PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 20-25 maja odbędzie się szósta edycja festiwalu filmów o mniejszościach seksualnych O Miłości Między Innymi organizowanego przez Kino Pod Baranami we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie.

W programie festiwalu znalazły się filmy fabularne i dokumentalne, ukazujące temat odmiennych orientacji w szerokim kontekście społecznym, kulturowym i historycznym. Uczestnicy O Miłości Między Innymi jako pierwsi w Polsce zobaczą najnowszy film Alana Browna ("Pięć tańców"). W trakcie festiwalu swoją polską premierę będzie miał również przejmujący dokument o palestyńskich gejach, którzy w obawie przed linczem ze strony rodaków decydują się na nielegalny pobyt w Tel Awiwie ("The Invisible Men"), oraz pierwszy irański film, którego głównym bohaterem jest osoba transseksualna ("Facing Mirrors"). Filmy Lisy Cholodenko ("Sztuka wysublimowanej fotografii") oraz Alexandry-Therese Keining ("Pocałuj mnie") ukażą widzom różne odcienie relacji między kobietami.



W ramach nocnego pasma dokumentalnego, prezentowanego wspólnie z Mayfly (Rainbow Collection) zostaną zaprezentowane znakomite dokumenty Roba Epsteina i Jeffreya Friedmana, które przybliżą najważniejsze postaci i wydarzenia z historii amerykańskich i niemieckich środowisk homoseksualnych.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Marc Rollinger, charyzmatyczny wyznawca hedonistycznego stylu życia i pasjonat opery "Don Giovanni", który w poszukiwaniu jej idealnego wykonania zjeździł niemal cały świat. Marc Rollinger – bohater dokumentu "Nagi Don Giovanni" spotka się z widzami po pokazie filmu, w sobotę, 25 maja o godz. 20.30.

PONIŻEJ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O FILMACH:

POCAŁUJ MNIE KYSS MIG
reż. Alexandra-Therese Keining, Szwecja 2011, 105’
Pocałuj mnie to poruszająca, słodko–gorzka opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i budowaniu trudnych relacji rodzinnych. Dwie trzydziestolatki, Mia i Frida, spotykają się na przyjęciu zaręczynowym swoich rodziców. Ojciec Mii, Lasse, zamierza wziąć ślub z matką Fridy, Elisabeth. Mia, która jest skonfliktowana z ojcem i nie była w domu rodzinnym od dawna, przyjeżdża ze swoim chłopakiem, Timem, z którym planuje ślub. Jednak podczas tego wieczoru między kobietami zaiskrzy, a ich nagła bliskość wywróci relacje z bliskimi oraz każe otoczeniu zrewidować poglądy na temat tolerancji, miłości i przyjaźni.
poniedziałek, 20 maja, 20.30


Kadr z filmu "Pocałuj mnie", fot. organizatorzy

CZASY HARVEYA MILKA THE TIMES OF HARVEY MILK
reż. Rob Epstein, USA 1984, 90’
Dokument, nagrodzony Oscarem oraz nagrodą specjalną w Sundance, opowiada o czasach Harvey’a Milka, radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie. Harvey Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 roku Harvey Milk oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.
poniedziałek, 20 maja, godz. 22.15

FACING MIRRORS FACING MIRRORS
reż. Negar Azarbayjani, Iran/Niemcy 2011, 102’ - polska premiera!
Akcja Facing mirrors toczy się we współczesnym Iranie. Jest to historia trudnej przyjaźni, która rodzi się na przekór normom społecznym i religijnym. Mimo że Rana jest żoną i matką w tradycyjnej islamskiej rodzinie, pracuje jako taksówkarz, aby móc spłacić długi męża. Przypadkowo do jej taksówki wsiada zamożny, ale zbuntowany Eddie, a właściwie Adineh, która oczekuje na paszport, aby w Niemczech móc przejść operację zmiany płci. Początkowo Rana stara się pomóc pasażerowi, ale gdy dowiaduje się prawdy, konflikt między nimi niebezpiecznie narasta. Facing mirrors jest obrazem przełomowym, gdyż jako pierwszy irański film fabularny opowiada o osobie transseksualnej.
wtorek, 21 maja, godz. 20.30


Kadr z filmu "Facing Mirrors", fot. organizatorzy

WSPÓLNA SPRAWA COMMON THREADS: STORIES FROM THE QUILT
reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, USA 1989, 79’
Nagrodzony Oscarem dokument, opowiadający o amerykańskim projekcie NAMES Aids Memorial Quilt. Filmowe portrety osób upamiętnionych na gigantycznej “kołdrze AIDS” wraz z materiałami archiwalnymi, zawierającymi wypowiedzi polityków i lekarzy, składają się na przejmujący obraz sytuacji osób chorych na AIDS we wczesnych latach epidemii.
wtorek, 21 maja, godz. 22.15

PIĘĆ TAŃCÓW FIVE DANCES
reż. Alan Brown, USA 2013, 83’ - polska premiera!
(Klasyczna opowieść o poszukiwaniu sukcesu i miłości w wielkim mieście, zrealizowana we współczesnej, niekonwencjonalnej formie. 18-letni utalentowany Chip przyjeżdża z Kansas do Nowego Jorku, gdzie rozpoczyna żmudne, pełne wyrzeczeń treningi w niewielkim zespole tańca współczesnego. Współzawodnictwo, brak wiary we własne umiejętności i chwile zwątpienia towarzyszą młodemu tancerzowi w drodze do osiągnięcia celu, jakim jest solowy występ. Pięć tańców to najbardziej dynamiczny z filmów Alana Browna, a niezwykłe zdjęcia, kręcone w nowojorskim SoHo, podkreślają emocjonalne rozterki głównego bohatera i intymność jego pierwszej miłości.
środa, 22 maja, godz. 20.30


Kadr z filmu "Pięć tańców", fot. organizatorzy

PARAGRAF 175 PARAGRAPH 175
reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, Wlk.Brytania/USA/Francja 2000, 81’
Wyróżniony na MFF w Berlinie i nagrodzony za reżyserię w Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20-tych XX wieku był rajem dla homoseksualistów. Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie: w latach 1933-45, sto tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych stu tysięcy przeżyły cztery tysiące, a w 2000 r. przy życiu pozostało tylko 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię prześladowań. Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz ówczesnych homoseksualistów.
środa, 22 maja, godz. 22.15


Kadr z filmu "Paragraf 175", fot. organizatorzy

THE INVISIBLE MEN
reż. Yariv Mozer, Izrael 2012, 69’ - polska premiera!
The Invisible Men to nigdy dotąd nieopowiedziana historia prześladowań palestyńskich gejów, którzy muszą uciekać od swoich rodzin i nielegalnie ukrywać sie w Tel Awiwie. Dokument koncentruje się na trzech mężczyznach: 32-letnim Louie, który ostatnie 8 lat spędził ukrywając się w Izraelu, 24-letnim Abdu, oskarżonym o szpiegostwo i torturowanym po tym jak Ramallah dowiedziało się o jego homoseksualiźmie oraz o najmłodszym Farisie, któremu cudem udało się uniknąć linczu ze strony własnej rodziny. Ich jedyną szansą na przeżycie jest znalezienie azylu poza granicami ojczyzny. Dokument Yariva Mozera jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.
czwartek, 23 maja, godz. 20.30

PUŁAPKA Z CELLULOIDU THE CELLULOID CLOSET
reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, Francja/Wlk.Brytania/Niemcy/USA 1995, 102'
Dokument, wyróżniony na MFF w Berlinie i w Sundance. Jego tematem jest stosunek Hollywood do wątków homoseksualnych we współczesnych filmach. Składa się z fragmentów przeszło 100 mainstreamowych filmów, prezentujących różne podejście do obrazów gejów i lesbijek we współczesnym kinie. Komentują: scenarzysta (Gore Vidal), reżyser (John Schlesinger), aktorzy (Susan Sarandon, Shirley McLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg).
czwartek, 23 maja, godz. 22.15

SZTUKA WYSUBLIMOWANEJ FOTOGRAFII HIGH ART
reż. Lisa Cholodenko, Kanada/USA 1998, 101’
Syd, asystentka redaktora w magazynie „Frame”, odkrywa, że jej sąsiadką jest utalentowana fotografka, Lucy Berliner. Zafascynowana pracami Lucy i kręgiem jej artystycznych przyjaciół, Syd szybko wnika w nowe środowisko, oddalając się od swojego chłopaka. Otoczenie Lucy to ludzie ogarnięci niemocą twórczą, pogrążeni w narkotykach, usprawiedliwiający własną apatię pasywnością reszty grupy. Syd namawia Lucy do powrotu do fotografowania na łamach „Frame”, upatrując w tym szansę wyrwania jej z twórczej apatii. Między kobietami rodzi się silna więź, która skłania obie do zweryfikowania ich dotychczasowego życia zawodowego i związków.
piątek, 24 maja, 20.30


Kadr z filmu "Nagi Don Giovanni", fot. organizatorzy

NAGI DON GIOVANNI NAKED OPERA
reż. Angela Christlieb, Luksemburg/Niemcy 2012, 85’
- gość pokazu: Marc Rollinger, bohater filmu
Nagi Don Giovanni opowiada historię mężczyzny o wielu twarzach. Marc jest utalentowany, inteligentny, elokwentny i bogaty, ale od dzieciństwa cierpi na nieuleczalną chorobę.  Jego pasją jest opera"„Don Giovanni", w poszukiwaniu jej idealnego wykonania jeździ po całym świecie, sypiając w luksusowych hotelach i korzystając z uciech życia. Reżyserka Angela Christlieb towarzyszy mu w podróży z Luksemburga do Wenecji, podczas której Marc zakochuje się w młodym aktorze porno. Nagi Don Giovanni to fascynujący, ale i tragiczny portret mężczyzny o wybitnej inteligencji i hedonistycznym podejściu do życia.
sobota, 25 maja, godz. 20.30

Rezerwacje karnetów: mailowo (kasa@kinopodbaranami.pl), telefonicznie (12 423 07 68) lub przez Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732). Więcej informacji na stronie www.kinopodbaranami.pl

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia. Zapraszamy do Krakowa.
DR
Kino Pod Baranami
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2013
Zobacz również
Polskie animacje w Mediolanie
Koszmary w twojej głowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll