PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  25.03.2012

"Snępowina" Marty Pajek zdobyła Złotą Kreskę podczas 17. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskiego Filmu Animowanego w Krakowie. To już trzecie festiwalowe zwycięstwo tego filmu, po laurach na Se-Ma-For Film Festival w Łodzi oraz MFF Etiuda & Anima w Krakowie.

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych (OFAFA) odbywa się od 1993 roku. To jedyna impreza w całości poświęcona rodzimej twórczości animowanej we wszystkich jej aspektach produkcyjnych – profesjonalnym, studenckim i amatorskim. W pierwszych edycjach krakowskiej imprezy w konkursie prezentowano całą roczną produkcję animowaną, później – ze względu na rosnącą liczbę realizowanych filmów – wprowadzono selekcję, w tym roku niezwykle ostrą (ze 120 zgłoszonych filmów do konkursu dopuszczono 65). Z jednej strony podwyższa to poziom konkursu, a z drugiej –  może prowadzić do wyciągania mylnych wniosków dotyczących aktualnej kondycji polskiej animacji. Jurorzy uzasadniali wyjątkową liczbę nagród i wyróżnień przyznanych w tym roku  wysokim – i równym – poziomem konkursu. Czy gdyby obejrzeli całą roczną produkcję w tej dziedzinie, również formułowaliby tak optymistyczne konstatacje? A swoją drogą, znam kilka udanych filmów, które z różnych powodów – nie tylko selekcyjnych – w krakowskim konkursie się nie znalazły.

 


Kadr z filmu "Snępowina", fot. OFAFA

Dwie Srebrne Kreski w konkursie polskich profesjonalistów jury przyznało filmom zrealizowanym przez twórców... zagranicznych: nagrodą za szczególne walory artystyczne i humanistyczne została uhonorowana Anca Damian, autorka przejmującej „Drogi na drugą stronę”, nakręconej w koprodukcji polsko-rumuńskiej, a trofeum za najlepszy film skierowany do dzieci (co nie jest równoważne z określeniem „o tematyce dziecięcej” – jak sekcję filmów dla dzieci nazwano na krakowskim festiwalu) trafiło do rąk Martina Clappa za „Zaczarowany fortepian”, efektowną (moim zdaniem zbyt efektowną, a niezbyt przemyślaną) animację inspirowaną muzyką Fryderyka Chopina, powstałą w koprodukcji  polsko-angielskiej. To znak czasu, coraz więcej nowych filmów to koprodukcje. Animacja daje w tej materii dodatkowe możliwości. Filmy animowane często pozbawione są słów, a narrację opowieści prowadzi plastyka, co likwiduje barierę językową.

Pod jednym wszakże warunkiem, że przekaz autora filmu jest czytelny. A z tym chyba nasi twórcy mają największy problem. Mówił o nim Witold Giersz, przewodniczący jury tegorocznego konkursu, podkreślając, że często świetnej plastyce oraz dobremu warsztatowi nie towarzyszy przejrzystość dramaturgicznej konstrukcji filmu i jasność przekazu jego przesłania. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza twórczości studenckiej, a także amatorskiej. Choć zdarzają się – oczywiście – wyjątki, czego dowodem „Świteź” Kamila Polaka, wyróżniona Brązową Kreską za debiut, „Drwal” Pawła Dębskiego, nagrodzony grand prix, oraz „Tajemnica góry Malakka” Jakuba Wrońskiego, uhonorowana nagrodą specjalną – w kategorii etiud studenckich, czy efektowna „PipetaRafała i Wojciecha Sankiewiczów z bełchatowskiej Ferajny Filmowej, której przyznano nagrodę główną w kategorii filmu profesjonalnego.

Cieszy systematyczne podnoszenie się poziomu twórczości amatorskiej (notabene, podczas krakowskiego festiwalu jubileusz ćwierćwiecza świętowała – prowadzona przez Alicję Jodko – Dziecięca Wytwórnia Filmowa z Wrocławia!). Dzięki coraz większej dostępności sprzętu, programów komputerowych etc. kręcić każdy może. Ważne, że wielu robi to nie tylko z pasją, ale i z twórczym namysłem. A co do niekomunikatywności przekazu, wydaje mi się, że wielu młodych twórców w trakcie kolejnych realizacji dojdzie do wniosku, że prostota – i szczerość – wypowiedzi mogą się okazać wartościami najwyższymi. Najlepszym dowodem poprowadzona ascetyczną kreską, konsekwentna – w myśli i formie – "Snępowina" Marty Pajek, zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu, profesjonalny debiut niedawnej studentki prof. Jerzego Kuci z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.   


           

                       
    

Jerzy Armata
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  26.03.2012
Zobacz również
Michelangelo Antonioni w Karlowych Warach
3. Kamera Akcja: Interdyscyplinarny multispecjalista czy wyrafinowany leń
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll