PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Kazimierz Karabasz, wybitny twórca filmów dokumentalnych, będzie  bohaterem "Bydgoskiej Tożsamości Filmowej", która rusza już jutro (17 marca).

- Kazimierz Karabasz to jeden z najbardziej uznanych polskich dokumentalistów, autor ponad 40 filmów i współtwórca tzw. polskiej szkoły dokumentu. W Bydgoszczy spędził pierwsze 18 lat swojego życia, a później - mimo wyjazdu - zawsze czuł się bardzo związany z tym miastem - podkreślił Arkadiusz Hapka, pomysłodawca imprezy i szef kina studyjnego "Orzeł" w Bydgoszczy. Cykl prezentuje twórców filmowych i ich dzieła związane z tym miastem.

Kazimierz Karabasz. Fot. Kino-orzel.pl

Jak zaznaczył Hapka, to właśnie w Bydgoszczy rozpoczęła się przygoda Karabasza z filmem. Podczas zawodów kajakowych przyszły reżyser dostrzegł mężczyznę z kamerą, który filmował rozgrywające się zawody dla Polskiej Kroniki Filmowej. - To przesądziło o wyborze studiów w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Kazimierz Karabasz opuścił Bydgoszcz, ale podczas jednej z wizyt w mieście dobitnie podkreślił, że nadal czuje się bydgoszczaninem, mówił: "Tu się urodziłem i to miasto mam w sercu" - przypomniał Hapka.

W niedzielę można będzie zobaczyć trzy filmy Karabasza: "Rok Franka W." z 1967 roku, "Muzykanci" z 1960 r. oraz jedyny w jego dorobku film fabularny - "Cień już niedaleko" z 1984 roku. Uzupełnieniem wieczoru będzie pokaz specjalny filmu "Rynek" Danuty Halladin, opisującego historię Bydgoszczy przez pryzmat wydarzeń na Starym Rynku. Następnie odbędzie się spotkanie z Lidią Zonn (współscenarzystką tego filmu), jej mężem Kazimierzem Karabaszem, a także ze Stanisławem Plewą, operatorem wspomnianego obrazu, urodzonym w Bydgoszczy.

Zaplanowana na niedzielę druga odsłona "Bydgoskiej Tożsamości Filmowej" przypada w pierwszą rocznicę otwarcia w mieście kina studyjnego "Orzeł". Powstało ono w miejscu dawnego kina o tej samej nazwie i jest częścią oddanego rok temu do użytku nowego gmachu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2013
Zobacz również
Można zgłaszać filmy na SOFFĘ
Obchody pierwszych urodzin Repozytorium Cyfrowego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll