PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Los Angeles rozpoczął się 13. Festiwal Filmów Polskich organizowany przez Polish American Film Society. Impreza odbywa się w tym roku pod patronatem małżonki prezydenta RP, Anny Komorowskiej.

Tradycyjnie podczas ceremonii otwarcia w Egyptian Theatre w Hollywood wręczono nagrody przyznane przez jury składające się z twórców i krytyków filmowych. Nagrodę specjalną imienia Poli Negri, przyznawaną artystom za rolę w polskich filmach i pracę z polskim reżyserami, odebrał amerykański aktor Michael York. Nagrodę wręczył mu Lech Majewski, reżyser filmu "Młyn i Krzyż", w którym York zagrał. Aktor kilkakrotnie był zapraszany wcześniej na festiwal, ale z powodu innych obowiązków nie mógł się pojawić.

Z kolei nagrodę imienia Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu odebrał amerykański aktor telewizyjny i filmowy Paul Wesley. Nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego przyznano "Sali samobójców" w reżyserii Jana Komasy. W kategorii filmów krótkometrażowych nagrodzono "Święto Zmarłych" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. Za najlepszy dokument jury uznało "Kiedyś będziemy szczęśliwi" w reżyserii Pawła Wysoczańskiego, a za najlepszy film animowany "Małego listonosza" w reżyserii Doroty Kobieli.

Ceremonię otwarcia uświetniła amerykańska premiera filmu Waldemara Krzystka "80 milionów", polskiego kandydata do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych. Częścią gali było wręczenie  aktorce Barbarze Krafftównej nagrody Modjeska Prize przyznawanej przez Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles.

-Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles w zamierzeniu miał funkcjonować jako swoisty pomost pomiędzy kinematografią polską a sercem filmowego świata, czyli Hollywood. Kolejna gala z udziałem przedstawicieli obu tych środowisk potwierdza, że tak jest - powiedział PAP prowadzący ceremonię otwarcia Zbigniew Banaś, krytyk filmowy na stałe mieszkający w USA.

Organizatorzy festiwalu otrzymali wsparcie ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz konsulatu RP w Los Angeles. Oprócz nagrodzonych filmów w czasie trwających przez 10 dni pokazów widzowie będą mogli zobaczyć m.in. filmy: "Wymyk" w reż. Grzegorza Zglińskiego, "Droga na drugą stronę" w reż. Anci Damian, "Róża" w reż. Wojciecha Smarzowskiego, "Przeżyć Afganistan" w reż.Małgorzaty Imielskiej, "Ki" w reż. Leszka Dawida, "Listy do M." w reż. Mitji Okorna, "Nad życie" w reż. Anny Pluteckiej-Mesjasz, "W imieniu diabła" w reż. Barbary Sass, "Jutro będzie lepiej" w reż.Doroty Kędzierzawskiej"Sponsoring" w reż. Małgorzaty Szumowskiej, "Baby są jakieś inne" w reż.Marka Koterskiego.

Projekcja filmu "Korczak"Andrzeja Wajdy ma przypomnieć widzom w Los Angeles o obchodach ustanowionego przez polski Sejm Roku Janusza Korczaka.


Joanna Trzos
PAP
Ostatnia aktualizacja:  10.10.2012
Zobacz również
Polsko-francuska "Agnieszka" walczy o Cesara
Przybylska i Żebrowski na plakacie "Sępa"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll