PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
9 marca mija 50 rocznica premiery filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Z tej okazji Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza wszystkich miłośników twórczości Romana Polańskiego. A w piątek 9 marca w muzealnym kinie Kinematograf odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Komeda Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej – Kurczuk.

"Nóż w wodzie" to pierwszy pełnometrażowy film fabularny Romana Polańskiego i jedyny nakręcony przez niego w całości w Polsce. - Chciałem żeby mój pierwszy film fabularny był chłodny, mózgowy, wyspekulowany, skonstruowany precyzyjnie, niemal formalistycznie. Miał przypominać klasyczny thriller....podpisałem więc z Kamerą pierwszy kontrakt... zabraliśmy się do roboty (z Kubą Goldbergiem), ale nie zaszliśmy zbyt daleko. Wówczas na arenę wkroczył Jerzy Skolimowski, który tryskał pomysłami i działał na nas stymulująco. Film ukończono w 1962 roku.

 
 Hiszpański plakat do filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie", fot. Muzeum Kinematografii

Pokaz dla prasy okazał się katastrofą... krytycy postanowili schlastać film... sam Gomułka dostroił się do tego tonu. Nieprzyjazny rozgłos nabrał takich rozmiarów, że zespół Kamer zrezygnował z uroczystej premiery i film wprowadzono cichcem do kilku niewielkich kin. - Nie czekałem nawet na jego ukazanie się. Po takim przyjęciu oficjalnym wiedziałem, że miną długie lata, zanim będę mógł w Polsce zrealizować następny film. Pożegnałem się z ojcem i Wandą i wyruszyłem do Francji... .

Mimo bardzo ostrej krytyki ze strony pierwszego sekretarza PZPR Władysława Gomułki film w 1962 r odniósł zwycięstwo w plebiscycie czytelników Filmu na najlepszy film roku otrzymał - nagrodę Złotej Kaczki. Potem zaczęły się sukcesy zagraniczne m. in. w Wenecji, Oberhausen, Teheranie, Panamie. Film uzyskał także pierwszą dla polskiej kinematografii nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

- Przyjeżdżając do Los Angeles, nie miałem najmniejszej nadziei na Oscara – wspomina reżyser - ale przed uroczystością tyle pisano o „Nożu w wodzie”, a ludzie z branży przejawiali taki entuzjazm, że dałem ponieść się marzeniom. W końcu z dziesiątków filmów nominacje otrzymało tylko pięć – w tym mój... Z drugiej strony, Z "Nożem" konkurowało "Osiem i pół", wspaniałe dzieło, które podziwiałem w Cannes. W głębi duszy uważałem, że Oscar absolutnie należy się Felliniemu.


 Niemiecki plakat do filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie", fot. Muzeum Kinematografii

W konkursie  "Nóż w wodzie"  przegrał z „Osiem i pół” Federica Felliniego. - Przegrać z takim przeciwnikiem – to nie wstyd ! – wspomina reżyser.

20 września 1963 roku tygodnik Time zamieścił na okładce swojego pisma reklamę filmu. Była ona nie tylko bezpłatna, ale stanowiła specjalne wyróżnienie dla nieznanego polskiego reżysera oraz kinematografii   kraju Europy Wschodniej.

Weekendowi z Romanem Polański w Muzeum Kinematografii oprócz projekcji filmowych towarzyszy wystawa plakatów : „Komeda – Polański” stanowiąca fragment ekspozycji „Roman Polański. Aktor. Reżyser” przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi a współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Krzysztof Komeda - genialny pianista jazzowy, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, był nie tylko przyjacielem Romana Polańskiego, ale przede wszystkim autorem muzyki m. in. do tak znakomitych filmów jak: "Nóż w wodzie", "Matnia", „Najpiękniejsze oszustwa świata - Diamentowy naszyjnik”, "Dziecko Rosemary", „Bal Wampirów”.

Film „Komeda Komeda” został zrealizowany w 2012 r. O Krzysztofie Komedzie w filmie opowiadają m.in. reżyserzy: Roman Polański, Andrzej Wajda, Edward Etler, muzycy: Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Milian, Michał Urbaniak, Jan Byrczek, siostra kompozytora - Irena Orłowska, a także koledzy szkolni i z czasów studiów lekarskich na Akademii Medycznej w Poznaniu. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Nataszą Ziółkowską-Kurczuk.


KS
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2012
Zobacz również
Troje ludzi na jachcie: "Nóż w wodzie" ma już 50 lat
Praska premiera "Chrztu". Korespondencja z Czech
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll