PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
14 filmów, w tym pokazy premierowe, kilkudziesięciu gości, spotkania, warsztaty, rozmowy, wyśmienite koncerty, czyli wielkie święto kina w Ostrowie Wielkopolskim. Przed nami 11. odsłona Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofy Komedy, na którego finał poznamy kompozytora – wg jury autora najlepszej muzyki w polskim filmie fabularnym. Wydarzenie rusza w niedzielę, 29 maja i potrwa tydzień – do soboty, 4 czerwca.

Od drugiej edycji festiwalu rozstrzygany jest konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym.  Zwycięzca otrzymuje statuetkę i 30 tys. zł. W tym roku bierze w nim udział ośmioro kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do siedmiu filmów. Są to:


– Auer – "Inni ludzie", reż. Aleksandra Terpińska,

– Marcin Sucharski, Marta Kondej – „Magdalena”, reż. Filip Gieldon,

– Kamil „Holden”Kryszak – „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski,

– Krzysztof A. Janczak – „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke,

– Marcin Macuk – „Jakoś to będzie”, reż. Sylwester Jakimow,

– Marcin Masecki – „Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz,

– Cezary Skubiszewski – „Mosquito State”, reż. Filip Jan Rymsza.

 

– Większość konkursowych filmów to fabularne debiuty pełnometrażowe ich twórców. To sytuacja wyjątkowa, takiego składu w konkursie Grand Prix Komeda dotychczas nie mieliśmy – zwraca uwagę Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu.Wszystkie te tytuły zobaczymy na festiwalu. Gratką dla publiczności z pewnością będzie to, że filmy będzie oglądać wraz z jurorami konkursu.


– W tym roku nasze zaproszenie do grona jurorskiego przyjęli: Tomasz Lach, który rokrocznie jest przewodniczącym jury,kompozytorzy – Jan Kanty Pawluśkiewicz, ubiegłoroczny laureat Grand Prix Komeda za muzykę do filmu „Mistrz” Bartosz Chajdecki oraz muzycy – Magda Umer i Jan Młynarski– mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, które to jest organizatorem wydarzenia.


Atrakcją festiwalu są oczywiście spotkania. Nie inaczej będzie w tym roku. Po każdym z konkursowych pokazów odbędą się rozmowy z twórcami. Do Ostrowa Wielkopolskiego na Grand Prix Komeda przyjadą m.in.: reżyserzy – Konrad Aksinowicz, Bartosz Blaschke, Sylwester Jakimow, Filip Gieldon, Tomasz Habowski, kompozytorzy – Marcin Sucharski, Marta Kondej, Kamil „Holden” Kryszak, Krzysztof A. Janczak, Marcin Macuk, Marcin Masecki, Stefan Wesołowski, aktorzy – Jacek Beler,  Lech Dyblik, Magdalena Żak.

 

JANUSZ GAJOS, ANDRZEJ BARAŃSKI, HENRYK KUŹNIAK…


Pokazy konkursowe tradycyjnie rozpoczną się w festiwalową środę. Wcześniej – od niedzieli do wtorku – publiczność spotka się z uznanymi twórcami polskiego kina. Do Ostrowa przyjedzie sam Janusz Gajos. To jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. A do tego jeden z najpopularniejszych. Niemal każda jego rola, czy to teatralna, czy filmowa, zapada w pamięć widzów i krytyków, czego dowodem  kilkadziesiąt nagród indywidualnych. W Ostrowie z publicznością spotka się we wtorek, 31 maja. Wcześniej zostanie wyświetlony film z jego udziałem – „Wygrany”  w reżyserii Wiesława Saniewskiego.


Tego samego dnia widzów czeka inne spotkanie z nestorami kina. Do Ostrowa przyjadą twórcy, którzy od lat ze sobą współpracują – reżyser Andrzej Barański i kompozytor Henryk Kuźniak. Andrzej Barański to doskonale znany reżyser dokumentów, fabuł, wśród których warto wymienić m.in. „Parę osób, mały czas”, „Niech gra muzyka” czy „Nad rzeką, której nie ma”. Z Henrykiem Kuźniakiem pracował przy kilkudziesięciu filmach: fabułach, Teatrach Telewizji, animacjach, dokumentach, reportażach. Podczas festiwalu zobaczymy 24-minutową animację z 2006 r. – „Wawrzyniak, 360 st.”, której współautorem był Edward Dwurnik.

 

NAGRODA DLA HENRYKA KUŹNIAKA


Henryk Kuźniak gościć będzie w Ostrowie przez cały festiwalowy tydzień, a na koniec wydarzenia – podczas uroczystej gali – odbierze Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. Kompozytor ten ma na koncie muzykę do blisko dwustu filmów: animowanych, dokumentalnych, fabularnych, a wśród nich choćby „Vabank” (film ten zostanie wyświetlony w ramach pokazu plenerowego), „Vabank II”, „Seksmisja”. Nagradzany był wielokrotnie za swoją twórczość. –Jego prace, tak przecież różnorodne, wyróżniają się polotem i finezją. Często już po pierwszych dźwiękach orientujemy się, że dobrze znamy tę melodię. Z filmu, z telewizji, a najpewniej z pamięci własnej. Kuźniak pisze tak, że jego kompozycje zawsze się zapamiętuje – mówi Łukasz Maciejewski. Henryk Kuźniak będzie kolejnym Laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. Wcześniej w Ostrowie odbierali ją: Zygmunt Konieczny, Jan AP Kaczmarek, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Andrzej Korzyński.

 

WYJĄTKOWE DOKUMENTY I PREMIERY


Podczas festiwalu zobaczymy też trzy filmy dokumentalne. Pierwszy to absolutna polska prapremiera – najnowszy film Giuseppe Tornatore o wybitnym kompozytorze Ennio Morricone. W filmie znalazły się nagrania niektórych uznanych światowych tras mistrza, fragmenty kultowych filmów z muzyką Morricone  oraz obszerne wywiady z ponad 70 filmowcami i artystami, którzy byli współpracownikami i wielbicielami Morricone. Film do polskich kin wejdzie w lipcu, a my zobaczymy go już 30 maja w Ostrowie. Tego samego dnia zobaczymy, nagradzany na wielu festiwalach, obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”. Przybliża on historię powstania filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Po projekcji z publicznością spotka się autor muzyki do dokumentu – Stefan Wesołowski.  Pierwszy festiwalowy pokaz w ogóle to film absolutnie wyjątkowy, a prezentowany przedpremierowo. Będzie to opowieść o polskim jazzie oraz operkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, zrealizowana przez Janusza Majewskiego. – „Jazz outsider” w reżyserii dziewięćdziesięcioletniego nestora polskiego kina, Janusza Majewskiego,  to paradoksalnie film młodzieńczy, lekki, pełen jazzowego wigoru. Jeden z najlepszych dokumentów o jazzie z ostatnich lat. Jestem szczęśliwy, że właśnie u nas, na naszym festiwalu, „Jazz outsider” będzie miał jeden z pierwszych, przedpremierowych pokazów – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.   Bohater dokumentu – Adam Jędrzejowski – współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami  lat 50. i 60., grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. O filmie, pozostałych bohaterach dokumentu (m.in. Namysłowski, Urbaniak, Gogolewski) oraz muzyce tych czasów opowiadać będą festiwalowi goście: reżyser Janusz Majewski oraz znawca muzyki jazzowej, szef czasopisma „Jazz Forum” Paweł Brodowski.

 

KONCERTY, WYSTAWA, DEBATA, WARSZTATY


– W tym roku festiwal zainauguruje wystawa duetu artystycznego pn. HOMEWORK, którego twórcami są Joanna Górska i Jerzy Skakun. Fantastyczna gra skojarzeń i fenomenalna forma graficzna –  mówi dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg. – Festiwal filmowy to obraz, ale i dźwięk. Koncert finałowy to jazzowy popis w wykonaniu Chopin University Big Bandu z programem pt. „Cinema Boogie”. Muzyków powiedzie dyrygent Piotr Kostrzewa, a wokalnie wystąpi Dorota Miśkiewicz. Ten akcent muzyczny na koniec festiwalu to nic innego jak znakomite połączenie z najnowszym filmem Janusza Majewskiego pt. „Jazz Outsider” –  dodaje Maria Szeląg.


Podczas festiwalu jak co roku odbędą się też warsztaty. Tym razem dubbingowe, prowadzone przez Kasię Łaską i przeznaczone dla młodszych oraz starszych odbiorców. Będzie działać Telewizja Festiwalowa i Festiwalowy Wolontariat. Nie zabraknie też osobnego spotkania z książką i muzyką. Tym razem o swoich artystycznych dokonaniach opowie Magda Umer, artystka niezwykła, kompozytorka, scenarzystka, autorka tekstów, spektakli, recitali, programów, której szerzej przedstawiać nie trzeba. Spotkanie z nią odbędzie się w czwartek, 2 czerwca.


Podczas festiwalu, któremu patronuje Krzysztof Komeda – kompozytor, który młodość spędził w  Ostrowie Wielkopolskim¸ nie może zabraknąć akcentu z nim związanego. Tym razem będzie to film „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego, do którego Krzysztof Komeda napisał muzykę.W dzień zakończenia Grand Prix Komeda będzie mieć miejsce też debata. Tym razem Łukasz Maciejewski wraz z gośćmi poruszy temat „Zaśpiewaj mi piosenkę. Piosenki w kinie”. Po niej już odbędzie się gala finałowa, podczas której zostaną wręczone Nagrody: Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę, Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości oraz Publiczności. Zwieńczenie to wspomniany już koncert pod tytułem „Cinema boogie”.

 

Organizatorem festiwalu jest Ostrowskie Centrum Kultury. 11. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofy Komedy odbędzie się od 29 maja do 4 czerwca. Festiwalowe miejsca to wspomniany już OCK, Forum Synagoga, Amfiteatr Miejski i Rynek.

MR
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Juliusz Machulski z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin
Znamy skład konkursu dokumentalnego 41. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll