PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rozpoczął się program Doc Lab Poland 2016. Konsultantami pierwszej części warsztatów – START dla projektów w fazie zaawansowanego rozwoju – są czołowi polscy filmowcy: Paweł Łoziński, Maria Zmarz-Koczanowicz, Lidia Duda, Bartek Konopka, a także wiodący polscy producenci, agenci sprzedaży, specjaliści od promocji, dystrybucji i strategii festiwalowych. Zajęcia odbywać się będą w Mazowieckim Instytucie Kultury i Narodowym Instytucie Audiowizulanym do 15 kwietnia.
– Uczestnicy DOC LAB POLAND mają wyjątkową okazję by skonsultować swoje pomysły w życzliwym gronie doświadczonych ekspertów – podkreśla Adam Ślesicki, pomysłodawca i dyrektor programu. – Ale uczestnicy sami są też profesjonalnymi filmowcami, dlatego duży nacisk kładziemy na dyskusje w grupie i wymianę poglądów. W takiej burzy mózgów rodzą się często świetne pomysły, a uczestnicy mają świadomość, że oprócz uzyskania wsparcia, sami go także mogą udzielić innym.

Reżyserzy i producenci uczestniczą przez kilka dni w dyskusjach i konsultacjach indywidualnych z doświadczonymi i wielokrotnie nagradzanymi dokumentalistami:

Lidia Duda jest autorką wielu dokumentów i kilkudziesięciu reportaży, laureatką prestiżowych nagród, polskich i międzynarodowych m.in. Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Uwikłanych” (2012) i „Herkulesa” (2004). Wybiera tematy społecznie zaangażowane. Jest autorką seriali dokumentalnych: „Tylko tato” i „Młode rekiny”. W swoim ostatnim filmie udowadnia, że "Wszystko jest możliwe", opowiadając historię kobiety, w która w wieku 65 lat zaczęła podróżować. Zwiedziła już Skandynawię, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję i Afrykę.

Imponujący dorobek filmowy ma Maria Zmarz-Koczanowicz – jedna z najbardziej znanych polskich dokumentalistek. Za „Urząd” otrzymała w Krakowie Złotego Smoka i Lajkonika oraz Główną Nagrodę na festiwalu Cinéma du Réel. Zrealizowała około 50 filmów, które tworzą najpełniejszy, subiektywny dokument polskich przemian wolnościowych ostatnich dekad. Za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca ྀ, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Portretowała wybitnych Polaków: Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Jerzego Turowicza i Jerzego Grotowskiego. Jej najnowszy, ukończony w 2015 roku film, nosi tytuł „Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego”.

Paweł Łoziński jest mistrzem dokumentu, autorem m.in. „Miejsca urodzenia” (1992), "Między drzwiami" (2004), „Wygnańców” (2005), "Kici, kici" (2008), „Chemii” (2009), „Ojca i syna” (2013), „Werki” (2014), „Takiej historii” (1999), za którą dostał Złotego Lajkonika, podobnie jak za "Siostry" (1999). W ostatnich latach Paweł Łoziński zajmuje się również produkują swoich filmów.  Obecnie pracuje nad dokumentem o małżeństwach, które przed pójściem do sądu, szukają pomocy w mediacji rozwodowej.

Bartosz Konopka to reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Do pierwszej grupy należy m.in.  "Sztuka znikania" i nominowany do Oscara "Królik po berlińsku", do drugiej jego debiut fabularny „Lęk Wysokości” (2011), który miał swoją premierę na IFF w Montrealu. Film zyskał wiele nagród m.in. w Mannheim, Bombaju, Lecce, Vincennces i Gdyni. Ostatnią fabułą jest krótkometrażowy film "Z łóżka powstałeś", przedstawiający polską transformację z perspektywy łóżkowej. 5 kwietnia tego roku miał premierę najnowszy dokument Bartka Konopki „Droga do mistrzostwa”. Jego bohaterami są Kora, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Tomasz Stańko i Rafał Olbiński.

Z Barkiem Konopką współpracuje często (m.in. przy „Króliku po Berlińsku” i „Lęku wysokości”) producentka Anna Wydra, założycielka firmy Otter Films,. Na Doc Lab Poland poprowadzi zajęcia z finansowania i budżetowania produkcji filmowych. O produkcji – z punktu widzenia dużego gracza na rynku filmowym, jakim jest HBO – opowiedzą: Izabela Łopuch (szefowa produkcji HBO Polska) oraz Hanka Kastelicova (szefowa produkcji HBO Europe). Natomiast o tym jak najlepiej promować swoje projekty opowiedzą specjaliści od PR: Agnieszka Niburska – dyrektor PR HBO Europe i wicedyrektor marketingu HBO Polska oraz Marcin Pieńkowski – dyrektor działu kinowego Kino Świat. Sztuki wystąpień publicznych uczyć będzie Joanna Pawluśkiewicz, współzałożycielka cieszącego się uznaniem warszawiaków Klubu Komediowego.

Na specjalne zaproszenie DOC LAB POLAND do Polski przyjechał Paul Pauwels – dyrektor generalny European Documentary Network, który poprowadzi warsztaty pitchingu, czyli zdradzi jak zaprezentować swój projekt, żeby zdobyć inwestora, czy koproducenta. Paul Pauwels ma bogate doświadczenie w koprodukcjach międzynarodowych zarówno jako redaktor zamawiający, jak i producent filmowy. Pracował dla belgijskiej telewizji publicznej VRT, a przez blisko 30 lat był producentem filmów realizowanych zarówno na lokalny, jak i międzynarodowy rynek.


Sesja Doc Lab Go startuje 11 kwietnia. Jej uczestnikami są:

DOC LAB GO
WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW, reż. i prod. Katarzyna Trzaska; Zygizaga
SZTUKA ZROZUMIENIA, reż. Matej Bobrik, prod. Agnieszka Dziedzic; Koi Studio
NIEZŁY DYRYGENT, ALE DOBRY CZŁOWIEK, reż. Tomasz Drozdowicz, prod. Beata Hyczko; Autograf Studio Filmowe
NAJBRZYDSZY SAMOCHÓD ŚWIATA, reż. i prod. Grzegorz Szczepaniak; Anagram
MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA, reż. Rafał Łysak, prod. Victoria Ogneva, Jacek Bławut; Film Production Jacek Bławut
HÜBNER, reż. Edyta Wróblewska, prod. Marta Golba; Endorfina Studio
FUGAZI – NIE WSZYSTKO ZOSTAŁO SPIEPRZONE, reż. Leszek Gnoiński, prod. Aneta Zagórska, Maciej Ostatek; Stowarzyszenie Film Kraków


Spotkania będą miały miejsce w Mazowieckim Instytucie Kultury i Narodowym Instytucie Audiowizulanym.


AK
Doc Lab Poland
Ostatnia aktualizacja:  8.04.2016
Zobacz również
fot. Doc Lab Poland
Śląski Fundusz Filmowy - dofinansowania
Zamknięcie serwisu Kinoplex.pl
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll