PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.08.2018
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 sierpnia 2018 roku w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Kazimierz Karabasz zmarł 11 sierpnia 2018 roku w Warszawie w wieku 88 lat.

Jednego z najsłynniejszych polskich dokumentalistów, twórcę tzw. "polskiej szkoły dokumentu", żegnała Rodzina,  przyjaciele i twórcy filmowi, w tym m.in. Lidia Zonn, Zbigniew Wichłacz, Feliks Falk, Lech Grabiński i Paweł Łoziński.


 

fot. Jacek Czerwiński/SFP


Zbigniew Wichłacz, fot. Jacek Czerwiński/SFP


W poruszających wystąpieniach Kazimierza Karabasza wspominali: prof. Piotr Mikucki - dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, Zbigniew Karpowicz - operator, autor zdjęć do pierwszego krótkometrażowego filmu „Jak co dzień” w reżyserii Karabasza i Andrzej Sapija - autor dwóch filmów dokumentalnych o Karabaszu i wiceprzewodniczący Zarządu Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP.


Prof. Mikołaj Jazdon, fot. Jacek Czerwiński/SFP


- Pan Kazimierz Karabasz chciał nam pomóc zbliżać się do ludzi. Nie tylko zachwycić się sztuką filmową, tym co może kamera dokumentalna, ale pokazać jak ważne są spotykania z ludźmi, nie przyglądanie i obserwacja, ale właśnie, aby dostrzec w ich twarzach potrzebę wsparcia, uśmiechu, tego wszystkiego, co każdy z nas potrzebuje - mówił Mikołaj Jazdon, historyk kina, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Przez te kilka lat pracy z Mistrzem nauczyłem się, jak patrzeć na człowieka, żeby odnaleźć w nim najlepsze cechy osobowości i ocenić plastyczność jego twarzy – przyznał Krzysztof Wierzbicki, reżyser i scenarzysta.


Krzysztof Wierzbicki, fot. Jacek Czerwiński/SFP


 Lech Grabiński, fot. Jacek Czerwiński/SFP


***

 

Kazimierz Karabasz



Warszawa, maj 2003. Kazimierz Karabasz realizuje zdjęcia kamerą mini-DV do swego autobiograficznego dokumentu "Spotkania" (2004),  fot. Mikołaj Jazdon


Kazimierz Karabasz ukończył Szkołę Filmową w Łodzi w 1955 roku. Zadebiutował w roku 1956 współreżyserowanym z Władysławem Ślesickim dokumentem "Gdzie diabeł mówi dobranoc". Filmy Kazimierza Karabasza należą do ścisłego kanonu tzw. "polskiej szkoły dokumentu".  Do jego najbardziej znanych filmów należą: "Muzykanci" (1960), "Rok Franka W." (1968), "Sobota Grażyny A. i Jerzego T. " (1969), "Krystyna M." (1973), "Lato w Żabnie" (1977), "Przenikanie" (1978), "Próba materii" (1981), "Portret w kropli" (1997), "Czas podwójny" (2001) oraz "Spotkania" (2004).  W latach 70. realizował także filmy fabularne: "Pryzmat", "We dwoje", "Wędrujący cień" oraz "Cień już niedaleko". Od połowy lat 80. wrócił do dokumentów, ostatni - "Co w bagażu?" - powstał w 2008 roku.


Był autorem unikatowych książek o warsztacie dokumentalisty: "Cierpliwe oko" (WAiF 1977), "Bez fikcji" (WAiF 1985), "Odczytać czas" (PWSFTviT 1999), "Rozmowa o dokumencie" (PWSFTviT 2000). Był wieloletnim wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi, wychowawcą wielu pokoleń polskich dokumentalistów, w latach 1982-87 dziekanem Wydziału Reżyserii. W 2017 roku otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa na swojej macierzystej uczelni. Był laureatem licznych nagród na międzynarodowych festiwalach oraz nagród za całokształt twórczości: Orła - Nagrody Polskiej Akademii Filmowej, Smoka Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym czy nagrody na Camerimage. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i aktywnym działaczem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Marcin Radomski/AW
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Grand Prix dla "Castingu" w reżyserii Katarzyny Iskry
Oficjalny zwiastun "Juliusza"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll