PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
6. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum rozpocznie się już w najbliższą sobotę 24.10.2020. Do 31 października 2020 na Dolnym Śląsku ponownie zagości święto kina artystycznego. Widzowie będą mogli zobaczyć blisko 50 filmów, w tym tytuły polskie i międzynarodowe, w konkursach SPEKTRUM, „Okiem Młodych” i sekcjach „Druga szansa”, „Tutejszy klimat” czy „Oko na dokument”. W rygorze sanitarnym i przestrzegając wszelkich przepisów bezpieczeństwa festiwal odbędzie się w formule hybrydowej.
Filmem otwarcia, po raz pierwszy w historii festiwalu, będzie dokument. „Lekcja miłości” (2019, reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja), wyróżniony m.in. na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity to jednocześnie powrót M. Goliszewskiej do Świdnicy. W 2014 reżyserka otrzymała Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu Okiem Młodych za krótki metraż „I’ll Call You When I Get There”. Spektrum 2020 to aż cztery konkursy, które tradycją nawiązują do połączonych w ubiegłym roku festiwali Spektrum oraz Okiem Młodych.

W Konkursie SPEKTRUM weźmie udział 10 polskich i zagranicznych pełnometrażowych tytułów z ostatnich dwóch lat (m.in. „Supernova” Bartosza Kruhlika, „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, „Niedosyt" Carlo Mirabelli-Davisa czy „Ema” Pablo Larrain’a) i to festiwalowa publiczność zasiądzie w fotelach Jury. Z kolei „Okiem Młodych” to prezentacja twórczości młodych filmowców i trzy konkursy krótkometrażowe: Fabuła i Dokument – do 35 roku życia oraz Amatorski, do którego zakwalifikować się mogą jedynie autorzy filmów w wieku do 21 lat, nie będący studentami szkół filmowych. We wszystkich konkursach krótkiego kina laureata wybierze Jury złożone z przedstawicieli branży filmowej.

Filmy fabularne oceniać będą aktor Rafał Zawierucha, krytyczka filmowa Adriana Prodeus i reżyser Piotr Dylewski. Konkursowym dokumentom przyjrzą się reportażysta Kamil Bałuk, filmoznawca Piotr Pławuszewski oraz reżyserka filmów dokumentalnych Agnieszka Zwiefka. O wygranej wśród najmłodszych, nieprzekraczających 21. roku życia filmowców - amatorów zadecydują aktorka Aleksandra Hamkało, krytyk filmowy Maciej Kędziora z Filmawka.pl oraz prezes Fundacji Filmowej Kazimierza Kutza Krzysztof Kuc.

Charakter sekcji „Oko na dokument”, będącej przeglądem najciekawszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych minionego sezonu, określać będzie idiom „Kobieta”. To filmowa podróż przez przekrój rozmaitych sylwetek, kobiet różniących się statusem społecznym, historią, tradycjami czy pochodzeniem. A dla najmłodszych – „Spektrum Dzieciom” i dwa bloki filmowe skierowane do widowni w wieku od 4 do 5 lat. Sekcja realizowana w tym roku we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Na widzów, oprócz stałych punktów programu czekają też nowości. Zupełnie nowa sekcja „Tutejszy klimat” będzie skupiać wokół siebie tematykę małych wspólnot, dobrego sąsiedztwa i zalet oraz wyzwań myślenia w kategoriach lokalności. „Druga Szansa” to selekcja starszych tytułów i podjęcie próby ich ponownego odkrycia, spojrzenia z innej perspektywy na dobrze znane widzom filmy sprzed kilku lub kilkunastu lat, takie jak „Big Love” Barbary Białowąs czy „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc.


GOŚCIE
Mimo wprowadzonych ostatnimi czasy nowych obostrzeń sanitarnych, do Świdnicy przybędzie mnóstwo znakomitych gości – filmowców, członków branży, młodych twórców z konkursów „Okiem młodych”. W spotkaniach z widzami na żywo wezmą udział m.in. Rafał Zawierucha („Pewnego razu w Hollywood”, „Bogowie”), Aleksandra Hamkało („Big Love”, „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3”), Malwina Laska („Wszystko dla mojej matki”), Jagoda Szelc („Wieża. Jasny dzień”, „Monument”), Marek Lechki („Interior”), Magdalena Łazarkiewicz („Powrót”) i inni. Wszystkie spotkania będą transmitowane na festiwalowym profilu Facebook. W programie także spotkanie online z Agnieszką Holland, czy Lechem Majewskim, których filmy – „Szarlatan” i „Dolina Bogów” – prezentowane będą w konkursie SPEKTRUM.

REŻIM SANITARNY I EDYCJA HYBRYDOWA
Idąc tropem największych imprez filmowych w Polsce i na świecie, Spektrum przyjmuje formę festiwalu hybrydowego. Lokalnie – wszystkie filmy z programu będą wyświetlane w Świdnickim Ośrodku Kultury, a dodatkowo w dniach 29-31 października 2020, filmy krótkometrażowe z konkursów „Okiem Młodych”, będą dostępne online na platformie mojeeekino.pl. Wszystkie wydarzenia w Świdnicy odbywać się będą z zachowaniem bezpieczeństwa uczestników festiwalu i mieszkańców miasta. Obowiązkiem będzie zasłanianie nosa i ust w przestrzeni Świdnickiego Ośrodka Kultury i miejscach festiwalowych oraz podczas trwania poszczególnych seansów, a także dezynfekcja rąk i trzymanie dystansu społecznego. Wydarzenia towarzyszące Spektrum, m.in. kino kulinarne czy imprezy i wieczory integracyjne zostały w tym roku odwołane.

BILETY
Bilety na pokazy w Świdnickim Ośrodku Kultury już dostępne na stronie https://bilety.sok.com.pl/
Bilety na pokazy online dostępne na stronie https://www.mojeekino.pl/ od dnia 29 października 2020, od godz. 10:00, w postaci kodu ważnego przez 48h od momentu zakupu.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://spektrumfestiwal.pl/

MM
Festiwal Filmowy Spektrum
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2020
Zobacz również
Ruszyła druga edycja programu IMPAKT
Znamy składy Konkursów Debiutów Reżyserskich i Debiutów Operatorskich EnergaCAMERIMAGE 2020
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll