PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Kinie Pod Baranami dobiega końca wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. 20 sierpnia rozpoczyna się ósmy - a zarazem już ostatni - tydzień imprezy pod hasłem “Kino drogi”.
Bohaterzy filmów w cyklu "Kino drogi" wyruszają w dosłowne i metaforyczne podróże. Poszukując swojego miejsca na ziemi, nawiązują niezwykłe przyjaźnie, odnajdują wolność oraz na nowo konstruują własną tożsamość. Na ekranie m.in. Clint Eastwood, Michael Fassbender, Frances McDormand, Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Geena Davis i Susan Sarandon.
 
Ruch to esencja kina, jego podstawowa materia. Przemieszczanie się stanowi również istotę podróży, w które bardzo często wyruszają filmowi bohaterowie. Te wyprawy, mające zarówno wymiar dosłowny jak i metaforyczny, umożliwiają protagonistom przemianę. Uwrażliwiają, uświadamiają, testują i niepostrzeżenie zmieniają – nawet tych najbardziej opornych.
 
Wspólne przemierzanie kilometrów to okazja do bliższego poznania, które może zaowocować nieoczekiwaną przyjaźnią. Doskonale wiedzą o tym ekscentryczni bohaterowie szalonej francuskiej komedii "Żegnajcie, głupcy" pełnej czarnego humoru, pościgów, brawurowych włamań i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Mimo początkowej niechęci, we wspólnym kierunku wyruszają także marzący o pobiciu świata amerykańskiego wrestlingu Zak oraz drobny złodziejaszek Tyler w filmie "Sokół z masłem orzechowym". Prawdziwym celem tej wspólnej podróży jest realizacja marzeń. Wyróżniony trzema Oscarami Green Book został oparty na losach prawdziwych postaci: pianisty Dona Shirleya i jego kierowcy Tony’ego Vallelongi, którzy w filmie wyruszają w pełne wyzwań tournée po południowych stanach USA.
 
Nadludzki wysiłek, ciągłe napięcie, świszczące nad głowami pociski – w takich warunkach dwóch młodych żołnierzy z filmu "1917" Sama Mendesa realizuje specjalną misję, której stawką jest życie tysięcy żołnierzy. Pełen przemocy i niebezpieczeństw świat Dzikiego Zachodu zupełnie nie pasuje do romantycznych wyobrażeń Jaya – młodego chłopaka, który w westernie "Slow West" Johna Macleana wyrusza w amerykańską dzicz w poszukiwaniu zagubionej ukochanej. W niecodziennej sytuacji znajduje się także Ola – zbuntowana nastolatka z "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, która wyjeżdża do Irlandii po ciało tragicznie zmarłego ojca.
 
Życie w drodze, bez stałego adresu i własnych czterech ścian wybiera Fern (nagrodzona za tę rolę Oscarem Frances McDormand) – przewodniczka po świecie współczesnych wędrowców w filmie "Nomadland" Chloé Zhao. Przemierzająca bezkresne krajobrazy Ameryki kobieta, staje się częścią niezwykłego kontrkulturowego ruchu, idącego na przekór oczekiwaniom współczesnego świata. Taki styl życia bliski jest Rubenowi - bohaterowi przejmującego dramatu "Sound of Metal" Dariusa Mardera. Ten utalentowany perkusista musi z dnia na dzień zmienić swoje przyzwyczajenia, ze względu na nagłą i niespodziewaną utratę słuchu. Na swój sposób ze stereotypami walczy ponad 80-letni Earl z filmu "Przemytnik" Clinta Eastwooda, który zamiast prowadzić życie statecznego emeryta, zaczyna szmuglować narkotyki dla meksykańskiego kartelu.
 
Podróże w niezwykłe miejsca stanowią częsty temat filmów dokumentalnych. "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej to portret życia w cieniu himalajskich szczytów, z których jeden uważany jest za boskie, niedostępne dla ludzi miejsce. Mieszkający w wiosce u podnóża masywu szerpowie stają przed trudnym pytaniem: czy mogą naruszyć odwieczne tabu i wspiąć się na świętą górę by zapewnić byt swojej rodzinie? Wiele intrygujących pytań zadaje również "Powitanie słońca" - dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz o jej uniwersalnej sile, której na własnej skórze doświadczył twórca filmu, Stéphane Haskell.
 
Oprócz filmów, które niedawno gościły w kinach, w programie Kinobrania są też starsze, doskonale znane ponadczasowe filmy. W ramach cyklu „Kultowe Kinobranie” na ekran Kina Pod Baranami wróci "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka – poetycka wyprawa w nieskończoność, która zrewolucjonizowała standardy kina science-fiction. Z okazji 115. urodzin pochodzącego z Suchej Beskidzkiej Billy’ego Wildera, zaprezentowany zostanie jego "Bulwar Zachodzącego Słońca" – opowieść o gwieździe filmowej u schyłku kariery, w którą wcieliła się ikona kina niemego Gloria Swanson. Całość dopełni jeden z najlepszych filmów drogi wszech czasów czyli "Thelma i Louise" Ridleya Scotta z Geeną Davis i Susan Sarandon w rolach głównych. Ten obchodzący trzydzieste urodziny film, pełen jest pragnienia wolności i kobiecej siły.  

W ramach wydarzeń specjalnych towarzyszących Festiwalowi Kino Pod Baranami wraz z Galerią Bunkier Sztuki zapraszają na plenerowy pokaz filmu "Obraz pożądania" - pełnej tajemnic adaptacji powieści "Herezja oranżu palonego" Charlesa Willeforda. W obsadzie tego intrygującego thrillera, rozgrywającego się w elitarnym świecie koneserów sztuki, znaleźli się Donald Sutherland, Claes Bang, Elizabeth Debicki oraz Mick Jagger. Seans odbędzie 24 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Ważnym wydarzeniem finałowego tygodnia Kinobrania będzie też prezentacja video mappingu na wewnętrznej fasadzie renesansowego Pałacu pod Baranami. Tematem multimedialnego pokazu będzie kino i sztuka filmowa. Mapping, specjalnie dla Kina Pod Baranami, przygotowała Marta Małecka, absolwentka krakowskiego ASP. Wydarzenie odbędzie się 25 sierpnia na dziedzińcu Pałacu pod Baranami, o godzinie 20.45 i 23.00. Wstęp wolny.

W czasie Letniego Taniego Kinobrania, repertuar kinowy powiększony jest o filmy dostępne w wirtualnych salach Kina Pod Baranami - na stronie e-kinopodbaranami.pl. Każdy z siedmiu tytułów, które uzupełniają tematyczny tydzień Kino drogi, można zobaczyć przez 7 dni w promocyjnej cenie 9 zł.
 
Bohaterem dokumentu "Nie dojechać nigdy" jest Piotr Strzeżysz – podróżnik, który od ponad dwóch dekad na rowerze przemierza świat. "Maiden" to film dokumentalny poświęcony grupie wyjątkowych żeglarek, które jako pierwsze kobiety podjęły walkę o trofeum w prestiżowych regatach Whitbread Round the World Race. Najdalszą podróż planuje Sara (Eva Green) – astronautka, przygotowująca się do kosmicznego lotu w Proximie Alice Winocour. Poruszający dramat "Lion. Droga do domu" opowiada o malutkim chłopcu, który gubi się na ulicach Kalkuty i przez lata stara się odnaleźć swoją prawdziwą rodzinę. W Indiach rozpoczyna się także komedia "Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie", której bohater przybywa do Paryża marząc o zwiedzeniu słynnego szwedzkiego sklepu meblowego. W obliczu rychłej apokalipsy, spowodowanej uderzeniem wielkiej asteroidy o Ziemię, Dodge (Steve Carell) rozpoczyna pośpieszne poszukiwania "Przyjaciela do końca świata". O przyjaźni wiele uczą się pensjonariuszki zakładu psychiatrycznego, które w komediodramacie "Zwariować ze szczęścia" podejmują brawurową ucieczkę.
 
Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny jest na stronie www.kinopodbaranami.pl.
 
PROGRAM:
 
TYDZIEŃ 8. (20-26 sierpnia): Kino drogi
 
1917 1917 (Sam Mendes) GB/US 2019, 118’ EN/FR/DE
GREEN BOOK GREEN BOOK (Peter Farrelly) US 2018, 133’ EN
JAK NAJDALEJ STĄD I NEVER CRY (Piotr Domalewski) PL/IE 2020, 98' PL/EN
NOMADLAND NOMADLAND (Chloé Zhao) US/DE 2020, 107' EN
POWITANIE SŁOŃCA DEBOUT (Stéphane Haskell) FR 2019, 90' FR/EN
PRZEMYTNIK THE MULE (Clint Eastwood) US 2018, 116' EN
SLOW WEST SLOW WEST (John Maclean) GB/NZ 2015, 84' EN
SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM THE PEANUT BUTTER FALCON (T. Nilson, M. Schwartz) US 2019, 96’ EN
SOUND OF METAL SOUND OF METAL (Darius Marder) US 2019, 120' EN/FR/American Sign Language
ŚCIANA CIENI ŚCIANA CIENI (Eliza Kubarska) PL/DE/CH 2020, 90' TIB/NEP/EN/RU/PL
ŻEGNAJCIE, GŁUPCY ADIEU LES CONS (Albert Dupontel) FR 2019, 87' FR
 
KULTOWE KINOBRANIE
2001: ODYSEJA KOSMICZNA 2001: A SPACE ODYSSEY (Stanley Kubrick) US 1968, 141' EN
BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA SUNSET BOULEVARD (Billy Wilder) US 1950, 110’ EN
THELMA I LOUISE THELMA & LOUISE (Ridley Scott) US/GB/FR 1991, 130' EN
 
E-KINOBRANIE - FILMY DO ZOBACZENIA ONLINE na e-kinopodbaranami.pl
w dniach 20-26 sierpnia w cenie 9 zł!
LION. DROGA DO DOMU LION (Garth Davis) AU/US/GB 2016, 118’ EN
MAIDEN MAIDEN (Alex Holmes) GB 2018, 97’ EN
NIE DOJECHAĆ NIGDY NEVER ARRIVE, EVER (Bartosz Lisek) PL 2017, 61’ PL
NIEZWYKŁA PODRÓŻ FAKIRA, KTÓRY UTKNĄŁ W SZAFIE THE EXTRAORDINARY JOURNEY OF THE FAKIR (Ken Scott) BE/FR/IN/SG/US 2018, 92’ EN
PROXIMA PROXIMA (Alice Winocour) FR/DE 2019, 107’ FR/DE/RU/EN
PRZYJACIEL DO KOŃCA ŚWIATA SEEKING A FRIEND FOR THE END OF THE WORLD (Lorene Scafaria) SG/US/ID/MY 2012, 100’ EN
ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA LA PAZZA GIOIA (Paolo Virzì) FR/IT 2016, 118’ IT

KINOBRANIE POD GWIAZDAMI

OBRAZ POŻĄDANIA THE BURNT ORANGE HERESY
reż. Giuseppe Capotondi, Wielka Brytania/Włochy 2019, 99’

Data: 24 sierpnia, godz. 20.45
Miejsce: dziedziniec Pałacu Potockich (Rynek Główny 20)
Bilety: 9 zł

MAPPING

Data: 25 sierpnia 2021, godz. 20.45 i 23.00
Miejsce: dziedziniec Pałacu pod Baranami
Bilety: Wstęp wolnyLK
Kino Pod Baranami
Ostatnia aktualizacja:  19.08.2021
Zobacz również
Ankieta: Jak artyści dbają o swoją karierę?
Nowe Horyzonty: znamy zwycięzców Polish Days
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll