PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.08.2012
Największa we Francji retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego, połączona z wystawą ilustrującą życie i twórczość polskiego reżysera, pod patronatem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego oraz minister Kultury Francji - Aurélie Filippetti, rozpocznie się 29 sierpnia w MK2 Bibliothèque i MK2 Hautefeuille. Potrwa do końca września.

Wydarzenie, zorganizowane przez stowarzyszenie Lumières of Europa we współpracy z MK2 - producentem i dystrybutorem filmów Kieślowskiego we Francji, Instytutem Polskim w Paryżu z udziałem PISF, Muzeum Kinematografii w Łodzi, TVP, Wydawnictwem Montparnasse, Filmoteką Narodową i Stowarzyszeniem Polskich Studentów i Absolwentów we Francji, będzie największym polsko-francuskim projektem kulturalnym roku 2012 oraz pierwszym, dwustronnym projektem kulturalnym realizowanym z udziałem nowej, francuskiej ekipy rządowej.


Kadr z filmu "Trzy kolory: Czerwony", fot SF Tor

Inauguracja projektu rozpocznie się otwarciem wystawy „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć”, która została specjalnie z tej okazji przygotowana w wersji francusko-angielskiej. Ekspozycja zostanie wzbogacona o plakaty filmowe wydane na całym świecie do filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz o „Fotografie z miasta Łodzi” – zdjęcia z archiwum rodzinnego reżysera, zrobione podczas studiów w PWSFiT, a udostępnione przez Marię Kieślowski.
Wystawa została przygotowana z myślą zarówno o tej publiczności, która Kieślowskiego znała i ceniła, jak i tej, która oglądając wystawę dopiero go poznaje. Zwiedzający może prześledzić artystyczną biografię reżysera, zamkniętą w dokumentach, fotografiach – prywatnych i zrobionych w czasie pracy na planie, fotosach filmowych, plakatach do jego filmów, dyplomach i nagrodach, jakie zdobył na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród dokumentów znalazły się także pamiątki rodzinne, dzięki którym widz może poznać Kieślowskiego od strony prywatnej. Wystawa zostanie otwarta w kinie MK2 Bibliothèque - które jest jednym z najładniejszych i najbardziej nowoczesnym kompleksem kinowym Paryża.
Krzysztof Kieślowski, jeszcze za życia uznany za jednego z najważniejszych reżyserów europejskich, odszedł przedwcześnie w 1996 roku, pozostawiając po sobie dzieła, które podbiły serca publiczności i krytyki międzynarodowej, a w szczególny sposób, publiczności francuskiej. Towarzysząca wystawie retrospektywa obejmuje większość zrealizowanych przez niego filmów, w tym nowe, cyfrowe wersje trylogii „Trzy kolory”, jego filmy dokumentalne oraz całość „Dekalogu”.


Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Realizacja wystaw: Studio Filmowe „Tor”, Wydawnictwo „Skorpion”, Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Serwis www.sfp.org.pl jest patronem medialnym wystawy i retrospektywy.

Grażyna Arata
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.08.2012
Zobacz również
Wszystko co najlepsze z festiwalu animacji STOPTRIK
Zostań wolontariuszem na Festiwalu "Okiem Młodych"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll