PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Spotkania z kompozytorami muzyki filmowej, pokazy filmów i koncerty. To tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się od 22 do 28 sierpnia podczas 10. Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.
Za sprawą 10. Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy ostatni tydzień wakacji upłynie w Ostrowie Wielkopolskim pod znakiem filmu i muzyki filmowej.

A co się będzie dokładnie działo? Zobaczymy 13 wyselekcjonowanych specjalnie filmów, w tym siedem konkursowych. Będą one brały udział, a dokładnie muzyka do nich skomponowana, w konkursie Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Będą to (w kolejności alfabetycznej):

Amatorzy” – reż. Iwona Siekierzyńska, muz. Marzena Majcher
Magnezja” – reż. Maciej Bochniak, muz. Jan A. P. Kaczmarek
Miasto” – reż. Marcin Sauter, muz. Jerzy Rogiewicz
Mistrz” – reż. Maciej Barczewski, muz. Bartosz Chajdecki
Moje wspaniałe życie” – reż. Łukasz Grzegorzek, muz. Piotr Waglewski Emade
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – reż. Mateusz Rakowicz, muz. Smolik
Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Antoni Komasa Łazarkiewicz, Mary Komasa


O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu, zadecyduje jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski „Jimek”, Tomasz Lach, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Pokaz filmowe z udziałem twórców

Ponadto odbędą się seanse w ramach „Pokazów specjalnych” i w sekcji „Komeda na Komedzie” . W tej ostatniej zobaczymy film z 1963 r. „Ubranie prawie nowe” w reż. W. Hauppe z muzyką K. Komedy. Pokaz specjalny to m.in. „Biały potok” w reż. Michała Grzybowskiego. – Ten film pasuje na nasz festiwal idealnie, bo jego jednym z największych walorów, prócz świetnych ról m.in. Marcina Dorocińskiego i Julii Wyszyńskiej, jest świetna, jazzowa muzyka Marcina Mirowskiego. Drugi tytuł, który pokażemy, to głośny obraz „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego ze wspaniałą muzyką Tadeusza Nalepy. Pokaz specjalny odbędzie się z udziałem Mariusza Wilczyńskiego i Anny Dymnej, która w „Zabij to…” stworzyła wspaniałą kreację głosową w tym filmie – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

Festiwal to również spotkania z twórcami kina. W sumie na festiwalowe wydarzenia do Ostrowa Wielkopolskiego przyjedzie ok. 40 gości. Z wieloma z nich publiczność spotka się po projekcjach filmów z ich udziałem. Warto zaznaczyć, że na festiwalu będą obecni wszyscy kompozytorzy muzyki filmowej, którzy są nominowani do nagrody Grand Prix Komeda, ponadto będą także aktorzy, występujący w prezentowanych obrazach, czy zaproszeni reżyserzy. Gościć w Ostrowie będą m.in.: Maciej Bochniak, Anna Dymna, Piotr Głowacki, Łukasz Grzegorzek, Krzysztof Majchrzak, Mateusz Rakowicz, Marcin Sauter, Iwona Siekierzyńska i Rafał Zawierucha.

Pretekstem do spotkań z gośćmi będą nie tylko filmy, wystawa czy okołofilmowa debata, ale i książki. Podczas 10. GPK odbędą się trzy spotkania autorskie, a ich bohaterami będą: Ewa Błaszczyk, Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski oraz Andrzej Korzyński, Maria Szabłowska i Michał Wilczyński.

Wydarzenia muzyczne

Festiwal to także muzyka. W tym roku organizatorzy, Ostrowskie Centrum Kultury, zapraszają na trzy muzyczne wydarzenia. W dzień otwarcia publiczność usłyszy zespół Krzysztof Majchrzak Quartet z projektem „Barokowa suita Komedowa”, w którym inspiracją była Komedowa „Litania”. Na festiwalu zagra także formacja EABS, natomiast 10. odsłonę Grand Prix Komeda zamknie projekt „Matnia i śpiewnik” Kamila Piotrowicza i Jana Młynarskiego, którym towarzyszyć będą znakomici muzycy i wokaliści. Liderzy połączyli siły i spotkali się z Krzysztofem Komedą oraz jego melodiami filmowymi, z których wiele zostało zaopatrzonych w słowa. Teksty Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej zaśpiewają: Gaba Kulka, Monika Borzym i Marcin Januszkiewicz.


– W tym roku, po raz pierwszy zaprezentowany zostanie program „Matnia i śpiewnik” – projekt przygotowany przez kwartet Piotrowicz/Młynarski. Również „Barokowa suita Komedowa” – koncert otwarcia – wpisuje się na afisz jako premiera, będziemy świadkami tego muzycznego misterium jako pierwsi – mówi Sebastian Ceglarek z Impresariatu Ostrowskiego Centrum Kultury. – Nie zabraknie również koncertu plenerowego. Tegoroczny sierpień to miesiąc, w którym Ostrowskie Centrum Kultury nawiązuje koncertowo do najważniejszych festiwali odbywających się w naszym mieście – rockowych, bluesowych, jazzowych czy poetyckich, stąd wypadkową będzie koncert wrocławskiego zespołu EABS, na który zapraszamy do Amfiteatru Miejskiego – dodaje Ceglarek.


W sobotę, 28 sierpnia, zostanie ogłoszony werdykt jury konkursu Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Tego dnia poznamy także laureatów Nagrody Publiczności i Nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa. Zostanie również wręczona Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości, której laureatem jest w tym roku znakomity kompozytor z olbrzymim i różnorodnym dorobkiem – twórca muzyki filmowej, teatralnej, telewizyjnej, rozrywkowej, piosenek czy utworów instrumentalnych Andrzej Korzyński. – W Ostrowie Wielkopolskim, podczas X Grand Prix Komeda, przygotowujemy mnóstwo atrakcji wokół nagrody dla mistrza Andrzeja. Przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa plakatów z jego filmów, kompakty i winyle wydane przez GAD, „Zagubiony diament” – dokument Grzegorza Brzozowicza o międzynarodowej karierze Korzyńskiego, na który zaprosi sam reżyser, wreszcie spotkanie autorskie i promocja wywiadu rzeki „Znam wszystkie wasze numery” z udziałem bohatera, autorki rozmowy – Marii Szabłowskiej, oraz Michała Wilczyńskiego, szefa Gad Records, wydawcy muzyki Andrzeja Korzyńskiego – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

10. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się od 22 do 28 sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem przedsięwzięcia, którego dyrektorem artystycznym jest Łukasz Maciejewski, jest Ostrowskie Centrum Kultury. Projekcje, koncerty i spotkania z gośćmi odbywają się w Ostrowskim Centrum Kultury przy ul. Wolności 2 oraz w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21. Koncert formacji EABS z kolei będzie mieć miejsce w plenerze – w amfiteatrze w Parku Miejskim.LK
Ostrowskie Centrum Kultury
Ostatnia aktualizacja:  23.07.2021
Zobacz również
Zbliża się 22. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Akredytacje na Gdynię dla członków SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll