Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
16 grudnia 2022 roku zakończyliśmy uroczyście Rok Jerzego Kawalerowicza, zorganizowany w 100-lecie urodzin reżysera i pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dokładnie 100 lat po zamachu na Gabriela Narutowicza widzowie obejrzeli jego „Śmierć prezydenta”.
Był to także moment, kiedy po raz pierwszy zaprezentowana została książka „Kadry Kawalerowicza” wydana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy wsparciu Łodzi – Miasta Filmu UNESCO. To właśnie Łódź – Miasto Filmu UNESCO była przez cały rok partnerem różnych wydarzeń związanych z Kawalerowiczem a inicjowanych m.in. przez NCKF i Stowarzyszenie.
Jacek Bromski, Grażyna Torbicka, fot. Marek Węgrzyn/KAPIF/SFP
Gośćmi honorowymi wieczoru była rodzina reżysera „Austerii” - Magdalena Dipont, Joanna Agata Kawalerowicz-Ogrodzińska, Piotr Kawalerowicz, którzy przybyli do kina z bliskimi. Grażyna Torbicka przypomniała najważniejsze wydarzenia związane z Rokiem Kawalerowicza. W styczniu odbyła się w kinie Kultura retrospektywa ciesząca się ogromnym powodzeniem. Równolegle w krakowskim kinie Mikro przypomniano początki kariery Kawalerowicza i nauką na krakowskim Kursie Przysposobienia Filmowego, tzw. „Prafilmówce”. W NCKF zorganizowano projekty edukacyjne w NCKF w Łodzi - młodzi widzowie kręcili własne filmy inspirowane dziełami reżysera, zwłaszcza „Pociągiem” – jak to ujmuje prezes SFP Jacek Bromski „pierwszym polskim amerykańskim filmie”. Wciąż w łódzkim Muzeum Kinematografii można odwiedzać wystawę „Kawalerowicz – kolekcja”- prezentację osobistych pamiątek z archiwum twórcy, takich jak: zeszyty z wierszami, świadectwa szkolne, nagrody czy albumy pamiątkowe. O 100-leciu urodzin reżysera pamiętały festiwale takie jak Młodzi i Film i FPFF w Gdyni.
Wiosną Studio Munka SFP ogłosiło konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego „Pociągiem”. Młodzi scenarzyści i reżyserzy przysłali aż 48 prac! Wygrał scenariusz „Duchy” absolwenta Szkoły Filmowej w Katowicach Karola Ulmana, który już przygotowuje Studio Munka SFP. Partnerem filmu jest Łódź - Miasto Filmu UNESCO. Młody reżyser został gorąco przywitany zarówno przez Grażynę Torbicką, jak i gości.
Joanna Agata Kawalerowicz-Ogrodzińska, Piotr Kawalerowicz z małżonkami, fot. Marek Węgrzyn/KAPIF/SFP
Rodzina Jerzego Kawalerowicza przekazała bezcenne archiwa domowe reżysera. Większość z nich jest już w posiadaniu NCKF, gdzie odbywają się prace rekonstrukcyjne. O archiwum można też przeczytać w tekście Macieja Gila we wspomnianej wyżej książce. Część archiwum dotycząca prezesury w SFP a także księgozbiór mistrza trafiły do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Tego wieczoru odbyła się także premiera świeżo wydanej książki „Kadry Kawalerowicza” (red. Rafał Syska i Anna Wróblewska), zawierającej teksty znanych i cenionych filmoznawców, którzy wzięli na warsztat mniej oczywiste aspekty twórczości i działalności reżysera.
Grażyna Torbicka, Rafał Syska, fot. Marek Węgrzyn/KAPIF/SFP
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024
„Fenomen”: film dokumentalny o WOŚP i Jurku Owsiaku w kinach od stycznia
Znamy jury 11. edycji festiwalu Script Fiesta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024