PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Projekcje najciekawszych polskich i zagranicznych animacji z lat 50. i 60. aż po te współczesne, spotkania z twórcami lalek i animatorami, warsztaty animacji lalkowej oraz projekcje z muzyką na żywo składają się na KINO LALEK, nowy projekt Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Na dzieci i dorosłych do końca czerwca czeka mnóstwo wydarzeń i spotkań z lalkami w roli głównej.
Wszystko zaczęło się w 1912 roku, gdy Władysław Starewicz zaprezentował pierwszą animację lalkową w historii światowego kina – „Piękną Lukanidę”, opowieść o walce żuków o względy królewny Lukanidy. W Polsce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podejmowano próby realizacji krótkich animacji lalkowych. W 1947 roku Zenon Wasilewski zrealizował film „Za króla Krakusa” i to właśnie ten tytuł został uznany za film założycielski polskiej kinematografii animowanej. Wówczas w partyzanckich warunkach, nierzadko w mieszkaniach zamienionych na pracownie, na słabym technicznie sprzęcie powstawały pierwsze polskie animacje.

Model produkcji stopniowo się zmieniał, w latach 50. powstało Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie, które po pewnym czasie zmieniło nazwę na Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Właśnie to łódzkie studio jest głównym bohaterem lalkowego przeglądu realizowanego do czerwca przez Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w dwóch siedzibach w Warszawie - przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w oraz Kinie Iluzjon.

Projekt KINO LALEK to szereg wydarzeń towarzyszących wystawie realizowanej wspólnie przez FINA i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki pt. LALKI: TEATR, FILM, POLITYKA. Wystawa, której kuratorką jest Joanna Kordjak, umiejscawia teatr lalkowy w obszarze historii sztuki oraz w szerszym kontekście przemian artystycznych i polityczno-społecznych zachodzących w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku. Wystawę w warszawskiej Zachęcie można oglądać do 23 czerwca. Z kolei na odwiedzających Kino Iluzjon i siedzibę główną FINA na warszawskim Służewie czeka seria projekcji, w tym muzyką na żywo, warsztaty oraz spotkania twarzą twarz z lalkami z legendarnego Se-Ma-Fora.

Wyszły z bajek. Wystawa lalek studia Se-Ma-For z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Wyjątkową częścią KINA LALEK dla dorosłej publiczności są cieszące się wielką popularnością pokazy z muzyką na żywo. Podczas tej edycji projektu zaplanowano dwa spotkania w tej formule. Wieczór 24 kwietnia poświęcony będzie muzyce eksperymentalnej, a ścieżkę dźwiękową do animacji o tematyce kosmicznej zaprezentuje na żywo duet Pin Park. Pokaz poprzedzi rozmowa poświęcona muzyce eksperymentalnej komponowanej na potrzeby polskiej animacji z udziałem krytyczki muzycznej Ewy Szczecińskiej; wieloletniej reżyserki dźwięku ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Barbary Okoń-Makowskiej oraz Macieja Bączyka z Pin Park, który w swojej pracy teoretycznej tropi dźwięk zawarty w obrazie i obraz ukryty w falach i strukturach dźwiękowych. Pod koniec zaś maja muzyczną oprawę seansu wypełnionego filmami pioniera animacji Władysława Starewicza zapewni pianista Kamil P. Staszowski i perkusjonistka Patrycja Betley. Udział w pokazach w siedzibie FINA na ul. Wałbrzyskiej 3/5 jest bezpłatny.

Ponadto, w kinie Iluzjon zaplanowano pokazy serii animacji, skupionych tematycznie wokół postaci z filcu, opowieści o ludziach i zwierzętach czy piekielno-niebiańskich wątków. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. zachwycające swoimi walorami plastycznymi i melancholijne w nastroju filcowe animacje duetu Emma De Swaef i Marc James Roels („To niezwykłe ciasto „oraz „Oh Willy…”) czy też animacje szwedzkiej reżyserki Niki Lindroth von Bahr ze zwierzęcymi, ale bardzo podobnymi do ludzi, bohaterami („Tord i Tord”, „Łaźnia”, „Brzemię”). Na szczególną uwagę zasługują również filmy Zenona Wasilewskiego – ojca-założyciela polskiej powojennej animacji.

KINO LALEK to przede wszystkim projekcje animacji, wśród których nie zabraknie propozycji dla najmłodszego grona odbiorców, m.in. opowieści o rycerzach, smokach, jaskiniowcach i ciągle popularnym Misiu Uszatku. Wszystkie pokazy dla dzieci odbywają się przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, tam też, dzięki miniwystawie spotkać można lalki – bohaterów bajek ze studia Se-Ma-For, pochodzących z Muzeum Kinematografii w Łodzi. To właśnie w Se-Ma-Forze tworzyli m.in. Zenon Wasilewski, Edward Sturlis, Jerzy Kotowski, Tadeusz Wilkosz, lalki i scenografię projektowali wybitni plastycy: Adam Kilian, Zofia Stanisławska-Howurkowa, Lidia Miniticz, Wacław Kondek, a muzykę komponowali m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Kotoński, Eugeniusz Rudnik. Animacje Se-Ma-Fora wybrzmiewały jazzem, muzyką symfoniczną, elektroakustyczną. Na ekranach kin i telewizorów dzięki pracy artystów skupionych wokół Se-Ma-Fora gościli bohaterowie: najbardziej znany i lubiany miś polskiego kina, czyli Miś Uszatek, Miś Colargol, Plastelinki, Pacyk i jego kolorowy świat, Muminki. Wśród prezentowanych na wystawie w FINA obiektów znajdują się lalki, które wyszły ze znanych i lubianych seriali takich jak „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”, „Kolorowy świat Pacyka”, filmów pioniera polskiej animacji  – Zenona Wasilewskiego: „Dwie Dorotki”, „Czarodziejskie dary”, realizacji Tadeusza Wilkosza: „Nie drażnić lwa”, „Pierścień z bajki”.

Pokazom animacji towarzyszyć będą warsztaty animacji poklatkowej – „Raz, dwa, trzy – Filmoteka Szkolna patrzy” oraz „Animator zaanimowany, warsztaty piksilacji”, dzięki którym każdy z uczestników będzie mógł, choć na chwilę stać się bohaterem własnego filmu.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na:
www.kinolalek.fina.gov.pl
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2019
Zobacz również
fot. Mieczysław Biełous, źródło Fototeka FINA
Polskie filmy w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
9. Transatlantyk: Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll