PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Maciej Kubicki został wyróżniony tytułem Emerging Producer (Wschodzący Producent), który jest przyznawany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie w Czechach.
Emerging Producers jest flagowym programem Jihlava International Documentary Film Festival i jedynym w swoim rodzaju wyróżnieniem dla młodych producentów filmów dokumentalnych przed wszystkim z Europy. Program odbywa się po raz piąty.

Każdego roku organizatorzy festiwalu wybierają 18 utalentowanych producentów (16 europejskiej i 2 reprezentujących kraj gościnny festiwalu – w tym roku Meksyk), którym zapewniają wsparcie edukacyjne, kontakty i promocję. Głównym celem programu jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów z producentami z innych krajów, a tym samym zwiększanie potencjału przyszłych europejskich koprodukcji.

Główną częścią projektu odbywa się w Jihlavie podczas MFFD pod koniec października. Inne działania i promocja Emerging Producentów odbywać się podczas najważniejszych imprez filmowych w ciągu całego roku.

Program Emerging Producers ma, po czterech edycjach, 71 profesjonalnie przygotowanych absolwentów projektu, z których wielu ma już bogaty dorobek producencki i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie.

Maciej Kubicki jest producentem i scenarzystą filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Ma w dorobku m.in.: dokumenty – „Dar” w reż. Przemysława Kamińskiego, „Emigranci” w reż. Pawła Wysoczańskiego, „One man show” w reż. Jakuba Piątka oraz seriale: „Pakt” Marka Lechkiego, „Pakt 2” Leszka Dawida (również jako scenarzysta) oraz „Bez tajemnic”. 


Marcin Dorociński w serialu "Pakt". Fot. HBO.

Maciej Kubicki urodził się w 1977 roku. Ukończył kurs producencki w Wajda School. Maciej Kubicki pracuje jako producent kreatywny oraz jest członkiem zarządu Telemark (Besta Film Group)- jednej z wiodących firm producenckich, która współpracuje z polskimi dokumentalistami, tworzy pomysły na nowe filmy oraz stawia na innowacyjność formy dokumentu.


Kadr z etiudy dokumentalnej "Mów do mnie". Fot. Telemark.

Wyprodukowane przez niego filmy otrzymały wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych: dokument "Uwikłani" w reż. Lidii Dudy zdobył min. Srebrnego Hugo w Chicago i Srebrny Medal New York Festivals, a etiuda dokumentalna Marty Prus "Mów do mnie" zdobyła nagrody festiwali Młodzi i Film, Solanin Film Festiwal i Łodzią po Wiśle. 

Kryteria wyboru

Aby znaleźć się w gronie Emerging Producers – kandydat musi mieć już kilkuletnią, udokumentowaną praktykę na rynku lokalnym (czyli nie jest już studentem lub absolwent).

Przynajmniej jeden zrealizowany film (fabularnych lub dokumentalnych), który wszedł do dystrybucji kinowej i był pokazany na festiwalu.

Uprawnieni do udziału w programie są obywatele: krajów członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Turcji, krajów Bałkanów Zachodnich (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Kosowa, Czarnogóry, Serbii) oraz krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy) oraz Rosji.

Dotychczas wyróżnieni tytułem Wschodzącego Producenta Polacy to: Marta Golba, Jacob Dammas, Paweł Kosuń i Danuta Krasnohorska.

Pełna lista tegorocznych Emerging Producers znajduje się na stronie festiwalu .

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie odbędzie się w dniach 25-30 października 2016 roku w Czechach.

Tomasz Sztuka
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2016
Zobacz również
fot. Karolina Poryzała
Nieradkiewicz: To są doświadczenia, które pozostaną we mnie na zawsze
Zakończył się V Kołobrzeski Festiwal Filmowy „Suspense Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll