PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
23 listopada 2020 roku rusza cieszyńskie Kino na Granicy w wersji online, Widzowie tegorocznej edycji Kina na Granicy zobaczą około 50 filmów.
- W tym roku proponujemy naszym widzom seanse wybranych filmów z zakładanego wcześniej programu, najciekawszych propozycji ostatniego roku i elementy retrospektyw, które zapowiedzą program przyszłorocznej edycji. Liczymy, że taka forma obcowania z polskim i czeskim kinem, bezpieczna i wygodna, będzie listopadową alternatywą dla tradycyjnych spotkań w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – mówi dyrektorka festiwalu Jolanta Dygoś.

Tegoroczne dzieje popularnej czeskiej imprezy są wyjątkowo dramatyczne.  Dwukrotnie już została odwołana. Kiedy okazało się, że wiosenny lockdown się przedłuża, organizatorzy jednak przełożyli ją na koniec sierpnia. Odwołali ją, kiedy Cieszyn znalazł się w strefie żółtej. Ostatecznie tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 23-29 listopada 2020 roku. Dyrektor artystyczny Łukasz Maciejewski na konferencji prasowej podkreślił, jak ważne było dla nich wsparcie udzielone przez artystów, stałych bywalców festiwalu. Kilkadziesiąt osób przysłało na facebookowy profil festiwalu wyrazy pamięcią i pozdrowienia dla ekipy.

Organizatorzy poinformowali również o ważnej zmianie dotyczącej przyszłego roku – od 2021 roku Kino na Granicy będzie organizowane w sierpniu – to wygodniejszy termin, pozwalający na spokojniejsze zebranie funduszy i lepsze przygotowanie imprezy.


Najważniejszą pozycją programową będzie przegląd nowych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu 2019/2020, m.in. Staříci (reż. Ondřej Provazník, Martin Dušek), Tiché doteky (Michal Hogenauer), Vlastníci (Jiří Havelka), Poslední aristokratka (Jiří Vejdělek), Baťa, první globalista (Peter Kerekes), Osamelí bežci: Ideme ďalej! (Martin Repka), Raj na zemi (Jaroslav Vojtek), Dolina Bogów (Lech Majewski), Ikar. Legenda Mietka Kosza (Maciej Pieprzyca) i Eastern (Piotr Adamski). Zestaw ten wzbogacą cieszące się popularnością podczas zeszłorocznej czeskie hity, takie, jak: Domestik (Adam Sedlák), Chata na prodej (Tomáš Pavlíček), Teroristka (Radek Bajgar), Toman (Ondřej Trojan) i Zlatý podraz (Radim Špaček). Nie zabraknie także akcentu węgierskiego, filmu Akik maradtak, w reżyserii Barnabása Tótha.

Jak mówią organizatorzy, tegoroczna skromna edycja w sieci będzie „przystawką”  do przygotowywanej już 23. edycji.  Zobaczymy więc po jednym z filmów z retrospektyw Miloša Formana (Konkurs), Andrzeja Żuławskiego (Opętanie), po trzy Jána Kadára i Elmara Klosa (Tam na konečné, Obžalovaný, Touha zvaná Anada) i Warszawskiej Szkoły Filmowej (Nasza Klątwa, Mocna kawa wcale nie jest taka zła, Kontrola) oraz reprezentację cykli tematycznych Łaskotki: Widziadło (reż. Marek Nowicki), Panna zázračnica (Štefan Uher), Sladký čas Kalimagdory (Leopold Lahola) i cyklu W sieci: Proč se cítím jako kluk? (Kateřina Turečková), Děti online (reż. Kateřina Hager), Apparatgeist (reż. Marie-Magdalena Kochová) oraz Sieć (reż. Krzysztof Krauze).


  Festiwalowe filmy będą dostępne online tylko we wskazanym dniu i o określonej przez nas godzinie (można jednak indywidualnie rozpocząć projekcję z 30-minutowym poślizgiem). Są do nabycia zarówno akredytacje, jak i karnety i bilety na poszczególne seanse.
 


WRÓB
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2020
Zobacz również
ZAiKS: wyniki konkursu dramatycznego "Pod pretekstem"
Barbara Komosińska – budowanie na ekranie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll