PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  17.09.2018
17 września wystartował 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Seanse konkursowe i pozakonkursowe, projekcje specjalne, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, Multikinie, kinie Helios, Teatrze Miejskim, hotelu Mercure Gdynia Centrum oraz w nowo otwartym Konsulacie Kultury.
Do Konkursu Głównego 43. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, a do Konkursu Inne Spojrzenie - 8. 8 Filmów z Konkursu Głównego i 1 z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 26 filmów ze szkół filmowych, ze Studia Munka oraz od producentów niezależnych. Filmy ocenią trzy regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.​in. Jury Młodych (wyłonione z konkursu Skrytykuj!), Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe.

Nagrodę Platynowych Lwów za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Jerzy Skolimowski, który będzie gościem specjalnego uroczystego pokazu filmu "Na samym dnie".

Program 43. FPFF uzupełniają liczne sekcje pozakonkursowe. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.

Cykl Czysta Klasyka – In Memoriam oraz Pokazy Specjalne - In Memoriam, przedstawiają pamięć wybitnych polskich filmowcach przywołując ich dzieła filmowe. Festiwal odda hołd pamięci zmarłych w minionym roku: Wojciechowi Pokorze, Piotrowi Szulkinowi, Tomaszowi Stańko, Wojciechowi Wójcikowi, Antoniemu Krauze, Alinie Janowskiej, Kazimierzowi Karabaszowi, Władysławowi Kowalskiemu, a także przypomni wybitne filmy Andrzeja Wajdy,Wojciecha JerzegoHasa i Andrzeja Munka.

Czysta Klasyka stanowi jedną z najpopularniejszych sekcji, które towarzyszą Festiwalowi. Widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie zrekonstruowane cyfrowo wybitne filmy Agnieszki Holland, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Skolimowskiego.  ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, obejrzymy filmy z Polą Negri oraz przedwojenną superprodukcję "Szaleńcy" Leonarda Buczkowskiego z muzyką na żywo w ramach sekcji 100 Lat Niepodległości. Na program tej szczególnej, jubileuszowej sekcji składa się kilkanaście filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej - od Buczkowskiego, Wajdy i Kawalerowicza po Smarzowskiego i Komasę.  Do tego widzowie obejrzą kilka odcinków serii „Historia w ożywionych obrazach” produkowanej od kilku lat przez WFDiF w Warszawie. Do historii odwołuje się również sekcja Pół wieku po Marcu. W tym cyklu zaprezentujemy filmy Janusza Kijowskiego, Radosława Piwowarskiego, Marcela Łozińskiego, Andrzeja Krakowskiego, Marii Zmarz-Koczanowicz, Jonathana Rozenbauma.

Na Festiwalu nie zabraknie również filmów, należących do sekcji Pokazy Specjalne. Projekcja zrekonstruowanego cyfrowo dramatu „Wrota Europy” w reżyserii Jerzego Wójcika będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gospodarzem wieczoru jest Telewizja Polska SA. Ponadto widzowie będą mogli porównać oba goszczące obecnie na ekranach kin filmy o legendarnych polskich lotnikach z Dywizjonu 303. Natomiast w sekcji Filmy z Gdyni zaprezentowane zostaną trzy dokumenty i jedną krótką fabułę twórców związanych z miastem – gospodarzem. A dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacje.

Sekcja Gdynia Dzieciom również cieszy się dużą popularnością wśród uczestników festiwalu. Podczas jubileuszowej, 15. edycji programu, przygotowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, widzowie zapoznają się przede wszystkim z najnowszymi polskimi filmami dla dzieci i młodzieży, a także z klasyką polskiego kina familijnego oraz z wybranymi pozycjami kina światowego. Wezmą też udział w warsztatach i spotkaniach z twórcami.

Organizatorzy zapraszają wszystkich gości, mieszkańców Trójmiasta oraz turystów na Plener Filmowy, znajdujący się przy Placu Grunwaldzkim, podczas którego można będzie obejrzeć filmy pełnometrażowe nagradzane w Gdyni, a także najlepsze polskie krótkie metraże ostatnich lat. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 43. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Programowi filmowemu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych towarzyszy szereg wydarzeń i imprez towarzyszących, w tym również spotkania branżowe Gdynia Industry, organizowane na festiwalu po raz trzeci. Tematycznie ułożone panele adresowane są do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych. W tym roku w programie: prezentacje TVN i Polsat na temat możliwości współpracy z branżą filmową, 10-lecie Regionalnych Funduszy Filmowych, prezentacja oferty współpracy ze strony Malty, prezentacja Warsaw Kids Film Forum i Stowarzyszenia Polskich Producentów Animacji, dyskusja z okazji 10-lecia Studia Munka SFP, Debata Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy na temat dystrybucji i promocji międzynarodowej polskiej twórczości audiowizualnej oraz budząca ogromne zainteresowanie konferencja Kobiety Filmu 50/50 w 2020, poświęcona sytuacji polskich filmowców w odniesieniu do dyrektywy Komisji Europejskiej mającej wyrównać szanse kobiet i mężczyzn filmowców.

Ponadto w programie znalazły się takie wydarzenia branżowe, jak: Debata „Twarzą w twarz" z dyrektorem PISF Radosławem Śmigulskim, otwarte posiedzenie Rady PISF, która wytycza kierunki działalności Instytutu i zatwierdza Programy Operacyjne, spotkanie dla mediów na temat powstającego obecnie Gdyńskiego Centrum Animacji, najstarsze wydarzenie towarzyszące Festiwalu, czyli Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, fabularyzowane widowisko historyczne VR "Kartka z Powstania" przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury, warsztaty aktorskie Małgorzaty Potockiej. Podczas Festiwalu oraz po jego zakończeniu prowadzone będą badania - projekt naukowo-badaczy poświęcony profilowi turysty filmowego, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz badania marketingowe publiczności festiwalowej. W trakcie Festiwalu zostaną również wręczone Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny przygotował jak co roku imponujący program edukacji filmowej młodych widzów. W programie m.​in.: cykl debat Skrytykuj! i wykładów bazujących na repertuarze festiwalu, warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej”, Filmowa Gra Miejska, zajęcia przygotowujące do trzeciej edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej oraz oprowadzania kuratorskie po prezentowanych wystawach.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędą się wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej oddadzą hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji 90. urodzin artysty. Z własnym recitalem do Gdyni przyjedzie Leszek Możdżer. Szlagiery muzyki rozrywkowej wykona wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Z kolei z programem „100 lat muzyki filmowej” wystąpi L.U.C. wraz z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Ensemble.

Podczas całego festiwalowego tygodnia emocje i wydarzenia festiwalowe rejestrować będzie ekipa Kroniki Festiwalowej, dowodzona przez Jerzego Radosa, a złożona ze studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Szkoły Wajdy.

Spot festiwalowy powstał pod okiem Roberta Turły, jego autorem jest artysta wizualny Mateusz Kozłowski. Muzyka w spocie jest dziełem Marka Kuczyńskiego. Natomiast autorem plakatu, który stał się inspiracją spotu, jest Adam Żebrowski.
 
Organizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego; współorganizatorzy to: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury. Sponsorem Głównym 43. FPFF jest PKO Bank Polski.

43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września.

MR/Gdynia
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2018
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2018
Zobacz również
fot. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
43. FPFF. "Autsajder" to film o utracie wolności
43. FPFF. Nowy Market Guide. Festiwalowy przewodnik po branży filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll