Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Już po ogłoszeniu programu 25 września, Warszawski Festiwal Filmowy postanowił włączyć do Konkursu Międzynarodowego kolejny polski film, którym jest „Pan T.” Marcina Krzyształowicza.
Jego bohaterem jest grany przez Pawła Wilczaka pisarz, który zmaga się z systemem w czasach stalinowskich. Partneruje mu (i donosi na niego) Sebastian Stankiewicz (nagrodzony na drugoplanową rolę męską podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Film iskrzy fantastycznymi epizodami z udziałem crème de la crème polskiego aktorstwa – i nie tylko. Czarnobiałą Warszawę wczesnych lat 50-tych wspaniale pokazał autor zdjęć Adam Bajerski, stały współpracownik Andrzeja Jakimowskiego.
Ty sposobem w konkursie znalazły się cztery polskie produkcje, oprócz „Pana T.” są to "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego, "Proceder" Michała Węgrzyna i „U311 Czerkasy” Timura Yashchenko.
O późnym zakwalifikowaniu „Pana T.” do Konkursu Międzynarodowego mówi dyrektor festiwalu Stefan Laudyn: - Warszawski Festiwal Filmowy jest festiwalem premierowym. Jeśli film miał już polską premierę kinową, to nie może się znaleźć w programie. Ponieważ premiera „Pana T.” była zaplanowana na koniec września, więc nawet go nie obejrzałem, bo wiedziałem, że nie pokażemy tego filmu. Potem odbyła się Gdynia i dotarła o mnie informacja, że premiera jest przesunięta na grudzień. No i właśnie wtedy zadzwonił do mnie pan Marcin Krzyształowicz i spytał, czy moglibyśmy pokazać „Pana T.” w głównym konkursie. Moja odpowiedź brzmiała: - Czekałem na ten telefon. Natychmiast poprosiłem o możliwość obejrzenia filmu i skorzystałem z niej jeszcze tego samego dnia. Nazajutrz zaprosiliśmy film.
35. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 11 do 20 października 2019 roku
AK
Warszawski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019
fot. Kino Świat
Znamy program festiwalu "Natura - Kultura – Media" im. R. Kapuścińskiego
Zmarł Jan Kobuszewski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025