PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  28.09.2015
Nestor polskiej animacji zostanie wyróżniony nagrodą główną 13. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Impreza potrwa od 7 do 17 października 2015 roku.
Gala wręczenia Honorowej Lamy odbędzie się 11 października 2015 roku w opolskim kinie Helios. Przy tej okazji odbędzie się również projekcja filmów, których twórcą jest Witold Giersz oraz spotkanie z laureatem.

Witold Giersz urodził się 26 lutego 1927 roku w Poraju k. Częstochowy. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1977). Reżyser i autor scenariuszy do ponad trzydziestu filmów animowanych. Do najbardziej znanych należą m. in.  "Mały western", "Dinozaury", "Czerwone i czarne", "Kłopoty z ciepłem", "Ladies and gentlemen", "Koń", "Proszę słonia", "Intelektualista", "Pożar", "Czarny błysk", "Rondo alla turca z sonaty a-dur KV 331", "Marsz turecki", "W grocie Króla Gór". Jest laureatem kilkudziesięciu nagród filmowych na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2007 roku otrzymał również Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Rok później Nagrodę Specjalną "Platynowe Koziołki" za "dorobek twórczy w dziedzinie filmu animowanego dla dzieci" na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" w Poznaniu. Wyróżniono go również Nagrodą "Piotrusia" za "za wybitne i innowacyjne osiągnięcia w dziedzinie filmu animowanego, szczególnie lalkowego" na pierwszym Se-Ma-For Film Festival w Łodzi (2010) oraz nagrodą CIFEJ (Centre International du Film pour l'Enfance et la Jeunesse) za całokształt twórczości (2012).

Na tegoroczny konkurs Opolskich Lam zgłoszono 100 filmów w konkursie filmów amatorskich i ponad 200 w konkursie etiud filmowych. Do finału zakwalifikowano po kilkanaście obrazów w każdej z kategorii. Jurorami w sekcji filmów amatorskich będą: Piotr Kardasz, Sławoj Dubiel i Dorota Różycka, a w konkursie etiud filmowych - Dorota Kędzierzawska, Paweł Łoziński oraz Mariusz Wilczyński. Z kolei w ramach festiwalowego cyklu "Retrospektywa", bohaterami tegorocznej edycji Opolskich Lam będzie dwoje dokumentalistów: Maria Zmarz-Koczanowicz oraz Andrzej Titkow. Przy tej okazji pokazane zostaną dwa filmy Zmarz-Koczanowicz: "Wiera Gran" oraz „Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego”, a także  blok krótkich dokumentów Titkowa oraz dłuższy jego obraz „Światło odbite”. Po projekcjach mają się odbyć spotkania z twórcami filmów.

Organizatorem 13. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy jest Stowarzyszenie Opolskie Lamy. Imprezę sfinansują Urząd Miasta Opola, Urząd Marszałkowski Woj. Opolskiego oraz Fundacja Górażdże.

Marcin Zawiśliński
SFP/ FF Opolskie Lamy
Ostatnia aktualizacja:  28.09.2015
Zobacz również
fot. SFP
Znamy laureatów Ars Independent Festival 2015
Nabór na Berlinale Co-production Market!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll