PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Dostałam rolę, która była szansą życia” – powiedziała Krystyna Janda o roli w filmie „Przesłuchanie”. Za występ w legendarnym antykomunistycznym dramacie aktorka otrzymała Złotą Palmę. Prowadzone przez Grażynę Torbicką spotkanie otworzyło przegląd twórczości Ryszarda Bugajskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

fot. Michał Żebrowski / Eastnews / SFP

Historia powstania „Przesłuchania” jest gotowym scenariuszem na film. Można się o tym było przekonać słuchając fascynującej, pełnej werwy opowieści Krystyny Jandy w Kinie Kultura. O tym, jak cenzorzy próbowali zniszczyć taśmę, jak kopiowano go w piwnicach i pokazywano w podziemnym obiegu. Jak cała ekipa pracowała w ekstremalnie trudnych warunkach, na „śmierć i życie”. Aktorka z rozbrajającą szczerością zdradziła też, którą scenę nakręciła... kompletnie pijana. Jak w niespełna dwie godziny udało jej się stworzyć piosenkę, która pojawia się w ekspozycji. Można długo rozwodzić się nad anegdotami, które usłyszeliśmy w rozmowie z Grażyną Torbicką, ale najlepiej posłuchać rozmowy bezpośrednio z nagrania:


"Przesłuchanie" jest uznawane za jeden z najważniejszych polskich filmów antykomunistycznych. Był nie tyle skierowany na półkę, co przeznaczony do fizycznej likwidacji, a pozbawionemu możliwości wykonywania zawodu reżyserowi pozostała jedynie emigracja. Wyjechał do Kanady, gdzie kontynuował karierę, kręcąc fabularny „Clearcut” (1991) oraz odcinki popularnych seriali, m.in. „Alfred Hitchcock przedstawia” i „The Twilight Zone”. Kopię „Przesłuchania” udało się ocalić, w stanie wojennym film ukazał się w nielegalnym obiegu na kasecie wideo. Rozgrywająca się w latach pięćdziesiątych przejmująca opowieść o niewinnej piosenkarce, która trafia nagle do więzienia, gdzie zostaje poddana brutalnym przesłuchaniom, doczekała się oficjalnej premiery dopiero na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1989 roku. Po lawinie gdyńskich nagród film Bugajskiego został doceniony również w Chicago, Belgradzie oraz Cannes, gdzie rolę Krystyny Jandy uznano za najlepszą kreację żeńską.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
fot. Michał Żebrowski / Eastnews / SFP

  "Przesłuchanie", „Clearcut” i „Zaćma” oraz rozmowy Grażyny Torbickiej i Tomasza Raczka z Krystyną Jandą, Marią Mamoną, Januszem Gajosem i Arkadiuszem Tomiakiem to główne atrakcje Przeglądu filmów Ryszarda Bugajskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 80. rocznicy urodzin reżysera.

Ryszard Bugajski (1943 - 2019) jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, scenarzystą, wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1973).

Przegląd filmów Ryszarda Bugajskiego odbywa się w dn. 25 – 27 kwietnia 2023 w warszawskim Kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych od 19 kwietnia. Jedna osoba może odebrać 4 wejściówki. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.

PROGRAM

25 kwietnia 2023
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Krystyną Jandą
19:30 pokaz filmu "Przesłuchanie"

26 kwietnia 2023
20:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Tomaszem Raczkiem
20:30 pokaz filmu „Clearcut”

27 kwietnia 2023
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Marią Mamoną, Januszem Gajosem i Arkadiuszem Tomiakiem
19:30 pokaz filmu „Zaćma”
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2023
Zobacz również
42. Młodzi i Film: oto skład jurorski
63. KFF. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll