PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego o Michale Waszyńskim będzie miał światową premierę w sekcji Venice Classics Documentary on Cinema na 74. MFF w Wenecji, gdzie powalczy o nagrodę dla najlepszego dokumentu.

Dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński  - rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz.  



Kim naprawdę był Mosze Waks? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością. Ci, którzy mieli szczęście poznać go osobiście, zapamiętali Waszyńskiego jako: arystokratę, kłamcę, Żyda wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną.


Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu.  Był odpowiedzialny za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją. Był to  "Dybuk” - wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie. Odkrywając po latach niebywałą i spektakularną karierę Waszyńskiego wydawać by się mogło, że osiągnął w życiu wszystko, czego pragnął. Jednak jedna rzecz do końca nie dawała mu spokoju. Waszyński przez lata szukał utraconej kopii  "Dybuka", filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice. 



Elwira Niewiera, fot. Leszek Zych/Krakow Film Festival


Elwira Niewiera

Reżyser

 

Autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film, "Efekt domina", był prezentowany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi na tak prestiżowych imprezach jak:  IDFA Amsterdam, Hot Docs Toronto czy MoMA Documentary forthnight New York. "Efekt Domina”  zdobył wiele nagród – m.in. Złotego Gołębia na MFF DOK Leipzig w 2014 roku oraz Złoty Róg dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film był także dystrybuowany w kinach studyjnych w Niemczech, Polsce i Szwajcarii. Elwira Niewiera jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej.



Piotr Rosołowski, fot. Leszek Zych/Krakow Film Festival


Piotr Rosołowski

Reżyser, operator


Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Współautor nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" oraz współreżyser filmu "Efekt domina" wspólnie z Elwirą Niewierą. Autor zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line” w reżyserii Reto Caffiego.

 

Film dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, europejski fundusz Eurimages, niemiecki fundusz Medienboard Berlin Brandenburg oraz Polsko - Niemiecki Fundusz Filmowy powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej. Wyprodukowały go: krakowska firma Film Art Production (Małgorzata Zacharko) wraz dwoma berlińskimi partnerami: Kundschafter Filmproduktion (Matthias Miegel) i zero one film (Ann Carolin Renninger). Do koprodukcji dołączyły: TVP Kultura, Rundfunk Berlin Brandenburg, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Chimney Poland oraz Instytut Adama Mickiewicza.

 

Projekt został też wsparty przez Nipkow Programm, 18. Bremer Dokumentarfilm Förderpreis, DEFA Stiftung, brał udział w warsztatach ArchiDoc , prezentowany był na Pitching du Réel – Visions du Réel, IDFA Forum 2015, MIA Market Rome 2016 oraz na Docs to go! w ramach DOC LAB POLAND 2017 w Krakowie.

 

Widzowie polskich kin będą mogli zobaczyć „Księcia i dybuka” jesienią 2018 roku.

 


74. MFF w Wenecji rozpoczyna się 30 sierpnia i potrwa do 9 września. Szczegóły na stronie: www.labiennale.org/it/biennale

 

 

MR
PISF/Krakow Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
30 lat istnienia EFA. Głosujmy na polskie filmy
Zbliża się 5. edycja SOFA – School of film agents
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll