PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
25 maja 2016 roku, w czasie gdy w Warszawie trwała Gala 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w Krakowie odbywał się wielki koncert muzyki do filmów Romana Polańskiego „Scoring4Polanski”. Reżyser odebrał na koncercie z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę jubileuszową 50-lecia SFP.
- Przypadł mi w udziale zaszczyt wręczenia Panu Romanowi Polańskiemu odznaki 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na koncercie poświęconemu muzyce filmowej - Chciałem podziękować Panu Romanowi Polańskiego za to, że wywodząc z tego miasta, jadąc w świat, nigdy o tym mieście nie zapomniał - dodał, wręczając reżyserowi odznakę 50-lecia SFP.


Roman Polański odbiera z rąk Jacka Majchrowskiego odznakę 50-lecia SFP. Fot. Robert Słuszniak dla Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

- Wydaje mi się to wszystko jak sen - stwierdził Roman Polański - Gdzie bym myślał o tym, jako mały chłopiec, który uciekł z getta, że pewnego dnia będę tutaj witany przez tak wielką publiczność, obdarzany nagrodami. Naprawdę, to jest bardzo wzruszający moment dla mnie i serdecznie wam wszystkim dziękuję.


Roman Polański. Fot. Robert Słuszniak dla Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

„Scoring4Polanski” to kontynuacja zainicjowanego na FMF cyklu koncertów poświęconych najwybitniejszym osobowościom polskiego kina, reżyserom, których twórczość filmowa przybliżana jest poprzez niecodzienny pryzmat: muzyki użytej w ich filmach oraz osobowości artystycznej kompozytorów, z którymi współpracowali. To prezentacja wielości gatunków i stylów muzycznych, różnorodnych metod wykorzystywania muzyki w obrazie filmowym, to także muzyczna historia współtworzenia obrazu filmowego, a także zapis artystycznego ścierania się i uzupełniania wizji reżyserskiej z ilustracją kompozytorską.

Pierwsza odsłona cyklu, w 2015 roku, była dedykowana dziełom filmowym i muzyce tworzonej do obrazów zdobywcy Oscara Andrzeja Wajdy.


Orkiestra NOSPR. Fot. Wojciech Wandzel dla Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Reżyser „Dziecka Rosemary” to niespokojny duch, dążący nieustannie do formy najbardziej pojemnej dla ukazania skomplikowanych psychologicznie relacji międzyludzkich. Reżyser nieustannie eksperymentuje także z uzyskaniem indywidualnego brzmienia dla każdego ze swoich obrazów. Współpracował z największymi kompozytorami muzyki filmowej wszech czasów używając języka jazzu, elektroniki i brzmień syntezatorowych¸ eksperymentalnego laboratorium dźwięków charakterystycznego dla muzyki współczesnej, po bardzo klasyczne, wręcz „hollywoodzkie” brzmienia symfoniki. Historia warsztatu reżyserskiego Polańskiego jest nie tylko historią światowego kina, ale i przeglądem najważniejszych tendencji w komponowaniu.

Roman Polański współpracuje zawsze z największymi: Krzysztofem Komedą, Wojciechem Kilarem, Philippem Sardem, Vangelisem, Ennio Morriconem, Jerrym Goldsmithem czy Alexandrem Desplatem. Alexandre Desplat, laureat Oscara i siedmiu nominacji do tej nagrody, był obecny na koncercie.


Alexandre Desplat. Fot. Wojciech Wandzel dla Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

W programie koncertów znalazły się światowe premiery specjalnie zaaranżowanych dla FMF muzycznych ilustracji obrazujących najbardziej charakterystyczne dla kina Polańskiego motywy: walkę płci, fascynację okrucieństwem, psychologię władzy i walkę o nią, atmosferę sennego marzenia i niepokoju, ironii i mroku. W koncercie nie zabrakło zatem rozpoznawalnych jazzowo-melancholijnych motywów Krzysztofa Komedy z filmów: „Nóż w wodzie”, „Matnia” i „Dziecko Rosemary”, muzyki Wojciecha Kilara do: „Pianisty”, „Śmierci i dziewczyny” czy pięknej wokalizy z filmu „Dziewiąte Wrota”. Usłyszeliśmy rozpoznawalne tematy Philippe’a Sarde’a z obrazów „Tess” i „Lokator”; niezapomniany „Frantic theme” Ennio Morriconego, motyw miłosny Jerry’ego Goldsmitha z „Chinatown” czy znakomitą serię muzycznych ilustracji Alexandre’a Desplata do „Wenus w Futrze”, „Autora Widmo” czy „Rzezi”.

Koncert "Scoring4Polanski". Fot. Wojciech Wandzel dla Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Cykl organizowany wspólnie przez Miasta Kraków i Katowice odbywa się w ramach współpracy kulturalnej obydwu ważnych ośrodków. Program  został zaprezentowany dwukrotnie w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej: premierowo w Katowicach 24 maja w Sali NOSPR, natomiast dzień później, 25 maja - w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oba koncerty wykonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Dirka Brossé, dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie, wraz z plejadą artystów polskiego jazzu i muzyki klasycznej.


Roman Polański i Jacek Majchrowski. Fot. Wojciech Wandzel dla Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

W czasie koncertu artyści wykonali utwory:
- Wojciecha Kilara z filmów: "Pianista", "Dziewiąte wrota", "Śmierć i dziewczyna",
- Krzysztofa Komedy z filmów: "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Matnia", "Nieustraszeni pogromcy wampirów", "Dwaj ludzie z szafą",
- Philippe'a Sarda z filmów "Lokator" i "Tess",
- Ennio Morricone z filmu "Frantic",
- Jerry'ego Goldsmitha z filmu "Chinatown"
oraz
- Alexandre'a Desplata z filmów "Autor widmo", "Rzeź" i "Wenus w futrze".


Alexandre Desplat i Roman Polański. Fot. Wojciech Wandzel dla Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Tomasz Sztuka
SFP/FMF
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2016
Zobacz również
fot. Robert Słuszniak/FMF w Krakowie
Jest pierwszy zwiastun "Ostatniej Rodziny"
Warsztaty Podatkowe KIPA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll