PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od kwietnia cała Polska, od Pacanowa przez Mrągowo i Opole po Kołobrzeg – w sumie 21 miejsc – żyła filmem animowanym. Wszystko za sprawą pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, którego Wielki Finał miał miejsce w Muzeum Kinematografii w dniach 7 – 9 czerwca 2013 roku.

Podczas pierwszego dnia Wielkiego Finału łódzkiej publiczności zostały zaprezentowane filmy Zenona Wasilewskiego: „Opowieść Michałowicka” (1954), imponująca rozmachem adaptacja jednej z „Baśni polskich” Hanny Januszewskiej, wyświetlana z jedynej zachowanej kopii filmu, „Pan Piórko śni” (1949), czarno-biały lalkowy „półkownik” i "Pan Rzepka i jego cień" (1956) – jedyna rysunkowa animacja w dorobku artysty – zrealizowana w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej satyra antyalkoholowa. Okazją do ich wyświetlenia była 110. rocznica urodzin ojca polskiej animacji lalkowej.
Widzowie wieczornego seansu mogli się udać na wycieczkę po labiryncie Studia Miniatur z Jerzym Kaliną jako przewodnikiem i obejrzeć bardzo niepokojący zestaw animacji eksperymentalnych Kaliny, który z pewnością nie pozwolił niektórym łatwo zasnąć...


Piotr Kardas zaprasza na Wielki Finał. Fot. Anna Michalska

Hitem drugiego dnia festiwalu był niemal pełny przegląd animowanych adaptacji poezji Juliana Tuwima. Tego dnia odbyła się także retrospektywa Władysława Nehrebeckiego, przypominająca o przypadającej w tym roku 90. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pioniera polskiej animacji. Animowany "Zryw na spływ" Władysława Nehrebeckiego ukazał widzom zupełnie inną, bo „dorosłą” twarz twórcy dziecięcych ulubieńców, Bolka i Lolka. Dla zainteresowanych nową animacją był wieczorny pokaz głośnej, wstrząsającej, wielokrotnie nagradzanej polsko-rumuńskiej animacji "Droga na drugą stronę" Anci Damian. Film pełnometrażowy został poprzedzony – jak za dawnych czasów – animowanym „dodatkiem”, którym był "Rybak na dnie morza" Leszka M. Gałysza i Józefa Wilkonia. Drugi dzień Wielkiego Święta Animacji zakończył się dla wielu jego uczestników… następnego dnia rano. Wszystko za sprawą partnerskiego LDZ Music Festival w klubie Bajkonur, czyli równie Wielkiego Święta Polskiej Muzyki Niezależnej.

Ostatniego dnia Widzowie Wielkiego Finału mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z prawdziwym mistrzem sztuki animacji. Witold Giersz, którego filmy poprzedziły rozmowę, opowiadał o prapoczątkach Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, o swojej drodze twórczej, uprzywilejowanej pozycji animacji w PRL i właśnie kończonym filmie „Signum”. Dawał także rady młodym twórcom. Na zakończenie gość specjalny Wielkiego Finału O!PLA otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości. Relacja ze spotkania z Witoldem Gierszem TUTAJ.


Plastelinowe warsztaty z Moniką Kuczyniecką. Fot. Anna Michalska
 
Punktem kulminacyjnym Wielkiego Finału było ogłoszenie laureatów ogólnopolskiego konkursu najnowszej polskiej animacji dla dorosłych; konkursu, w którym jedynymi Jurorami byli sami widzowie biorący udział w projekcjach. W każdej z 4 kategorii („studyjna”, „szkolna”, „off” i „wideoklip”), przyznano Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki, Które Niosą Koziołki Matołki. W sumie statuetek było jednak 14, ponieważ dwukrotnie padł wynik ex aequo. Ponadto Dyrektor Festiwalu wręczył 6 pozaregulaminowych Dyplomów Uznania. Większość laureatów przybyła na Finał i osobiście odebrała nagrody. Podczas trwającej 3 godziny „ceremonii” widzowie mieli okazję obejrzeć raz jeszcze wszystkie nagrodzone filmy, a także niezwykłe efekty warsztatów animacji plastelinowej, które odbyły się w ramach O!PLA w Wągrowcu, Słupsku i Lublinie. Wszyscy laureaci O!PLA 2013 TUTAJ.

Mimo że Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA skierowany był głównie do widzów dorosłych, to w programie znalazły się także wydarzenia dedykowane dzieciom. Maluchy mogły obejrzeć pierwszy polski pełnometrażowy film animowany "Wielka podróż Bolka i Lolka" (1977) i uczestniczyć w warsztatach plastycznych animacji plastelinowej, które prowadziła Monika Kuczyniecka.


Urodziny Bolka i Lolka. Fot. Anna Michalska

Warto zaznaczyć, że za organizację pierwszej edycji O!PLA, imprezy skomplikowanej, bo trwającej kilka miesięcy i odbywającej się w wielu różnych miejscach kraju, odpowiada Animation Across Borders – młoda, działająca od roku firma, dystrybuująca i promująca głównie polską animację. Kieruje nią Piotr Kardas, który był inicjatorem, koordynatorem, dyrektorem i twarzą festiwalu. 

Pierwsza edycja festiwalu była niezwykle udana. Miała wszystko, czego potrzebuje młoda impreza: świetną atmosferę, bogaty program, żywy odzew publiczności. Po takim początku O!PLA życzymy 100 lat!

Portafilmowy.pl jest patronem medialnym O!PLA.


Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.06.2013
Zobacz również
Zmarł Waldemar Chołodowski
Filmowcy rozczarowani spotkaniem z Barroso
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll