PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym organizatorzy pokażą 190 filmów z 61 krajów świata. Do Warszawy przyjedzie prawie 700 filmowców zaprezentować efekty swojej pracy i porozmawiać z widzami. Impreza rusza już 12 października.
— Myślę, że festiwale generalnie dzielą się na dwa rodzaje: te, które wskazują drogę i te, które naśladują inne. Myślę, że w tym roku Warszawski Festiwal Filmowy przechodzi do tej pierwszej kategorii. Mieliśmy w tym roku prawie 5 tys. zgłoszeń na festiwal, a dokładnie 3082 filmy krótkometrażowe i średniometrażowe oraz 1858 filmów pełnometrażowych. Te zgłoszenia napłynęły do nas ze 126 krajów świata, ostatecznie w programie znalazło się 110 filmów pełnometrażowych oraz 80 krótko i średniometrażowych z 61 krajów — mówi dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

W programie 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znajdzie się 190 filmów, w tym 15 premier światowych, 18 międzynarodowych, 5 europejskich, 39 wschodnioeuropejskich i 28 polskich. Filmem otwarcia będzie „Tramwaj w Jerozolimie” Amosa Gitaia. Na zakończenie uczestnicy zobaczą „I odpuść nam nasze długi” Antonia Marabito.

Aż 15 tytułów powalczy w Konkursie Międzynarodowym. Wezmą w nim udział m.in. najnowsze filmy Marka Koterskiego, Ancy Damian i Patricii Mazuy. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Piers Handling, Tolga Karacelik, Joanna Kos-Krauze, Nik Powell i Marek Rozenbaum.

Ponadto podczas festiwalu odbędą się: Konkurs Filmów 1-2 dla pierwszych i drugich pełnometrażówek w dorobku ich reżyserów, gdzie zobaczymy 15 filmów, Konkurs Wolny Duch (dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych), Konkurs Filmów Dokumentalnych oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych (do 40 minut).

Zaplanowano również seanse filmów w ramach sekcji niekonkursowych. Wśród Pokazów Specjalnych można wymienić m.in. "Eter" Krzysztofa Zanussiego, także pokazywany w Gdyni. W sekcji "Odkrycia" znalazł się z kolei film Marysi Nikitiuk "Kiedy padają drzewa".

Podczas trwania festiwalu odbywają się też wydarzenia branżowe pod szyldem Warsaw Industry Days (18-20 października). W programie m.in. prezentacje wybranych polskich filmów na etapie produkcji, pokazy najnowszych filmów polskich dla zagranicznych agentów sprzedaży czy warsztaty dla młodych filmowców i dziennikarzy.


34. Warszawski Festiwal Filmowy odbywa się w dniach 12-21 października 2018 roku.
AK
34. Warszawski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  10.10.2018
Zobacz również
16. MFF Tofifest. Program i goście festiwalu
Podsumowanie Warsaw Film Kids Forum
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll