PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.08.2013
Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, pisarz i poeta, producent, kompozytor, malarz kończy dziś 60 lat.
W wywiadzie udzielonym kilka lat temu powiedział: - Traktuję życie jak podróż przez różne kraje, dziedziny sztuki, języki i sposoby wypowiedzi" i ani przez chwilę w swojej twórczości o tym nie zapomniał. Lech Majewski urodził się 30 sierpnia 1953 roku w Katowicach. Studiował grafikę na katowickim wydziale krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jeszcze będąc w szkole filmowej zrealizował etiudy "Bisowanie""Grand Hotel" oraz jedną z części ("Zwiastowanie") dwuczęściowego filmu fabularnego "Zapowiedź ciszy".


Lech Majewski, fot. www.lechmajewski.com

Zadebiutował filmem "Rycerz" w 1979 roku. Rok później wyjechał do Anglii, gdzie w 1982 wystawił "Odyseję" Homera. Sukces zaowocował zaproszeniem do Stanów Zjednoczonych, gdzie na bazie swojej debiutanckiej powieści “Kasztanaja” Majewski nakręcił “Lot Świerkowej Gęsi”. W 1990 roku rozpoczął współpracę ze studiem Davida Lyncha, realizując film "Ewangelia według Harry'ego", oparta na własnym scenariuszu. W 1995 roku w Nowym Jorku współprodukował film "Basquiat" , który powstał także w oparciu o napisany przez niego scenariusz. Zagrały tam takie gwiazdy światowego kina jak: Benicio del Toro, Willem Dafoe, Gary Oldman czy Dennis Hopper.

Dwadzieścia lat po debiucie, Majewski wyreżyserował dramat biograficzny zatytułowany "Wojaczek", gdzie zadebiutował młody polski poeta Krzysztof Siwczyk. Film zaprezentowany został na wielu festiwalach, m. in. w Rotterdamie, Berlinie, Rio de Janeiro, czy Nowym Jorku. Otrzymał ponad dwadzieścia nagród, m. in. Grand Prix Camerimage, Nagrodę im. Felliniego, Nagrodę Europejską w Strasburgu, a w Barcelonie Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych uznała "Wojaczka" za Najlepszy Niezależny Film Europejski 2000 roku. Kolejne obrazy - "Angelus"  i "Ogród rozkoszy ziemskich" (adaptacja powieści Majewskiego "Metafizyka") były nominowane do Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Rutger Hauer w filmie "Młyn i krzyż", fot. Galapagos


 
W 2008 roku Lech Majewski rozpoczął pracę nad  filmem "Młyn i krzyż", będącym próbą współczesnego odczytania słynnego obrazu Petera Bruegla "Droga na Kalwarię". W filmie zagrali Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling i Joanna Litwin. Autorem scenariusza jest Lech Majewski i wybitny historyk sztuki Michael Francis Gibson. Reżyser otrzymał za ten film Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni.

Poza tym Majewski nie tylko reżyseruje video-arty, ale także na całym świecie komponuje muzykę, m.in. z Józefem Skrzekiem („Pokój Saren”). Jest też producentem serii płyt pod tytułem "Mistycy i wirtuozi" z muzyką współczesną, min. Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Krzanowskiego, Józefa Skrzeka i Juliana Gembalskiego. Od 20 lat Lech Majewski reżyseruje również spektakle operowe. Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie i Łodzi oraz operami w Katowicach i Duesseldorfie Jest także autorem spektakli ulicznych i performance'ów.  Wydał też kilka tomików poezji ("Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta", "Poszukiwanie raju", "Mieszkanie", "Muzeum mojej nędzy", "Święty Sebastian") i kilka powieści, które bardzo często stawały się tematami jego filmów. Jest autorem szkiców o filmie "Asa Nisi Masa - Magia w 8 i 1/2' Felliniego" i zbioru esejów o Ameryce "Oficjalne centrum świata". Swoją wszechstronność w dziedzinach sztuki Majewski komentuje tak: - Zaczynałem jako malarz i poeta, a doszedłem do robienia filmów. Myślę, że gdyby malarze, którzy mnie fascynują, nadal żyli, dziś robiliby filmy.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Jest laureatem "Wielkiego FeFe" za "robienie swojego w filmie" przyznanego na 9. Fefe Film Festival w Warszawie, zdobywcą głównych nagród na festiwalach filmowych, m.in. nagrody za reżyserię "Wojaczka" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1999). Jego inscenizację teatralną "Czarnego jeźdźca" w Niemczech uznano za "kultową". Reżyser otrzymał za nią nagrodę "Kilianpreis" za najlepszą reżyserię w sezonie 1994/95 .Zdobył też Złotą Maskę za kształt plastyczny opery "Pokój saren", wystawionej w Operze Śląskiej (1993). Na świecie odbyło się już kilka retrospektyw twórczości Lecha Majewskiego, a ich ukoronowaniem była indywidualna wystawa w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2006).

Obecnie Lech Majewski mieszka w Wenecji, wraca też często do Polski na rodzinny Śląsk. Jest wykładowcą w szkole filmowej Rutgera Hauera w Rotterdamie. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie przygotowuje swój kolejny film "Psie pole".

AAS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Miłość to nie tylko romantyczne zachody słońca
Czwarty i piąty sezon "Mad Men" w TVP Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll