PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  12.11.2013
Film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos - Krauze zwyciężył w sekcji Open Horizons.

54. Międzynarodowy Festiwal w Salonikach odbył się w dniach 1 - 10 listopada. W międzynarodowym jury zasiedli między innymi: reżyser Alexander Payne, krytyk filmowy Scott Foundas, producentka Ada Solomon, muzyk K.Bhta oraz dyrektor artystyczny festiwalu w Cannes Edouard Waintrop.


Kadr z filmu "Papusza", fot. Next Film.

"Papusza" zwyciężyła w sekcji Open Horizons. Obraz wejdzie na polskie ekrany już 15. listopada. Film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos - Krauze otrzymał dotychczas Wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach oraz kilka nagród na 38. Gdynia - Festiwal Filmowy, między innymi nagrody indywidualne dla Jana Kantego Pawluśkiewicza za najlepszą muzykę, najlepszą rolę drugoplanową dla Zbigniewa Walerysia oraz najlepszą charakteryzację dla Anny Nobel - Nobielskiej.

"Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.

 "Papusza" to pierwszy polski film w języku romskim. Dużym atutem są czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Paweł Zwoliński
MFF Saloniki
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2013
Zobacz również
"Gorejący krzew" i "Wałęsa" powalczą o Złote Globy
"Taki pejzaż" na festiwalu w Bydgoszczy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll