PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W trakcie Tofifest ruszy pierwszy polski oficjalny film-tour „Filmowy Toruń”. Trasa turystyczna zaprojektowana przez ludzi Tofifest oprowadzi po ponad 15 miejscach związanych z kinem, ulokowanych na starym mieście w Toruniu. Miejsc nie byle jakich, bo tworzyli w nich Jerzy Hoffman, Marek Piwowski, Aleksander Ford, Andrzej Seweryn czy Krzysztof Zanussi. Zapisy na pierwsze wycieczki już trwają.

Jesienna premiera trasy filmowej Tofifest „Filmowy Toruń” zaplanowana jest na niedzielę, 21 października. Przewodnicy operatora film-touru, Biura Copernicana zaprezentują 15 miejsc związanych z historią kina polskiego, europejskiego i lokalnego, pokazując jak ważnym na filmowej mapie kraju miejscem jest Toruń. Wystarczy wymienić kilka nazwisk i tytułów. Na trasie poznajemy miejsce urodzin Kazimierza Serockiego, twórcy muzyki do „Krzyżaków” Aleksandra Forda i „Potopu” Jerzego Hoffmana, miejsca gdzie kręcono zdjęcia do „Kto nigdy nie żył” Andrzeja Seweryna, „Roku spokojnego Słońca” Krzysztofa Zanussiego (Złote Lwy w Wenecji ’85), „Zamachu” Jerzego Passendorfera oraz „Ludzi Wisły” Aleksandra Forda z 1938 roku. Nad Wisłą filmowi turyści odwiedzą „starą Katarzynkę” czyli miejsce, z którego ruszył kultowy rejs w filmie "Rejs" Marka Piwowskiego, na Zamku Krzyżackim zobaczą zaułki, w których powstawała komedia o Krzyżakach „1409 — afera na zamku Bartenstein” (w gwiazdorskiej obsadzie: Borys Szyc, Joanna Brodzik, Jan Machulski, Jerzy Bończak, Jan Wieczorkowski, Marcin Dorociński i in.). Przewodnicy przypomną też lokalizację pierwszego toruńskiego Kina Corso i najdłużej działającego Kina Orzeł. Trasa kończy się w… areszcie śledczym — „Okrąglaku”, miejscu zdjęć do „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta i dwóch historycznych produkcji Marcina Gładycha: „Hakerzy Wolności” i „Panoptikon”.



Zapisy do grup wycieczkowych trwają, ale ilość miejsc jest ograniczona. Przyjmuje je Biuro Copernicana pod adresem e-mail szlakfilmowy@copernicana.pl. A zapisywać się trzeba, bo oprowadzonych zostanie 5 grup, każda maksymalnie po 20 osób. Poszczególne zespoły startują do zwiedzania w niedzielę o 10.00,11.00,12.00,13.00 i 14.00.

Jesienne zwiedzanie jest swoistym testem. Na podstawie uwag turystów trasa zostanie zmodyfikowana i wiosną ruszy ponownie w nowej oprawie. Projekt trasy filmowej po Toruniu powstał w kręgu Tofifest już w 2007 roku i został zapisany w „Pop-kulturalnym przewodniku turystycznym po Toruniu”. Tofifest od początku istnienia wspiera kino lokalne, wręczając m.in. Flisaka Tofifest — nagrodę Prezydenta Torunia dla najciekawszych filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim. W tym roku otrzyma ją Jakub Gierszał.

Zapraszamy też na Kulinarne oblicze kina na Tofifest!

Na kino patrzymy od kuchni podczas galowego wieczoru łączącego film i regionalne kulinaria kujawsko-pomorskie pod wiele mówiącą nazwą „Wielkie Żarcie na Tofifest”. Poprowadzony zostanie on przez guru polskich naukowców zajmujących się historią kuchni, autora Encyklopedii Kuchni Staropolskiej, profesora Jarosława Dumanowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas „Wielkiego Żarcia” poznamy historię kuchni staropolskiej i regionalnej, odbędzie się degustacja staropolskich potraw oraz pokaz filmu z kuchnią w tle. Start wydarzenia w środę 24 października w restauracji Zajazd, nomen-omen, Staropolski w Toruniu.

GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2012
Zobacz również
CentEast: Pitching jak subtelna gra
WFF: Królowa Thompson, "Szprotka" z piasku, "Miruna" z Polski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll