PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pierwszym polskim pokazem filmu "Hearts Beat Loud" zakończył się 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Przez cztery dni w łódzkiej Szkole Filmowej publiczność obejrzała ponad 80 filmów i spotkała się z niemal 60 ekspertami z branży filmowej. Podczas gali zamknięcia festiwalu przyznane zostały nagrody w Konkursie Etiud i Animacji.

Konkurs Etiud i Animacji


Konkursy krótkich form filmowych to nieodłączna część festiwali filmowych na całym świecie. Nie inaczej jest na Kamerze Akcji – podczas dziewiątej edycji o miano najlepszych walczyło osiem etiud i osiem animacji. W skład jury weszli: Joanna Łapińska – dyrektorka programowa Transatlantyk Festival, Ada Minge – filmoznawczyni, odpowiedzialna za PR w firmie dystrybucyjnej M2 Films i Filip Marczewski – reżyser, wykładowca kursu reżyserskiego STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. W obradach wzięli udział także akredytowani na 9. FKA blogerzy: Alicja Górska(krytyk.com.pl), Anna Kawula (Biegiem na Film), Kamil Smoczyński (kinoprawda) i Aleksandra Szwarc (Pełna Sala).


Jury za "wiarygodny portret skomplikowania życia oraz umiejętne prowadzenie aktorów" główną nagrodę przyznało etiudzie "Jest naprawdę ekstra" w reżyserii Katarzyny Warzechy. Wajda School, patron konkursu, ufundowała dla reżyserki miejsce na wybranym, rocznym kursie.


Najlepszą animacją, za "poruszające i sensualne przedstawienie destrukcyjnej potrzeby bliskości", została "III" w reżyserii Marty Pajek. Jej laureatka otrzymała nagrodę ufundowaną przez Legalną Kulturę dzięki uprzejmości Microsoft – urządzenie Surface Go z klawiaturą i piórem.


W kategorii Animacja jury przyznało także dwa wyróżnienia. "Nie masz dystansu" w reżyserii Kariny Paciorkowskiej jury doceniło za "wykorzystanie animacji jako medium dla prezentacji ważnego społecznie problemu". Z kolei "umiejętne połączenie abstrakcyjnej formy oraz metafory zmiennych schematów życia" zapewniło wyróżnienie "Kwadraturze Koła" w reżyserii Karoliny Specht.


Patronami Konkursu Etiud i Animacji są Wajda School, Legalna Kultura i KinoScope – laureaci otrzymali roczną subskrypcję do serwisu.


"Krytyk pisze"


Jeszcze podczas gali otwarcia festiwalu nagrody otrzymali laureaci konkursu “Krytyk pisze”. To rywalizacja, w której liczyła się kreatywność. Tekst krytyczny o tematyce filmowej ma się wyróżniać: autor powinien mieć lekkie pióro i przedstawić ciekawy punkt widzenia. Nadesłane teksty – a było ich aż 25 – oceniały dwa składy jurorskie. Jury Krytyków, które stworzyły Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak i Agata Sotomska, nagrodziło Mateusza Rosickiego za tekst Każdy jest uchodźcą. O filmie “Po tamtej stronie” Akiego Kaurismakiego. Jury doceniło autorski styl i empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Wyróżnienie za tekst Podstawa myślenia, poświęcony filmowi Jagody Szelc "Monument", otrzymała Barbara Trojanowska – „za odwagę zmierzenia się z filmem, który niczego nie ułatwia i znalezienie odpowiednich słów dla tego zmagania”.


Jury Twórców, obradujące w składzie: Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska i Grzegorz Brzozowski, za tekst Transformacja Wieży Babel. Recenzja filmu “Zjednoczone stany miłości” nagrodziło Łukasza Kiełpińskiego. W uzasadnieniu zwrócono uwagę m.in. na „zaangażowanie i dystans zarazem, czyli krytyczną dojrzałość” oraz na „przejrzysty tok analizy, łączącej interdyscyplinarną erudycję z precyzyjnym ujęciem różnorodnych środków filmowych”. Laureaci głównych nagród otrzymali statuetki oraz nagrody w postaci staży w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (patron konkursu) oraz roczną subskrypcję międzynarodowej platformy KinoScope, dzięki której można oglądać filmy artystyczne, niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej.


Nagrody rzeczowe dla laureatów obu konkursów ufundowali Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Szkoła Filmowa w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Wydawnictwo Szkoły Filmowej i Quba Caffe.


Rekordowa edycja


– To była najlepsza i rekordowa edycja festiwalu! Od pierwszego dnia na salach było gorąco. Dyskusje o przemocy w kinie, współczesnym kinofilu, producencie kreatywnym i języku filmowym. Wszystkie, pomimo olbrzymiej rozpiętości tematycznej, zgromadziły sale pełne uczestników. Zaprezentowaliśmy 80 filmów, ponad 50 pełnometrażowych – połowę z nich publiczność zobaczyła po raz pierwszy – podsumowuje tuż po zakończonym wydarzeniu jego organizator, Przemek Glajzner. – Co najmniej kilka bardzo atrakcyjnych propozycji w każdym bloku godzinowym stawiało uczestników przed trudnymi, ale przyjemnymi wyborami. Po raz pierwszy jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia karnety zostały kompletnie wyprzedane. W rezultacie łódzką Szkołę Filmową odwiedziło ponad 13 000 widzów – dodaje.


9. FKA to premiery filmów podbijających światowe festiwale i dyskusje na tematy elektryzujące środowisko z udziałem największych gwiazd, m.in. Agnieszki Holland, Grażyny Torbickiej, Urszuli Antoniak iThomasa Elsaessera. W sumie organizatorzy zaprosili widzów do wzięcia udziału w rekordowej liczbie 30 wydarzeń z udziałem znakomitych gości. Przez cztery dni w centrum festiwalowym można było spotkać blisko 60 ekspertów, którzy w różny sposób pracują na rzecz branży filmowej i dla publiczności festiwalu co roku odkrywają jej kulisy. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy zagościł w murach obchodzącej w tym roku swoje 70-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. – Goście zwracali uwagę, że o festiwalu jest głośno w całej Polsce. Teraz wszyscy kładziemy się spać, a jutro, może pojutrze, ruszamy z przygotowaniami do 10. edycji – zapowiada Glajzner.

 

Informacje na temat Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej:

kameraakcja.com.pl

MR
Kamera Akcja
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2018
Zobacz również
fot. Paweł Mańka
Znamy hasło i plakat 17. CINEMAFORUM
Po WAMA. Polskie filmy na rynku międzynarodowym - wyzwania i bariery
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll