PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.09.2012
Richard Gere i Susan Sarandon uświetnili swą obecnością otwarcie 60. Międzynarodowego Festiwalu w San Sebastian w Baskonii w północnej Hiszpanii, gdzie jako pierwszą pokazano koprodukcję z polskim udziałem "Arbitrage" w reżyserii Nicholasa Jareckiego,  w której oboje wystąpili.

-  W tym roku świętujemy 60. rocznicę festiwalu; zaprosiliśmy wielkie nazwiska światowego kina, dlatego ta edycja na pewno będzie wyjątkowa - zapewniał dyrektor festiwalu Jose Luis Rebordinos.


Kadr z filmu "Arbitrage", fot. Sundance Film Festival

Z tej waśnie okazji nagrodą Donostia (to baskijska nazwa San Sebastian), przyznawaną od 1986 roku za całokształt twórczości i wkład w światowe kino, zostanie uhonorowanych aż pięć gwiazd: Ewan McGregor, Tommy Lee Jones, John Travolta, Dustin Hoffman oraz Oliver Stone. Do tej pory nagrodą cieszył się co roku tylko jeden laureat. Każdy z pięciu laureatów przyjeżdża na festiwal z nowym filmem.

75-letni Dustin Hoffman po owocnej 45-letniej karierze aktorskiej zaprezentuje debiut reżyserski "Quartet" (Kwartet), opowiadający o mieszkańcach domu opieki dla emerytowanych gwiazd opery. Ewan McGregor w "Niemożliwym" w reżyserii Juana Antonio Bayona walczy o przetrwanie w obliczu tsunami.Oliver Stone jest reżyserem obrazu o handlu narkotykami w Meksyku "Savages: ponad bezprawiem", z Johnem Travoltą w jednej z głównych ról. Natomiast Tommy Lee Jones występuje u boku Meryl Streep w komedii "Dwoje do poprawki" w reżyserii Amerykanina Davida Frankela.

Rebordinos ma nadzieję, że rozmach, z jakim przygotowano tegoroczną edycję festiwalu, pokaże, iż mimo że  Hiszpania ogarnięta jest kryzysem, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian wciąż zajmuje ważne miejsce wśród najbardziej prestiżowych imprez tego rodzaju.

O nagrodę w kategorii kina studenckiego będzie walczyć film "Święto zmarłych" młodej polskiej reżyserki Aleksandry Terpińskiej. Obraz przedstawia historię dziewczyny, która w swoje 18. urodziny próbuje odnaleźć więź z rodziną.

Festiwal, na którym o Złotą Muszlę walczyć będzie 14 filmów, potrwa do 29 września
KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  22.09.2012
Zobacz również
Polish Film Festival Melbourne - Sydney 2012
Szkoła Wajdy w Finlandii i w Korei
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll