PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  14.04.2012
Od trzydziestu lat jest aktorką gdańskiego Teatru Wybrzeże, gdzie stworzyła blisko sto wyrazistych kreacji. Jej znakiem firmowym są: piękna barwa głosu, nieskazitelna dykcja i emocje, jakie potrafi wzbudzić.

Dorota Kolak jest laureatką licznych nagród teatralnych i odznaczeń, wychowała grono aktorów operowych, wykładając na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także córkę, która pracuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. A mąż, Igor Michalski, kieruje Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu -  tym samym, w którym w latach 1980-82 występował i gdzie poznał swoją żonę.


"Przepis na życie" fot. TVN

Wywodzi się z rodziny o silnych tradycjach teatralnych – ojciec był kierownikiem technicznym krakowskich teatrów, Bagateli i Starego, dziadkowie szyli kostiumy w Teatrze Ludowym, także siostra została aktorką. Ukończyła krakowską PWST w 1980 roku i za namową opiekunki roku wyjechała do Kalisza. Stamtąd – za mężem – trafiła do Gdańska, na scenę, którą kierował wówczas jej teść, Stanisław Michalski.

Patrząc na dorobek Doroty Kolak, widać, że nie skorzystała z tej protekcji. Lista jej osiągnięć jest długa – od Antygony i Panny Julii poprzez Solange z „Pokojówek” Geneta i Panią de Trouvel z „Niebezpiecznych związków” po Matkę Witkacego i Barbarę z „Seksu dla opornych” Michele Rimi, wystawionego w styczniu przez Krystynę Jandę. Jest jeszcze dziesięć seriali, od „Radia Romans”, pierwszego nowoczesnego serialu w dziejach polskiej telewizji z 1994 roku, po bijący obecnie rekordy powodzenia „Przepis na życie” (2011-12). Wygląda na to, że intuicja jej nie zawodzi. Bo Dorota Kolak podejmując decyzje dotyczące życiowych i artystycznych wyborów, kieruje się intuicją: „Intuicja często mnie zwodziła, ale nigdy mnie nie zawiodła – wyznała w jednym z wywiadów. - Mam ją także co do oferowanych propozycji. Mam też intuicję w przypadku miejsc, w których przebywam, bo od razu wyczuwam dobrą i złą energię”.


"Lęk wysokości", fot. Studio Munka

I tylko jedno zastanawia w jej biografii artystycznej. Otóż przez kilkanaście lat aktywności twórczej Dorotę Kolak omijał film. A kiedy już trafiła na plan filmowy, to ledwie na chwilę, jak w „Cudzym szczęściu” czy „Vincim”. Dość nieoczekiwanie dostała nagrodę za kreację w „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka na festiwalu w Gdyni w 2009 roku. Zanosiło się na przełom w karierze, ale na jej sukcesie skorzystała bardziej telewizja niż kino. Czy tym razem będzie inaczej? W „Lęku wysokości” Bartka Konopki Dorota Kolak gra matkę głównego bohatera, na premierę czeka "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, a Sławomir Fabicki montuje „Miłość”. Nadchodzi sezon Doroty Kolak!

Konrad J. Zarębski
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Jerzy Stuhr kończy 65 lat
„Wirtualna wojna” ostatnim dokumentem Jacka Bławuta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll