurs koprodukcji filmowych – jako symbol wielokulturowości, która jest słowem – kluczem do nowej filmowej imprezy.
Łatwo rozszyfrować skrót: WAMA to Warmia i Mazury. Idea Festiwalu zrodziła się w głowie pochodzącego z Iławy i wiele lat związanego z Olsztynem  Marcina Kota Bastkowskiego, znanego montażysty, który ostatnio zasłynął jako współtwórca nowej wersji „Potopu”. Ambasadorami Festiwalu jest reżyser Jerzy Hoffman, od wielu lat związany z regionem mazurskim.  Kot Bastkowski i Hoffman od wielu lat pracują wspólnie nad kolejnymi filmami, reżyser bez wahania więc przyjął zaproszenie do objęcia tej funkcji.  Marcin Kot Bastkowski został dyrektorem WAMA. Do współpracy zaprosił również aktora Mateusza Damięckiego, który bierze czynny udział w promocji festiwalu. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 1-5 października 2014 roku.

  Festiwal przygotowują dwie powiązane ze sobą instytucje – Instytut Kosmopolis i Stowarzyszenie Filmforum, które organizują m.in. Kameralne Lato w Radomiu, Konkurs Młodego Kina i Przegląd Kina Niezależnego w Gdyni, Cinemaforum w Warszawie, Akademię im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie. Zazwyczaj jednak drodze do organizacji nowego festiwalu towarzyszą liczne wyboje i przeszkody, nieustanne przekonywania władz lokalnych co do sensowności przedsięwzięcia. W tym wypadku było jednak inaczej – od początku władze Województwa Warmińsko – Mazurskiego widziały potrzebę organizacji dużego, prestiżowego festiwalu filmowego, który wyjdzie poza Olsztyn i stanie się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Do organizacji imprezy dołączył się Olsztyn oraz liczne instytucje kulturalne w mieście: Filharmonia i  kino Helios, gdzie odbędą się projekcje i spotkania.


Mateusz Damięcki, fot. WAMA

- Wielokulturowość to jedna z najważniejszych cech Warmii i Mazur, i taka też idea przyświecała doborowi projekcji konkursowych. Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych to dziesięć starannie wyselekcjonowanych filmów stworzonych w systemie koprodukcji. Dziewięć z nich to produkcje pochodzące z różnych zakątków świata, począwszy od Argentyny, przez Norwegię, skończywszy na Bośni i Hercegowinie – tłumaczą organizatorzy festiwalu. - Dziesiątym filmem będzie film reprezentujący polską kinematografię, który dołączy do programu  na specjalne zaproszenie Dyrektora Festiwalu. Filmy oceni jury w składzie: Jerzy Hoffman, Mateusz Damięcki i producent Piotr Dzięcioł. „Dużemu” konkursowi towarzyszy konkurs filmów krótkometrażowych, w których bierze udział 16 produkcji. Ocenią je Rafael Lewandowski, Edyta Jungowska oraz Nicolás Villegas Hernández, pochodzący z Kolumbii  operator filmowy.

Specjalnym wydarzeniem festiwalu będzie retrospektywa twórczości Jerzego Hoffmana - zobaczymy "Gangsterów i filantropów", odcinek "Ukrainy", "Prawo i pięść" oraz na specjalnym uroczystym pokazie "Potop Redivus".


Maciej Dominiak, producent i Marcin Kot Bastkowski, fot. WAMA
 
W programie znalazła się rozbudowana Ekologiczna sekcja dziecięca, dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Zawiera ona polskie animacje zarówno nowe jak i sprawdzoną klasykę,  dobrane  pod kątem tematycznego profilu imprezy.

Program WAMA Film Festival uzupełniają otwarte wykłady oraz warsztaty praktyczne z dziedziny filmu i footgrafii organizowane są w ramach projektu: „Norwesko-Polska Akademia Filmu i Fotografii” oraz spotkania twórców z widzami i panel dyskusyjny – „Międzynarodowe koprodukcje filmowe jako szansa dla polskiej kinematografii”.

Więcej na: http://www.wamafestival.pl


Autorka jest dyrektorem Instytutu Kosmopolis, organizatora imprezy


 

Anna Wróblewska
Ostatnia aktualizacja:  30.09.2014
Zobacz również
fot. WAMA
Jerzy Stuhr: Między Kieślowskim a Munkiem
Nie można przesadzać z product placementem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll