PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Marcin Strauchold pracuje nad filmem dokumentalnym o Januszu „Kubie” Morgensternie. Reżysera „Do widzenia, do jutra” wspominają m.in.: Krystyna Cierniak-Morgenstern, Janusz Majewski, Janusz Gajos, Ewa Wiśniewska, Daniel Olbrychski i Roman Polański.
- Miałam mnóstwo materiałów o życiu i pracy Kuby, a młoda i zdolna ekipa zgodziła się wykorzystać je w filmie. Namawiam do jego obejrzenia. To historia życia jednego człowieka na tle dziejącej się w Polsce historii – mówi Krystyna Cierniak-Morgenstern. Powstający film dokumentalny jest elementem obchodów 100. rocznicy urodzin Janusza „Kuby” Morgensterna, reżysera, który dał się poznać szerokiej widowni jako twórca o doskonałym warsztacie i świetnym wyczuciu dramaturgii. - W naszym dokumencie staramy się pokazać, że jego specjalnością była również niezwykła delikatność, subtelność i opowiadanie poetyckimi obrazami. Według relacji bliskich i współpracowników naszego bohatera ta cecha twórczości była też cechą jego osobowości. Dokument opowiada o życiu Janusza „Kuby” Morgensterna poprzez jego filmy. Jest to możliwe, gdyż w jego twórczości jest zaskakująco wiele wątków biograficznych, które przetwarzał na potrzeby swoich filmów – mówi Marcin Strauchold.

Zamiarem Marcina Straucholda jest zrobienie filmu wykraczającego poza schemat dokumentu o znanym twórcy filmowym ze znaczącym dorobkiem. Reżyser podążając tropem myślenia o kinie swojego bohatera, chciałby odnaleźć w jego biografii i twórczości wątki uniwersalne, interesujące każdego potencjalnego widza. - Kluczem, według którego będę realizował film, będzie ich łączenie – zestawię fabularną fikcję z prawdziwymi doświadczeniami Morgensterna. To właśnie fenomen magii kina rodzącej się z przetworzenia własnych przeżyć autora będzie głównym elementem budującym dramaturgię w moim filmie – mówi Marcin Strauchold.

Janusz Morgenstern wyznawał pogląd, że życiem ludzi kierują dwie największe namiętności: miłość i śmierć. Należy zatem spojrzeć na jego historię przez pryzmat tych dwóch pojęć. Samobójstwo rodziców i ukrywanie się w okresie Zagłady stanowiły traumę, którą nosił w sobie, nie ujawniając jej nawet najbliższym przez całe prawie życie. Tym bardziej zrozumiałe jest pragnienie miłości, które znalazło spełnienie u boku żony - Krystyny. Ważna jest również szerzej pojęta miłość do ludzi, która doprowadziła do istnego ewenementu – przez blisko pół wieku wraz z żoną, Janusz „Kuba” Morgenstern stanowił centrum warszawskiego środowiska artystyczno-inteligenckiego i de facto to on je scalał. W domu Morgensternów stałymi bywalcami byli: Wajda, Konwicki, Kutz, Dygat, Jędrusik czy Cybulski. Tematami filmu Marcina Straucholda będą zatem trauma wojny oraz miłość rozumiana jako chęć życia.

Film pod roboczym tytułem „Kuba” łączył będzie archiwalia, fragmenty filmów fabularnych, sceny obserwacyjne i rozmowy. Ważnym elementem dokumentu będzie też ikoniczna muzyka z filmów Janusza „Kuby” Morgensterna. Producentem filmu jest Michał Kwieciński (Akson Studio), autorem zdjęć Magdalena Bojdo, za montaż odpowiada Grażyna Gradoń. W filmie udział wzięli m.in.: Krystyna Cierniak-Morgenstern, Janusz Majewski, Roman Polański, Janusz Gajos, Ewa Wiśniewska, Daniel Olbrychski.

Robocza wersja dokumentu „Kuba” zaprezentowana została podczas inauguracji Przeglądu filmów Janusza „Kuby” Morgensterna w kinie Kultura, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
gw
SFP/Akson Studio
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2022
Zobacz również
fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP
Pilny nabór do programu This is IT dotyczący włoskich produkcji i koprodukcji
Weź udział w XXVI Konkursie im. Krzysztofa Mętraka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll