PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.11.2013
7 listopada 2013 roku rusza w Bielsku wielkie święto polskiej animacji – 50-lecie Bolka i Lolka. W programie znalazły się konkursy, warsztaty, koncerty, projekcje filmów. My zawczasu już przypominamy historię najpopularniejszej polskiej kreskówki.

„Bolek i Lolek to marka rozpoznawalna daleko poza granicami Polski. Filmy z ich udziałem trafiły na wszystkie kontynenty świata, a w wielu krajach kolejne pokolenia dzieci wychowały się na ich przygodach”, czytamy na stronach Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, producenta serialu. Autorami opracowania plastycznego postaci Bolka i Lolka byli Władysław Nehrebecki, Alfred Ledwig i Leszek Lorek. W roku 1963 powstał pierwszy film z Bolkiem i Lolkiem. Film „Kusza” w reżyserii Władysława Nehrebeckiego był początkiem pierwszej 13-odcinkowej serii.


"Morska przygoda", fot. SFR w Bielsku-Białej

Następne serie z tymi bohaterami to „Bolek i Lolek na wakacjach”, „Bolek i Lolek wyruszają w świat”, „Bajki Bolka i Lolka”, Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”, „Przygody Bolka i Lolka”,  „Zabawy Bolka i Lolka”. W roku 1978 powstał  pełnometrażowy film „Wielka podróż Bolka i Lolka” w reżyserii Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dulza. „Był to pierwszy w historii polskiego kina pełnometrażowy film animowany i został sprzedany do ponad 80 krajów świata”, przypomina bielskie studio. W roku 1986 powstał następny film pełnometrażowy z popularnymi już postaciami pt. „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”  Stanisława Dulza. W sumie w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstały 184 filmy z Bolkiem i Lolkiem.

„Zadziwiająca jest ogromna popularność tych postaci. W ogłoszonym w 2005 roku przez 'Gazetę Wyborczą' plebiscycie na bohatera wszech czasów polskiej animacji, a więc blisko 20 lat po ostatnim filmie z Bolkiem i Lolkiem, bielscy bohaterowie wygrali bezapelacyjnie”, pisze znawca kina dziecięcego Jerzy Armata w książce „Polski film animowany”. - „Konstrukcja filmów z ich udziałem jest prosta: wartka akcja, brak dialogów i komizm postaci oparty na ich fizycznym wyglądzie (chudy Bolek i gruby Lolek), a fabuła, w dużym stopniu, jak w filmach niemych – na gagach”. Jak zwraca uwagę krytyk, ta formuła okazała się trafna, bo gdy w późniejszych filmach pojawiły się dialogi, nie wniosły nic nowego. W 1973 roku obok braci pojawiła się Tola, podobno jako odpowiedź na prośby dziewczynek. „Pojawienie się Toli zburzyło jednak ustaloną i dobrze dotychczas funkcjonującą konwencję i osłabiło dramaturgię poszczególnych odcinków. Bielscy reżyserzy wyczuli tę niedogodność i kuzynka Bolka i Lolka pojawia się tylko w niektórych serialach", pisze Armata.


"Brzydkie kaczątko", fot. SFR w Bielsku-Białej

Jak przypomina SFR, film „Wielka Podróż Bolka i Lolka” do dzisiaj utrzymuje się na czele listy najlepiej sprzedających się polskich filmów, a popularność dwóch tytułowych postaci potwierdził plebiscyt Gazety Wyborczej i TVP na dobranockę wszech czasów – Bolek i Lolek zwyciężyli bezapelacyjnie.

Wkrótce opublikujemy pełen program obchodów 50-lecia Bolka i Lolka.

 

Anna Wróblewska
Portalfilmowy.pl, SFR
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2013
Zobacz również
KRRiT skontrolowała VOD. Ciągle uchybienia
Refleksje po Regiofun. Cyfrowe szanse i zagrożenia.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll