PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Gdyni, 23 czerwca 2014 roku miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek przyszłego centrum filmowego.
  Gdyńskie Centrum Filmowe to miejsce stworzone dla ludzi ciekawych świata. Tutaj tętnić będzie filmowe życie, a inspirujące wydarzenia staną się codziennym świętem dla mieszkańców Gdyni  i Pomorza, miłośników kina, amatorów i zawodowych filmowców, pisarzy, aktorów i muzyków. GCF połączy świat filmowców, gwiazd i wielbicieli kina stając się miejscem ich spotkań. Podstawą działań Gdyńskiego Centrum Filmowego będą wydarzenia edukacyjne, kulturalne i artystyczne związane z filmem i sztukami audiowizualnymi. Powstanie GCF-u jest częścią projektu nowego centrum Gdyni, który na zawsze zmieni charakter oraz funkcje tego miejsca. Plac Grunwaldzki stanie się przyjazną przestrzenią pełną zieleni i zachęcającą do wypoczynku nie tylko w filmowym klimacie.W Gdyńskim Centrum Filmowym znajdzie się Kino Studyjne prezentujące każdego dnia wybitne produkcje filmowe. W trzech salach, które pomieszczą odpowiednio 45, 96 i 226 osób, prezentowane będzie kino ambitne, artystyczne, wielokrotnie nagradzane lub dostrzeżone przez polską i światową krytykę filmową. Ponadto, w Kinie Studyjnym będzie działał Klub Filmowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Tutaj odbywać się będą także przeglądy tematyczne realizowane wspólnie z gdyńskimi instytucjami kulturalnymi, na przykład „Architektura w kinie” z udziałem Muzeum Miasta Gdyni lub przegląd światowych filmów muzycznych w trakcie trwania Festiwalu Open’er.

Także z GCF-u organizator i producent Festiwalu Filmowego w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa, zarządzać będzie tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskiej branży filmowej. Znaczna część z ponad 40 000 widzów, którzy corocznie uczestniczą w projekcjach konkursowych i imprezach towarzyszących Festiwalowi, będzie mogła korzystać z oferty GCF-u. Uroczyste projekcje filmów konkursowych odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Natomiast część projekcji będzie odbywała się także w trzech salach kinowych GCF-u, a niektóre wydarzenia festiwalowe, spotkania z twórcami oraz warsztaty filmowe – w Auli Gdyńskiej Szkoły Filmowej.


Maciej Orłoś na uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod GCF, fot. Yellow Group.

W Gdyńskim Centrum Filmowym kształcić się będą również młodzi reżyserzy, a w przyszłości producenci form audiowizualnych oraz aktorzy. W GCF-ie swoją siedzibę będzie miała Gdyńska Szkoła Filmowa – profesjonalne studium filmowe. Obecnie Szkoła kształci zdolnych młodych reżyserów – filmy dyplomowe absolwentów pierwszego rocznika GSF-u zdobyły kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych.  "Olena", w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, jako pierwszy krótkometrażowy film fabularny w historii polskiej kinematografii został zakwalifikowany do konkursu głównego krótkich filmów w Cannes. W GCF-ie, pod opieką reżysera Roberta Glińskiego, Gdyńska Szkoła Filmowa zamierza otworzyć dwa nowe wydziały: dwuletni aktorstwa filmowego oraz roczny producentów form audiowizualnych. Zajęcia dla studentów w Gdyńskim Centrum Filmowym będą się odbywały w nowocześnie wyposażonych salach wykładowych oraz salach do ćwiczeń filmowych, niektóre zajęcia prowadzone będą w salach montażowych, studio dźwiękowym oraz pracowni fotograficznej. Słuchacze będą mogli korzystać z dobrze wyposażonej biblioteki i filmoteki oraz klubu studenckiego.


Robert Gliński, Anna Sienkiewicz-Rogowska i Wojciech Szczurek, fot. Yellow Group.

W Gdyńskim Centrum Filmowym spotykać się będą wszyscy pasjonaci kina i sztuk audiowizualnych – okazji ku temu będzie wiele. Spotkania z filmami Planete+ Doc Film Festiwal, Pomorskie Warsztaty Filmowe, Gdyńskie Warsztaty Operatorskie i Scenariopisarskie, filmowy konkurs młodych twórców „Albatrosy” oraz Krótkich Form Filmowych „Cisza na planie”, Szkolne Warsztaty Filmowe i Ogólnopolski konkurs wiedzy o filmie – oferta GCF-u została dostosowana do każdej grupy wiekowej i poziomu zaawansowania.  

Dla ceniących doskonałą kuchnię i unikatowy klimat w GCF-ie czekać będzie Restauracja „Filmowa” –  z bogatym programem imprez klubowych dla mieszkańców Gdyni oraz odwiedzających obiekt turystów. W restauracji, szczególnie w okresie Festiwalu Filmowego, spotkać będzie można gwiazdy polskiego kina i znanych artystów, muzyków i literatów. Tutaj skoncentruje się życie towarzyskie całego gdyńskiego środowiska filmowego.

Realizacja Gdyńskiego Centrum Filmowego jest jednym z kluczowych elementów projektu nowego centrum Gdyni. W 2015 roku, w samym sercu Gdyni, blisko szerokiej plaży, Muzeum Miasta i Muzeum Marynarki Wojennej, w przestrzeni pomiędzy odnowionymi Teatrem Muzycznym oraz Hotelem Gdynia, Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej i Parkiem Rady Europy, powstaną nowe, wyraziste i spójne architektonicznie obiekty – Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki, kolejka na Kamienną Górę oraz parking podziemny. 


Danuta Stenka, fot. Yellow Group.

Powierzchnia Placu Grunwaldzkiego obrośnie trawą, stanie się przestrzenią przyjazną i zachęcającą do wypoczynku. Zasiadając wygodnie w udostępnionych na Placu Grunwaldzkim leżakach, lub bezpośrednio na trawie, będzie co oglądać. Miejsce będzie forum spotkań widzów i uczestników wydarzeń artystycznych, koncertów muzycznych i projekcji filmowych. Charakterystycznym symbolem Placu stanie się odrestaurowana i podświetlona kolorowymi diodami Scena „MUSZLA” tętniąca różnorodnością wydarzeń jak np. koncerty muzyki poważnej, koncerty fortepianowe, pojedynki dj-skie  i hip-hopowe, występy artystów performance, parkiety taneczne współorganizowane przez gdyńskie szkoły tańca, nocne projekcje filmowe i wiele innych.


Bożena Dykiel, fot. Yellow Group.

Dodatkowo uruchomiona zostanie kolejka szynowa, która połączy teren Placu Grunwaldzkiego z Kamienną Górą. Od 2015 r. bezpośrednio z Placu będzie można wjechać na taras widokowy na Kamiennej Górze czerwonym wagonikiem kolejki szynowej, by w pełni korzystać z terenów rekreacyjnych położonych w samym sercu miasta. Natomiast pod Placem powstanie niezwykle potrzebny w centrum miasta parking podziemny mieszczący 179 ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Gdyńskie Centrum Filmowe to miejsce spotkań tych, którzy kochają film – profesjonalistów i pasjonatów. To także miejsce dla tych, którzy dopiero odkryją w sobie zainteresowanie kinematografią. Przyjazne, otwarte na ludzi i ich pomysły, nowoczesne. GCF będzie miejscem tętniącym życiem i zachęcającym do twórczej pracy. I przede wszystkim takim, w którym chce się przebywać.


Katarzyna Figura, fot. Yellow Group.
PZ
Yellow Group
Ostatnia aktualizacja:  24.06.2014
Zobacz również
Film Katarzyny Klimkiewicz powalczy o Oscara
Odwagi, młodzi!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll