PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W sierpniu startuje kolejna odsłona programu stypendialnego w ramach projektu pod nazwą Bydgoska Tożsamość Filmowa istniejącego przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Tegoroczna BTF będzie “przyspieszonym laboratorium scenariuszowym” dla twórców, którzy napiszą scenariusz z Bydgoszczą w tle. Na osoby zakwalifikowane do BTF czeka finansowe stypendium oraz zajęcia z wybitnymi reżyserami.
W tym roku, w ramach BTF, MCK ufunduje pięć stypendiów po 4000 zł brutto każde. Mają one zostać przeznaczone na napisanie pierwszego draftu scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle. Do rozwoju swoich tekstów stypendyści będą mogli wykorzystać 7-dniowe warsztaty z reżyserami - Wojciechem Marczewskim i Maciejem Sobieszczańskim, które odbędą się w listopadzie. BTF ponownie koncentruje się na projektach scenariuszowych, które zastąpiły w 2017 roku dotychczasową strategię wspieraniu produkcji filmów dokumentalnych. Celem programu jest dziś budowa bazy scenariuszowej do filmów z Bydgoszczą w tle.

Maciej Sobieszczański, fot. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

- Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę - mówi Arkadiusz Hapka, pomysłodawca BTF. Tematyka rozwijanych scenariuszy jest dowolna. Jedyny punktem wspólnych wszystkich projektów ma być miejsce akcji - czyli Bydgoszcz.

Partnerem strategicznym programu jest Szkoła Wajdy, dlatego listopadowe warsztaty dla uczestników BTF, będą opierały się na technice wypracowanej w tejże szkole. Projekt stypendialny MCK będzie korzystał też z doświadczeń najbardziej prestiżowego programu Wajdaschool, czyli Studia Prób.

Wykładowcy BTF
Listopadowe warsztaty poprowadzi dwóch reżyserów. Maciej Sobieszczański, współautor filmu "Performer" - zdobywca nagrody THINK: FILM AWARD na MFF w Berlinie oraz reżyser "Zgody", która otrzymała m.in. nagrodę na MFF w Locarno, nagrodę za najlepszą reżyserię MFF w Montrealu oraz nominację do Złotych Lwów Festiwalu w Gdyni. Filip Marczewski zasłynął w świecie już swoim studenckim filmem „Melodramat”, który zdobył nagrody na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie oraz nominację do Student Academy Award (tzw. studenckiego Oscara). Debiut fabularny Marczewskiego "Bez wstydu" otrzymał CIVIS Media Prize 2013 dla najlepszego filmu europejskiego poruszającego temat tolerancji.

Filip Marczerwski, fot. Rafał Placek - Gildia Reżyserów Polskich/Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

BTF - osiągnięcia
Program Bydgoska Tożsamość Filmowa jest jedynym programem stypendialno-edukacyjnym w regionie Kujaw i Pomorza. Do tej pory BTF wsparła - w profilu producenckim - 15 różnych produkcji, głównie dokumentalnych. Wiele z nich, jak “Koniec świata”, otrzymało dużo prestiżowych nagród w kraju i na świecie. 

Profil scenariuszowy BTF-u przyniósł już w 2017 roku dwa, zawodowo napisane scenariusze filmowe: Agnieszki Podkówki "Pokrzywy nad Brdą", który obecnie rozwijany jest w programie Studio Prób Szkoły Wajdy oraz Arkadiusza Biedrzyckiego "We własnej osobie", który dostał Nagrodę Specjalną Canal+ (wspólnie z Bartłomiejem Konarskim) w konkursie "Script Pro". Są to jedne z pierwszych od wielu lat zawodowo napisane scenariusze dedykowane Bydgoszczy.

Celem strategicznym BTF pozostaje powołanie w Bydgoszczy Regionalnego Funduszu Filmowego oraz Szkoły Filmowej wzorem procesu jaki zaszedł w Gdyni przez ostatnie 8 lat. Twórcy programu chcą, by to właśnie specjalizacja w pisaniu scenariuszy była wyróżnikiem działań wokół programu i pomysłu utworzenia bydgoskiej szkoły filmowej.

Kalendarz BTF 2018
- 17 sierpnia - ogłoszenie naboru na treatment scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle.
- 31 września - ostateczny termin składania wniosków
- 15 października - ogłoszenie wyników naboru
- 5-12 listopada - warsztaty z tutorami ze Szkoły Wajdy
- 15 grudnia - ostateczny termin oddania pierwszego draftu scenariusza stworzonego w ramach BTF.

Więcej informacji na stronie: http://mck-bydgoszcz.pl/?p=news&id=297

BTF 2018 dedykowana pamięci Kazimierza Karabasza
11 sierpnia, na kilka dni przed ogłoszeniem naboru do programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2018 odszedł Kazimierz Karabasz. To ogromna strata dla polskiego kina. Jego "Muzykanci" z 1959 to jeden z najważniejszych filmów polskich ubiegłego stulecia, a metoda tzw. "cierpliwego oka" jest najbardziej wpływową teorią filmu dokumentalnego, wywodzącą się z naszego kraju (z jej głębokiego zrozumienia, a następnie przekroczenia, wyrasta twórczość Kieślowskiego).

Kazimierz Karabasz był rodowitym bydgoszczaninem. Urodził się w 1930 roku w Bydgoszczy, z którą – jak deklarował – czuł się związany do końca życia. To jemu poświęcona była jedna z pierwszych edycji BTF w 2013 roku, którą reżyser, wraz Lidią Zonn, uświetnili swoją obecnością. Organizatorzy BTF zadecydowali, że tegoroczną odsłonę programu zadedykują temu wielkiemu Bydgoszczaninowi.
MP/AK
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2018
Zobacz również
fot. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Roman Polański – czarodziej z celuloidowej krainy
„Supernova” Bartosza Kruhlika. Z wizytą na planie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll