PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W piątek, 23 lipca, w Kinie Pod Baranami rusza czwarty tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. W programie filmy z całego świata, ukazujące wspaniałą różnorodność kina. Na ekranie m.in.: Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Viggo Mortensen, Gael García Bernal, Steven Yeun oraz Margot Robbie.
W programie znalazła się liczna reprezentacja Stanów Zjednoczonych. W słonecznej Kalifornii osadzona jest akcja wzruszającego dramatu "Jeszcze jest czas" – reżyserskiego debiutu aktora Viggo Mortensena, który wciela się w postać syna, skonfliktowanego z wybuchowym ojcem. W burzliwych i kolorowych latach 80. rozgrywa się "Wilk z Wall Street" Martina Scorsese, a "Pewnego razu… w Hollywood" Quentina Tarantino pokazuje niezwykłą atmosferę „Fabryki snów” przełomu lat 60. i 70. Do początków USA cofa się "Pierwsza krowa" Kelly Reichardt – ujmujące buddy movie, rozgrywające się na XIX-wiecznym pograniczu.
fot. materiały promocyjne / Pierwsza krowa" Kelly Reichardt

Meksyk reprezentuje "Nasz czas" – skrajnie osobisty film jednego z najciekawszych autorów współczesnego kina, Carlosa Reygadasa. Meksykański twórca portretuje skonfliktowane małżeństwo zamożnych farmerów, jednocześnie zastanawiając się nad odwieczną walką natury z kulturą. Jeszcze bardziej na południe zabiera widzów chilijska "Ema" - pełna imponujących tanecznych sekwencji historia młodej dziewczyny, łamiącej społeczne tabu.

fot. materiały promocyjne / "Ema" reż. Pablo Larrain

Teraz Azja 
  Kinematografia azjatycka coraz mocniej utrwala się w świadomości europejskich kinomanów. Ogromna w tym zasługa koreańskiego filmu Parasite Bong-Joon Ho, który w 2020 roku zdobył aż cztery statuetki Oscara. Warto poznać także inne propozycje filmowe z tego kontynentu: delikatne i kameralne "Płomienie" ze Stevenem Yeunem (Minari, serial Walking Dead), stylowy, poetycki kryminał neo-noir "Jezioro dzikich gęsi" oraz obejmującą trzy dekady i szereg przemian społecznych rodzinną sagę "Żegnaj, mój synu".
 
Islandzkie przebudzenie
Podczas Kinobrania można odwiedzić także daleką Północ – Islandię, która mimo małych rozmiarów i skromnej populacji posiada jedną z najprężniej rozwijających się kinematografii. Świetnym przykładem wysokiej jakości islandzkiego kina jest "Daleko od Reykjaviku" - ujmujący komediodramat, którego bohaterka podejmuje heroiczną walkę z otaczającą ją niesprawiedliwością. Tysiące kilometrów dalej rozgrywa się akcja "Niemiłości" rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa – przejmującego portretu pozbawionego miłości małżeństwa. Z zupełnie innego zakątka świata pochodzi "Umrzesz, mając 20 lat" – poetycka opowieść o życiu w cieniu nieuchronnie zbliżającej się śmierci, a zarazem pierwszy w historii reprezentant Sudanu do Oscara. Długą (i bardzo międzynarodową) listę tytułów zamyka izraelskie "Oto my" - pełna empatii historia mężczyzny, wychowującego dorosłego syna z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
 
Stacjonarnie, wirtualnie
Repertuar w kinie stacjonarnym powiększony jest o filmy w wirtualnych salach Kina Pod Baranami - na e-kinopodbaranami.pl. Każdy z siedmiu tytułów, które uzupełniają tematyczny tydzień Kino na świecie, można zobaczyć przez 7 dni w promocyjnej cenie 9 zł.

W zestawie znalazły się produkcje z rozmaitych rejonów świata. Kraje anglojęzyczne reprezentuje "American Honey" – nowoczesne kino drogi przepełnione marzeniem o wolności – oraz oparty na teatralnym przeboju "Sierpień w hrabstwie Osage" z Meryl Streep i Julią Roberts w rolach głównych. Do Azji można przenieść się za sprawą obsypanych nagrodami "Złodziejaszków" Horikazu Koreedy, będących portretem pewnej nietypowej rodziny oraz zaostrzającego apetyt dramatu kulinarnego "Ramen. Smak wspomnień", w którym gotowanie staje się drogą do międzypokoleniowego pojednania. Podróż do Ameryki Południowej proponuje pełen dzikości "Anioł" – opowiadający o urodziwym chłopaku z Buenos Aires, który w latach 70. stał się seryjnym mordercą – oraz rozgrywające się w Kolumbii "Sny wędrownych ptaków", cofające się do początków narkobiznesu. Iście międzynarodową atmosferę kreuje podszyte czarnym humorem "Tam gdzieś musi być niebo", którego główny bohater (a zarazem reżyser filmu, Elia Suleiman) w milczeniu poszukuje swojego miejsca na ziemi.
 
Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

LK
Letnie Kinobranie
Ostatnia aktualizacja:  22.07.2021
Zobacz również
Powstanie drugi sezon „Sexify”
Trwa nabór zgłoszeń na Akademię Światła Wajda School
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll