PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
22. września 2011 roku o godzinie 20:30 rozpoczęła się uroczysta gala otwierająca 2. Se-Ma-For Film Festival. Wydarzenie zainaugurowało wystąpienie prezesa firmy produkcyjnej Se-Ma-For, Zbigniewa Żmudzkiego.

 

Po oficjalnym przywitaniu gości odbyły się dwie premiery. Jako pierwsza została zaprezentowana „ŚwiteźKamila Polaka, której koncepcja narodziła się właśnie w łódzkim studiu. Gościem Festiwalu była Irina Bogdanovich, autorka muzyki do filmu oraz grupa plastyków odpowiedzialnych za scenografię. Drugą premierą wieczoru była zabawna historia autorstwa Vincenta Patar i Stéphane Aubier,  „Miasto zwane paniką”.

Pierwszy dzień festiwalowych pokazów otworzyła retrospektywa filmów Marka Skrobeckiego, jednego z czołowych twórców polskiej animacji lalkowej. Pokaz objął wszystkie filmy tego twórcy zaczynając od „Epizodu” (1988) a kończąc na „Danny Boy” (2010). Widzowie mieli okazję zobaczyć filmy rysunkowe Marka Skrobeckiego, a także poznać wszystkie jego animacje lalkowe. Prace artysty cechuje dbałość o scenografię i projekty postaci, jak również symboliczne fabuły często okraszone czarnym humorem i groteską. Po zakończeniu seansu twórca spotkał się z widzami.

W bloku "Jury 2011 Film Review", można było obejrzeć filmy członków jury tegorocznego Festiwalu. Zaprezentowane zostały teledyski Tomka Duckiego, stworzone do utworów Basement Jaxx: „My turn” oraz „Feeling’s gone”, shorty o zantropomorfizowanych zwierzętach oraz dwa filmy „Life Line” oraz „Silent touch”. Witold Giersz zaprezentował zabawne animacje o historii miłosnej ludzi z serwetek („Oczekiwanie”), kowboju i rabusiach („Mały Western”) oraz o byku i torreadorze („Czerwone i czarne”). Wioletta Sowa pokazała animowane impresje, zaś Hanna Margolis film opowiadający o współczesnej rodzinie w obliczu zagrożenia atomowego („Titanic world”).

W ramach festiwalu odbył się także pokaz krótkich animacji lalkowych tworzonych przez studentów Uniwersytetu Sztuki i Dizajnu im. Moholy-Nagy w Budapeszcie. W projekcji uczestniczyły dwie węgierskie artystki, związane z uczelnią: Annamária Wonhaz i Susanna Szabo. Przegląd objął czternaście starannie wyselekcjonowanych projekcji z lat 1985-2010.

GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2011
Zobacz również
"The Sleeping Voice" robi wrażenie w San Sebastian
Dzikie filmy Sushi Typhoon wreszcie w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll