PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Grawitacja" - nowy film Alfonso Cuaróna, twórcy "I twoją matkę też" oraz "Ludzkich dzieci" - otworzy 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji.

Cuarón, który sprawdził się w gatunku sience-fiction, realizując konsekwentną i technicznie dopracowaną dystopię "Ludzkie dzieci" (2006) z Clivem Owenem w roli głównej, nad projektem kosmicznej "Grawitacji" pracuje od 2010 roku. Wokół filmu narosło wiele spekulacji i oczekiwań, atmosferę podgrzewały też ciągłe zmiany obsadowe, o tyle zaskakujące, że jest rozpisany na dwoje bohaterów.


"Grawitacja", reż. Alfonso Cuarón,  fot. Warner Bros.

Początkowo do roli kosmonautki uwięzionej ze swoim kolegą w przestrzeni kosmicznej pretendowała Angelina Jolie - ostatecznie z powodu nieporozumień związanych z gażą oraz zaangażowaniu się Jolie w reżyserię rozgrywającej się w Bośni "Krainy  miodu i krwi" aktorka zrezygnowała z projektu. Rolę, którą zaproponowano kolejno kilkunastu aktorkom (między innymi Marion Cotillard, Scarlet Johansson czy będąca wówczas na fali po sukcesie "Czarnego Łabędzia" Natalie Portman, która była najpoważniejszą kandydatką po rezygnacji Jolie, ale z wycofała się z powodu zbliżającego się macierzyństwa). Ostatecznie główną rolę kobiecą zagrała Sandra Bullock Do roli męskiej typowany był Robert Downey Jr. - jego miejsce zajął George Clooney. To nie pierwsza kosmiczna rola Clooneya - w 2002 roku zagrał Chrisa Kelvina w amerykańskiej ekranizacji  "Solaris" Lema.

Zdjęcia do "Grawitacji" zrealizował Emmanuel Lubezki, autor wielokrotnie nagradzanych zdjęć do "Ludzkich dzieci" - słynna scena ucieczki samochodem, doskonale przemyślana i mistrzowsko zrealizowana w (pozornie) jednym ujęciu przeszła do historii. Czy i tym razem film Cuaróna nas wizualnie olśni i zaskoczy? Dowiemy się w Wenecji, gdzie 70. Festiwal Filmowy rozpocznie się 28 sierpnia i potrwa do 7 września.


KB
cineuropa.org
Ostatnia aktualizacja:  5.07.2013
Zobacz również
Gwiazda Tygodnia: Audrey Tautou
TofiFest czeka na filmy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll