PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Bartosz Blaschke, reżyser dramatu obyczajowego „Sonata”, został laureatem ubiegłorocznej edycji Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wręczenie „Perspektywy” odbyło się 28 marca 2022 roku w warszawskim kinie Kultura.
Zobacz relację z wręczenia Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”:

- Dbałość o autentyzm, czułość w patrzeniu na człowieka, szacunek do warsztatu to cechy twórczości Janusza Morgensterna, które są mi szczególnie bliskie, i które chciałbym, żeby charakteryzowały również moje filmy. Bo mam nadzieję, że ten debiut nie stanie się incydentem w moim życiorysie, tylko początkiem reżyserskiej drogi. Ta szczególna nagroda świadczy o tym, że nie tylko ja na to liczę. A to zobowiązuje. Także będę robić wszystko co w mojej mocy, żeby spełnić pokładane we mnie oczekiwania - mówił Bartosz Blaschke.

fot. Wojciech Olkuśnik/SFP

Bartosz Blaschke z nagrodą "Perspektywa", fot. Wojciech Olkuśnik/SFP

„Sonata” to historia prawdziwa. Opowieść o życiu Grzegorza Płonki, chłopca z Murzasichla. Grzegorz zdiagnozowany został jako dziecko autystyczne i tak był traktowany do momentu, gdy jako nastolatek spotkał na swojej drodze terapeutkę, która potrafiła dostrzec, że zamknięcie chłopca na świat, wewnętrzna izolacja wynika z niedosłuchu, a nie z autyzmu. Reżyser z ogromnym wyczuciem, bez sentymentalizmu i nadmiernego dramatyzmu pokazuje drogę jaką przeszedł nie tylko główny bohater, ale też kochający go rodzice. To portret rodziny, która mimo przeciwności losu, chwil zwątpienia i załamania potrafi się wspierać, zachować miłość i wzajemny szacunek. Debiut fabularny Bartosza Blaschke to film, który daje siłę, ogromną porcję pozytywnej energii i pewność , że warto podążać za marzeniami - czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez Grażynę Torbicką.

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak, Jan P. Matuszyński, Paweł Maślona oraz Ewa Bukowska. Podczas poprzedniej edycji Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Jana Holoubka za film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.
 
„Sonata” – debiut reżyserski Bartosza Blaschke – to niewiarygodna historia, która wydarzyła się naprawdę! Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.03.2022
Zobacz również
fot. Wojciech Olkuśnik/SFP
Krakowski Festiwal Filmowy: znamy skład konkursu
Nabór na Festiwal Filmów Satyrycznych "Pyszadło 2022"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll