PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Czy wiesz, gdzie Kloss usłyszał po raz pierwszy hasło o kasztanach z placu Pigalle? A z jakiego mostu spada samochód nadradcy Gebhardta? Może zastanawiasz się, gdzie naprawdę znajdują się wnętrza Café Rose?
Książka składa się z dziewięciu rozdziałów poświęconych różnym miastom, w których pracowała ekipa filmowa. Najbardziej obszernymi są te poświęcone Łodzi i Wrocławiowi, ale filmowcy pracowali również w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Olsztynie, Płocku, Łącku, Pabianicach, Zgierzu i Pieskowej Skale. Wszystkie te plenery opisane zostały na 320 stronach książki. Wspaniałym uzupełnieniem tekstów jest blisko sto archiwalnych fotografii dokumentujących pracę filmowców, m.in. pochodzących ze zbiorów reżyserów "Stawki większej niż życie". Każdy rozdział posiada również poglądowe plany miast, ułatwiające czytelnikom samodzielne wędrowanie śladem filmowych plenerów.
 
Stawkowy przewodnik filmowy” powstał dzięki kilkuletniej pracy grupy siedmiorga autorów, którzy podjęli się opracowania tej książki. To efekt nie tylko wielokrotnego oglądania poszczególnych kadrów serialu, czy przeglądania archiwalnych źródeł prasowych, ale także prowadzenia  rozmów z osobami uczestniczącymi w realizacji. Nad książki pracowali: Rafał Baćmaga, Bogdan Bernacki, Arkadiusz Bilecki, Leszek Goławski, Maciej Kronenberg, Paweł Szczutowski i Joanna Szyborska-Kaszycka. Redaktorem wydawnictwa jest Bogdan Bernacki, autor pierwszej na polskim rynku wydawniczym książki poświęconej turystyce filmowej – „Stawka większa niż życie – serial wszech czasów”. Partnerem wydawnictwa jest Klub Miłośników Stawki, wyjątkowa grupa fanów serialu, od lat wędrująca szlakami bohaterów Stawki.
 
Stanisław Mikulski, odtwórca głównej roli serialu – Hansa Klossa, wiadomość o powstawaniu tej książki przyjął z ogromną radością. To dzięki jego życzliwości i dobrym radom autorom udało się rozpoznać wiele filmowych plenerów. Stanisław Mikulski objął wydawnictwo honorowym patronatem.
 
Wydawcą książki jest łódzkie stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, które tematyką filmową zajmuje się od 2009 r. Stworzyło serwis www.filmowalodz.pl poświęcony filmom realizowanym w Łodzi, opracowało koncepcję filmowego wystroju wnętrz łódzkiego hotelu Stare Kino, a także wydało książkę „Przewodnik po filmowej Łodzi”. W planach na najbliższy rok ma wydanie przewodnika filmowego po plenerach filmowych województwa łódzkiego.
 
 - Zapraszam Państwa na wędrówkę szlakiem plenerów i obiektów z serialu "Stawka większa niż życie", w którym zagrałem postać Hansa Klossa - pisze we wstępie do książki Stanisław Mikulski. - Jestem mile zaskoczony, że po kilkudziesięciu latach od zakończenia zdjęć do "Stawki większej niż życie" liczne grono miłośników polskiego kina odwiedza filmowe zakątki. Mam nadzieję, że niniejszy przewodnik ubarwi Państwa pobyt w serialowych plenerach i obiektach - dodaje aktor.
 
- Fenomen niezwykłej popularności i nieustannej atrakcyjności, rozrywkowego z założenia, komercyjnego w istocie, serialu zyskuje oto kolejne potwierdzenie - piszę również w słowie wstępnym Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii. - Do niemałej listy okołostawkowych publikacji, przedsięwzięć, działań dołącza inicjatywa przewodnika po miejscach „uświęconych” — tych, gdzie odcinki, sceny, epizody były realizowane. Uświęconych obecnością filmowej ekipy, reżyserów Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, wielu znakomitych odtwórców (bowiem w tym serialu nawet epizody grali najwybitniejsi aktorzy swoich czasów), ale przede wszystkim przez fakt, iż był wśród nich sam Hans Kloss, a czasami także jego oponent, przeciwnik i rywal Brunner.
 
Projekt został zrealizowany przy wsparciu partnerów: Muzeum Kinematografii, Urzędu Miasta w Olsztynie, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, firm Toya oraz Stare Kino z Łodzi. Opiekę medialną nad książką objęła redakcja TVP Seriale. Książka jest dostępna w księgarniach oraz na stronie wydawcy: regiocentrum.pl.


AK
REGIO
Ostatnia aktualizacja:  5.09.2014
Zobacz również
fot. REGIO
Gdy spotyka się kino i gry wideo
Startuje Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll