PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.09.2013
Jerzy Skrzepiński, jeden z najwybitniejszych polskich scenografów filmowych, dziś obchodzi 90. urodziny
Urodził się 8 września 1923 roku w Tuszynie pod Łodzią. Ukończył Szkołę Rysunku i Modelarstwa Szczepana Andrzejewskiego w Łodzi. Terminował u wielkich mistrzów -  Anatola Radzinowicza i Romana Manna - twórców polskiej szkoły scenograficznej. To od nich nauczył się precyzji, fachowości, posługiwania się dekoracją, kostiumem, rekwizytem, operowania barwą i formą.


Rys. Muzeum Kinematografii

Od roku 1951, niemal do końca lat 80. związany był z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, w której zrealizował scenografie do blisko 60 obrazów kinowych i telewizyjnych, m.in. do „Faraona” i „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Hubala” Bohdana Poręby, „Vabanku” Juliusza Machulskiego, „Akademii Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego, filmów Janusza Nasfetera, Ewy i Czesława Petelskich, Zbigniewa Kuźmińskiego, kilku spektakli dla teatru i teatru telewizji, filmów i seriali telewizyjnych (wśród których byli „Kolumbowie” Janusza Morgensterna). Do części tytułów projektował także kostiumy i dekorował wnętrza. Współpracował z reżyserskimi indywidualnościami, odtwarzał realia historyczne, kreował światy fantastyczne, konstruował ekranową współczesność. Ze swobodą próbował różnych stylów i gatunków, z jednakową łatwością tworzył dla kina popularnego i autorskiego.


Szkic Jerzego Skrzepińskiego do "Zemsty" Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniowskiego. Fot. Muzeum Kinematografii

Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii, mówi o Skrzepińskim: - On jest ostatnim z tego pokolenia scenografów, którzy współtworzyli największe dokonania polskiej kinematografii. Jednym z jego największych osiągnięć była monumentalna scenografia do „Faraona”, która przyczyniła się do międzynarodowego sukcesu filmu. Skrzepiński prowadził bardzo szczegółową dokumentację, jeździł do Egiptu, zwiedzał muzeum kairskie. Odtwarzał dekoracje, wnętrza i obiekty, przy czym wnętrza pałacu faraona projektował właściwie z głowy, ponieważ w Egipcie nie zachowały się żadne obiekty życia codziennego, a jedynie świątynie.

Dokonania Jerzego Skrzepińskiego postanowiły przybliżyć Muzeum Kinematografii w Łodzi i Stowarzyszenie Miłośników off Kultury SMoK, które organizują szereg wydarzeń poświęconych jubilatowi. 10 września w Galerii Grand Hotelu w Łodzi odbędzie się wernisaż szkiców, rysunków i projektów artysty. W październiku w salach wystawowych Muzeum Kinematografii zaprezentowana zostanie wystawaJerzy Skrzepiński. Od „Faraona” do „Austerii”. Scenografia filmowa”. Jesienią ukaże się pierwsza poświęcona mu publikacja, zatytułowana Jerzy Skrzepiński. Ostatni z wielkich”.


Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
6 wielkich dni polskiego kina w TVP
"Dziewczyna z szafy" najlepszą fabułą 10. Festiwalu "Integracja Ty i Ja"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll