PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.12.2022
16 grudnia 2022 roku zakończyliśmy uroczyście Rok Jerzego Kawalerowicza, zorganizowany w 100-lecie urodzin reżysera i pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dokładnie 100 lat po zamachu na Gabriela Narutowicza widzowie obejrzeli jego „Śmierć prezydenta”.

Był to także moment, kiedy po raz pierwszy zaprezentowana została książka „Kadry Kawalerowicza” wydana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy wsparciu Łodzi – Miasta Filmu UNESCO. To właśnie Łódź – Miasto Filmu UNESCO była przez cały rok partnerem różnych wydarzeń związanych z Kawalerowiczem a inicjowanych m.in. przez NCKF i Stowarzyszenie.

Jacek Bromski, Grażyna Torbicka, fot. Marek Węgrzyn/KAPIF/SFP

Gośćmi honorowymi wieczoru była rodzina reżysera „Austerii” - Magdalena Dipont, Joanna Agata Kawalerowicz-Ogrodzińska, Piotr Kawalerowicz, którzy przybyli do kina z bliskimi.  Grażyna Torbicka przypomniała najważniejsze wydarzenia związane z Rokiem Kawalerowicza. W styczniu odbyła się w kinie Kultura retrospektywa ciesząca się ogromnym powodzeniem. Równolegle w krakowskim kinie Mikro przypomniano początki kariery Kawalerowicza i nauką na  krakowskim Kursie Przysposobienia Filmowego, tzw. „Prafilmówce”. W NCKF zorganizowano projekty edukacyjne w NCKF w Łodzi - młodzi widzowie kręcili własne filmy inspirowane dziełami reżysera, zwłaszcza „Pociągiem” – jak to ujmuje prezes SFP Jacek Bromski „pierwszym polskim amerykańskim filmie”. Wciąż w łódzkim Muzeum Kinematografii można odwiedzać wystawę „Kawalerowicz – kolekcja”- prezentację osobistych pamiątek z archiwum twórcy, takich jak: zeszyty z wierszami, świadectwa szkolne, nagrody  czy albumy pamiątkowe. O 100-leciu urodzin reżysera pamiętały festiwale takie jak Młodzi i Film i FPFF w Gdyni.

Wiosną Studio Munka SFP ogłosiło konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego „Pociągiem”. Młodzi scenarzyści i reżyserzy przysłali aż 48 prac! Wygrał scenariusz „Duchy” absolwenta Szkoły Filmowej w Katowicach Karola Ulmana, który już przygotowuje Studio Munka SFP. Partnerem filmu jest Łódź - Miasto Filmu UNESCO. Młody reżyser został gorąco przywitany zarówno przez Grażynę Torbicką, jak i gości.

Joanna Agata Kawalerowicz-Ogrodzińska, Piotr Kawalerowicz z małżonkami, fot. Marek Węgrzyn/KAPIF/SFP

Rodzina Jerzego Kawalerowicza przekazała bezcenne archiwa domowe reżysera. Większość z nich jest już w posiadaniu NCKF, gdzie odbywają się prace rekonstrukcyjne. O archiwum można też przeczytać w tekście Macieja Gila we wspomnianej wyżej książce. Część archiwum dotycząca prezesury w SFP a także księgozbiór mistrza trafiły do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Tego wieczoru odbyła się także premiera świeżo wydanej książki „Kadry Kawalerowicza” (red. Rafał Syska i Anna Wróblewska), zawierającej teksty znanych i cenionych filmoznawców, którzy wzięli na warsztat mniej oczywiste aspekty twórczości i działalności reżysera.

Grażyna Torbicka, Rafał Syska, fot. Marek Węgrzyn/KAPIF/SFP

  Jacek Bromski opowiadał o swojej wieloletniej współpracy z Kawalerowiczem – współpracy, która w końcu zmieniła się w piękną przyjaźń. Prezes SFP mówił nie tylko o tym, w jaki sposób twórczość mistrza wpłynęła na jego własne filmy, ale także o wiedzy, jaką uzyskał od pierwszego prezesa SFP. Ceremonię zakończyła rozmowa Grażyny Torbickiej z profesorem Rafałem Syską o książce, ale i o prezentowanym tego wieczora filmie "Śmierć prezydenta". Zrealizowany w 1977 roku, dzisiaj zdumiewa aktualnością wątków i problemów. Jak przyznawali widzowie, wrażenia niesamowitości dodaje fakt, że wydarzenia przedstawione w monumentalnym dziele Kawalerowicza dzieją się dokładnie 100 lat temu dokładnie w tym samym miejscu, gdzie akurat się znaleźli – w zasypanej śniegiem Warszawie, między Królewskim Traktem i Zachętą. Wspaniale zrekonstruowana cyfrowa kopia pochodzi ze zbiorów WFDiF.
 


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  19.12.2022
Zobacz również
„Fenomen”: film dokumentalny o WOŚP i Jurku Owsiaku w kinach od stycznia
Znamy jury 11. edycji festiwalu Script Fiesta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll