PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trzy filmy dokumentalne oraz dwa animowane, które powstają w Łodzi lub są realizowane przez łódzkie firmy otrzymają jeszcze w tym roku dofinansowania z miejskiej kasy w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego. Wsparcia nie otrzyma żaden film fabularny.

O dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego ubiegało się w tym roku w sumie 16 projektów, w tym pięć filmów fabularnych. Ostatecznie na finansowe wsparcie z miejskiej kasy mogą liczyć dwa filmy animowane i trzy dokumentalne. Do podziału jest w tym roku 500 tys. zł. To najmniejsze środki w ciągu sześciu lat istnienia  funduszu.  Zdecydowano, że na filmy animowane przeznaczonych zostanie 300 tys. zł, a na dokumentalne - 200 tys. zł. Dokładne kwoty dofinansowania na poszczególne obrazy zostaną określone po negocjacjach z producentami - poinformowała w czwartek Patrycja Myjakowska z Łódź Film Commission.


"Wymyk", fot. Best Film

Eksperci, którzy oceniali zgłoszone projekty, nie rekomendowali w tym roku do dofinansowania żadnego filmu fabularnego. Według Myjakowskiej ich zdania były mocno podzielone i nie widzieli - wśród projektów fabularnych - konkretnego faworyta, który niewątpliwie zasługiwałby na dofinansowanie. "Z drugiej strony był bardzo wysoki poziom animacji" - dodała.      

Dofinansowanie z miejskiej kasy otrzymają dwa filmy animowane: "Pamiętnik Florki"Janusza Martyna oraz "Moonshine" Michała Poniedzielskiego. Wsparcie trafi także do trzech dokumentów. "Interna - ZK Łowicz" Tomasza Świątkowskiego to opowieść o członkach NSZZ Solidarność internowanych na mocy dekretu dotyczącego stanu wojennego w zakładzie karnym w Łowiczu. "C.K.O.D. 2 - Plan Ewakuacji"Piotra Szczepańskiego - to powrót po 10 latach do muzyków łódzkiego zespołu rockowego Cool Kids of Death. Dokument ma pokazać kim są niegdysiejsi buntownicy, którzy dziś zbliżają się do czterdziestki.

Dotację otrzyma także obraz "Oddajcie mi swoje dzieci" Piotra Wejcherta. Dokument opowiada historię "Wielkiej Szpery" w Litzmanstadt Ghetto. 5 września 1942 roku wprowadzono w łódzkim getcie całkowity zakaz opuszczania domów oraz wyznaczono kontyngent do wywiezienia - 20 tysięcy osób, które przekroczyły 65. rok życia oraz dzieci do lat dziesięciu. "Szpera" miała straszliwe następstwa i stała się punktem zwrotnym w życiu getta.


"Zabić bobra", fot. zabicbobra.pl

W gronie ekspertów, którzy oceniali w tym roku zgłoszone projekty znaleźli się reżyserzy, producenci czy scenarzyści m.in. Andrzej Sapija, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Krzysztof Rynkiewicz, Marcin Malatyński, Henryk Ryszka i Andrzej Bart. Łódzki Fundusz Filmowy utworzono - jako pierwszy w Polsce - w 2007 roku. Dotąd miasto dofinansowało wiele produkcji fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Wśród nich znalazły się m.in. takie filmy fabularne jak: "Wiosna 1941" Uri Barbasha, "W ciemności" Agnieszki Holland, "Wymyk" Grega Zglińskiego,"Mój rower" Piotra Trzaskalskiego czy "Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego.
dd
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Muzyka filmowa: emocje i formularze
Czy Ridley Scott wyprodukuje polski film?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll