PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Znamy już wszystkich kandydatów do nagród tegorocznego 32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Obecność kilku nagrodzonych już w Polsce i na świecie tytułów daje gwarancję wysokiego poziomu i zaciętej rywalizacji.

W konkursie pełnych metraży zaprezentowanych zostanie jedenaście debiutanckich tytułów. Sześć z nich miało już swoje kinowe premiery. Jedne, jak "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa okazały się rozczarowaniem, inne - jak "Baczyński" Kordiana Piwowarskiego, przyjęte zostały życzliwie przez publiczność i podzieliły krytykę. W tej szóstce wyróżnia się szczególnie "Zaślepiona" - brytyjski debiut Katarzyny Klimkiewicz, laureatki Europejskiej Nagrody Filmowej za krótkometrażowy "Hanoi-Warszawa" (laureat Małego Jantara 2010 dla najlepszej fabuły). Film w dystrybucji ograniczonej do kin studyjnych pojawił się na polskich ekranach kilka tygodni temu i mimo dobrych recenzji przeszedł praktycznie bez echa. W Koszalinie walczyć będzie przede wszystkim o laury za reżyserię oraz za zdjęcia Andrzeja Wojciechowskiego.


Kadr z filmu "Zdjęcie", fot. Koncept Media

Jednym z faworytów do nagród, spośród filmów, które będą mieć w Koszalinie swoją polską premierę, jest z pewnością "Zdjęcie" Macieja Adamka. Pokazany we wrześniu ubiegłego roku na MFF w Monteralu obraz wrócił stamtąd z nagrodą Srebrnego Zenita. Większość pozostałych premierowych propozycji "Młodych i Film" to produkcje niezależne, powstałe poza głównym obiegiem. Co wcale nie znaczy, że pozbawione szans na nagrody. Ciekawie zapowiada się zarówno nawiązujący do mazurskich legend horror "Silent Lake" Mariusza Kuczewskiego, jak i skromny, rodzinny dramat "Kamczatka" dokumentalisty Jerzego Kowyni.

Czarnym koniem imprezy może okazać się "Stacja Warszawa" - nowelowa opowieść o Warszawie, którą pod skrzydłami WFDiF zrealizowali wspólnie Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz i Tymon Wycziszkiewicz. Splatające się ze sobą opowieści to specyficzna panorama obyczajowa życia we współczesnej, polskiej metropolii. W obsadzie filmu nie brak znanych twarzy. Na ekranie zobaczymy m.in. Janusza Chabiora, Eryka Lubosa i Zbigniewa Zamachowskiego.


Kadr z filmu "Matka", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa

Największa rywalizacja toczyć się będzie jednak w konkursie krótkich metraży. Tu o Małe Jantary powalczą obok siebie fabuły, dokumenty i animacje. W gronie tym również nie brak tytułów dostrzeżonych już przez inne, nierzadko międzynarodowe gremia. Jest wśród nich "Olena" Elżbiety Benkowskiej, która w maju jako pierwsza w historii polska krótkometrażowa fabuła reprezentowała nasz kraj w konkursie w Cannes. A także "Matka" Łukasza Ostalskiego wyróżniona nagrodą publiczności na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii. Wśród licznych tytułów powstałych w ramach programu "30 minut" Studia Munka faworyta upatrywać można w nagrodzonym za reżyserię na Krakowskim Festiwalu Filmowym "128. szczurze" Jakuba Pączka. Jego mocnymi konkurentami będą wyróżniony w Krakowie za reżyserię "Zabicie ciotki" Mateusza Głowackiego oraz uhonorowany tamże Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż "The Big Leap" Kristoffera Rusa.

Wśród dokumentów i animacji także znaleźli się się laureaci KFF - wyróżniony Nagrodą Prezesa SFP za reżyserię dokument "Niewiadoma Henryka Fasta" Agnieszki Elbanowskiej oraz doceniony w konkursie filmów animowanych - "Do serca twego" Ewy Borysewicz. O Jantary rywalizować będzie także dokumentalna animacja Adeli Kaczmarek "O rządach miłości" - wyróżniona Grand Prix festiwalu Short Waves. A to zaledwie niektóre spośród zakwalifikowanych sześćdziesięciu tytułów.

Pracami Jury konkursu pełnych metraży pokieruje Juliusz Machulski. Jurorzy krótkiego metrażu obradować będą pod przewodnictwem Sławomira Fabickiego. O tym, w czyje ręce powędrują nagrody 32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" przekonamy się 29 czerwca.


RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.06.2013
Zobacz również
Czy kino historyczne kręci?
"Obława" wygrywa w Świdnicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll