PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Aż dziewięć polskich dokumentów nominowanych jest do prestiżowej nagrody Silver Eye - przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie w ramach targów East Silver Market.

East Silver Market to targi filmowe, których celem jest promocja i dystrybucja filmów dokumentalnych z 27 państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym oczywiście z Polski. W tym roku już po raz dziewiąty będą towarzyszyły Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Warto wspomnieć, że East Silver to nie tylko targi – do promocji dokumentów ze Wschodniej Europy powstały 2 innowacyjne narzędzia: East Silver Caravan oraz East Silver TV Focus. Filmy wybrane do East Silver Caravan są zgłaszane na 70 najważniejszych festiwali filmowych na świecie, a East Silver TV Focus stworzono z myślą o rozpowszechnieniu filmów dokumentalnych w programach stacji telewizyjnych. Od 2009 roku na East Silver Market przyznawane są nagrody Silver Eye. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. W każdej z nich nominowanych do nagrody jest 11 tytułów. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują 1500 euro i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan.Wśród tegorocznych nominowanych jest aż dziewięć polskich dokumentów:
Poza tym na targach pokazane zostaną m.in.: "Kichot" Jagody Szelc, „Political dress” Judyty Fibiger, "Samotność dźwięku" Jacka Piotra Bławuta, „Gdzie jest Sonia” Radki Franczak, "Mój dom" Magdaleny Szymków, "Metr nad ziemią" Tomasza Wiszniewskiego, „Pizza po polsku” Grzegorza Krawca, „Toys” Andrzeja Wolskiego, "Wiera Gran" Marii Zmarz-Koczanowicz, "Życie stylem dowolnym" Adama Palenty.

W ubiegłych latach polskie filmy były równie licznie reprezentowane na East Silver Market, a co więcej, wiele z nich otrzymało nagrody Silver Eye. W 2009 roku „Sześć tygodniMarcina Janosa Krawczyka zwyciężyło w kategorii krótkiego metrażu, a „Królik po berlińskuBartosza Konopki – w kategorii średniego metrażu. Wyróżnienie w kategorii długiego metrażu otrzymał film ”BocznicaAnny Kazejak. Rok później za najlepszy film krótkometrażowy uznany został obraz „Takie życie Daniela Zielińskiego, a za najlepszy film długometrażowy – „Koniec RosjiMichała Marczaka. Wyróżnienia powędrowały do filmów „Praca MaszynMichała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore’a oraz „Krajobraz nizinny z kołyskąArkadiusza Biedrzyckiego. W zeszłym roku do Silver Eye nominowano pięć polskich tytułów. Były to: „Argentyńska lekcjaWojciecha Staronia, "Lekarze" Tomasza Wolskiego, „Kołysanka z Phnom PenhPawła Kloca, „Tonia i jej dzieciMarcela Łozińskiego oraz „Paparazzi Piotra Bernasia.

East Silver Market to nie jedyne wydarzenie festiwalu w Jihlavie adresowanym do profesjonalistów z branży filmowej. Ciekawie zapowiada się Industry Programme. W jego ramach odbędą się wydarzenia takie jak: Emerging Producers, Inspiration Forum, czy Festival Identity. Pierwsze z nich poświęcone jest prezentacji i wzajemnemu poznaniu debiutujących na rynku producentów filmowych. Drugie to cykl dyskusji o nowych i nieobecnych w filmach dokumentalnych, a ważnych tematach. Festival Identity zorganizowany jest jako forum przedstawicieli festiwali filmowych z całego świata. Festiwale mogą też wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat – Festival Poster Competition.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie startuje 23 października. Rozdanie Silver Eye zaplanowano na 27 października.

RP
Polishdocs.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.10.2012
Zobacz również
Retrospektywa filmów Wesa Andersona we Wrocławiu
"Comic-Con Epizod V" przedpremierowo w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll