PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku Sienkiewicza w Łodzi można już oglądać wystawę "Animacja 25" przygotowaną z okazji 25-lecia Katedry Animacji w Szkole Filmowej. Wśród setek prac studentów i profesorów można tu zobaczyć m.in. animację rysunkową, lalkową, z materiałów sypkich, wycinankową realizowaną na wieloplanie, komputerową, 3D.
 - Animacja jest bardzo cennym dla nas kierunkiem – mówił rektor Mariusz Grzegorzek, otwierając wystawę w piątkowy wieczór 16 maja 2014 roku. – Czasem nowe katedry, jak na przykład Animacji i Efektów Specjalnych, traktuje się jako eksperymenty. Tymczasem dzisiaj katedra ta należy do najlepiej rozwijających się w szkole – zauważył rektor, dziękując tym samym założycielom, wykładowcom i studentom kierunku. Profesor Janusz Tylman, pełnomocnik rektora ds. rozwoju uczelni, podkreślił wielką rolę, jaką dla rozwoju ośrodka mieli wybitni twórcy i profesorowie, m.in. Stanisław Śliskowski czy Kazimierz Urbański. Profesor Tylman szczególnie ciepło pozdrowił nieobecnego z powodu choroby profesora Henryka Ryszkę, który opracował program czteroletnich studiów magisterskich z dziedziny filmu animowanego na wydziale operatorskim i który przez te wszystkie lata do dnia dzisiejszego opiekował się studentami i ich pracami.

- Z satysfakcją myślę o tym, że moi studenci zrealizowali filmy, które zbierają najważniejsze nagrody na świecie – mówi Mariusz Wilczyński, wykładowca, profesor, opiekun, a jak da się gołym okiem zauważyć – także guru i przyjaciel młodych twórców. –– „Ab ovo” Anity Kwiakowskiej – Naqvi i „Ziegenort” Tomasza Popakula to triumfatorzy z Annecy, Krakowa, Oberhausen.



Zapytany, czy można mówić o łódzkim stylu animacji, „Wilk” zdecydowanie zaprzecza: - Jeśli przyjrzymy się filmom profesorów: Piotra Dumały, Marka Skrobeckiego czy moim, to widać, jak bardzo każdy z nas jest inny. Nasi studenci mają absolutną wolność wyboru. W czasie studiów bardzo często sami decydują, że będą ćwiczyć się w różnych dziedzinach – robią filmy techniką tradycyjną, na przykład rysunkową albo lalkową, ale także w 3D. To ich własna decyzja – podkreśla Wilczyński.

Absolwenci łódzkiej szkoły czasem trafiają do globalnych korporacji – Disneya, Pixara, gdzie pracują przy wielkich projektach, nabierają zręczności i opanowują technikę, ale także czasem wracają. Bo polska animacja to przede wszystkim mocna tradycja ożywionego malarstwa, rysunku, grafiki, wycinanki, lalki, plasteliny czy   technik kombinowanych, innymi słowy – animacja tradycyjna. – Tę nurt animacji powinniśmy rozwijać i kontynuować, bo w tym jesteśmy mocni na świecie – uważa Mariusz Wilczyński.


 
Kuratorem wystawy jest dr hab. Krzysztof Rynkiewicz, kierownik Katedry Animacji. Według jego założeń, "Animacja 25" to projekt multimedialny ukazujący w sposób nowoczesny i efektowny kilkadziesiąt lat istnienia sztuki animacji w Szkole Filmowej: od "animacji analogowej"  aż po "rewolucję cyfrową" trwającą do dziś.

Wystawa wykorzystuje wielość możliwości ekspozycyjnych, jakie stwarza film animowany. Na kilku wygodnych kanapach można w skupieniu oglądać fragmenty etiud studentów i prace profesorów. Kadry i fragmenty filmów eksponowane są na ścianach i na podłodze. Wystawa dobrze nadaje się także dla dzieci i młodzieży – dla laików (a także dla najmłodszych) szczególnie atrakcyjne są plany zdjęciowe, które dają wyobrażenie precyzji i mikroskali, które są nieodłączną częścią pracy reżysera animacji. W specjalnych gablotach wyeksponowane zostały lalki, wśród których rozpoznajemy dobrze znane postaci z łódzkich filmów.



Wystawę można oglądać do 8 czerwca 2014 roku. Byłoby dobrze, gdyby potencjał ekspozycyjny tej wdzięcznej i atrakcyjnej dla szerokiej publiczności wystawy został wykorzystany w postaci jej wersji ekspertowej, podróżującej po festiwalach filmowych. Warto wydarzenie to pokazać poza rodzimym miastem.



Zdjęcia z otwarcia wystawy: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2014
Zobacz również
Spółki medialne po I kwartale
Polska 2014, wersja alternatywna. "Pocztówki z Republiki Absurdu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll